آرامش‌بخش‌ترین رنگ,افسردگی,آبی,رنگ,سرمه ای,

آرامش‌بخش‌ترین رنگ,افسردگی,آبی,رنگ,سرمه ای,

SafiNews Agency

سه شنبه 05 فروردين 1399 - 3:51 بازدید : 125 توسط:

آرامش‌بخش‌ترین رنگ جهان برای بهبود حس اضطراب و افسردگی

آرامش‌بخش‌ترین رنگ جهان برای بهبود حس اضطراب و افسردگی

صافی نیوز/ بیایید با هم به سراغ دنیای رنگ‌ها برویم و حال خوب را با آن‌ها تجربه کنیم. آیا می‌دانستید که از میان تمام رنگ‌های متنوع و زیبا، آبی سرمه‌ای آرامش‌بخش‌ترین رنگ جهان شناخته می‌شود؟ بله، این رنگ می‌تواند به بهبود حس اضطراب و افسردگی در افراد کمک کند. در ادامه با ما همراه باشید تا ترکیب رنگ‌های متناسب با آبی سرمه‌ای را برای تجربه‌ای دلنشین، بشناسید.

آبی سرمه‌ای آرامش‌بخش‌ترین رنگ جهان
انسان‌ها غالبا در ذهن خود، رنگ‌های خاص را با وقایع خاص، احساسات و حتی حالات روحی خاصی مرتبط می‌کنند. با این حال هر رنگی به تنهایی انرژی خاص خود را داشته و می‌تواند تاثیر متفاوتی بر روان ما بگذارد. کارشناسان این زمینه به تازگی دریافته‌اند که آبی سرمه‌ای آرامش‌بخش‌ترین رنگ جهان بوده و بهترین انتخاب برای بهبود حس اضطراب و افسردگی است. آن‌ها به همه افراد توصیه می‌کنند که محیط اطراف خود را با لباس‌ها، اشیاء و لوازم آبی رنگ احاطه کرده تا زندگی آرام‌تری داشته باشند. جالب است بدانید که حتی تاثیر این رنگ در صورت ترکیب آن با رنگ‌های متناسب، باعث آرامش بیشتر نیز می‌شود. اما، چه رنگ‌هایی؟ رنگ‌های تند و گرم متضاد یا ملایم و سرد مشابه آبی؟ شما چه فکر می‌کنید؟ بیایید با هم ببینیم.

دانشگاه ساسکس و کارخانه کاغذسازی G.F Smith در پی تحقیقات خود در این زمینه، از 26596 نفر در بیش از 100 کشور جهان خواستند تا رنگ مورد علاقه خود را معرفی نمایند. محققان به سرپرستی پروفسور «آنا فرانکلین» (Anna Franklin) از دانشکده روانشناسی دانشگاه ساسکس در بررسی‌های خود مشخص کردند که با دیدن این رنگ‌ها، بیشتر چه کلماتی در ذهن‌شان تداعی می‌شود. برخی از متداول‌ترین کلمات مرتبط با این رنگ‌ها شامل: «آرامش»، «درخشان»، «گرم»، «آسمان»، «دریا»، «تازه»، «پرطراوت» و «تابستان» بودند. نتایج نهایی این تحقیقات مشخص کرد که مردم دنیا درباره رنگ‌ها چه فکری دارند. آن‌ها معتقدند:

رنگ‌های قوی و تند با سایه‌های آبی، قرمز و نارنجی مرتبط می‌شوند.
آرامش بیشتر از آبی تیره، فیروزه‌ای و بنفش الهام می‌گیرد.
تصورات مربوط به آینده بیشتر با سایه‌های سبز همراه است.
رنگ‌های لوکس شامل بنفش، نارنجی و سفید هستند.

پدیده ترجیح رنگ
پروفسور فرانکلین در گزارش خود از نتایج تحقیقات می‌نویسد:

طی ده سال گذشته، علم مشغول بررسی این موضوع بوده که چرا مردم بعضی از رنگ‌ها را بیشتر از بقیه دوست دارند؟ از بسیاری جهات، «ترجیح رنگ» یک پدیده عجیب است. چرا مردم باید احساسات محکمی نسبت به یک سری رنگ ساده داشته باشند؟ در حال حاضر 4 نظریه در این باره وجود دارد که هر کدام نیز مدارکی برای اثبات صحت ادعای خود دارند.

پدیده «ترجیح رنگ» از تعامل ما با اشیاء رنگی محیط اطرافمان ناشی می‌شود. این پدیده به دلیل نحوه رمزگذاری رنگ‌ها توسط مکانیسم‌های حسی در چشم و مغز ما اتفاق می‌افتد. مردم بعضی از رنگ‌ها را بیشتر از بقیه دوست دارند؛ زیرا، پردازش آن‌ها در مغز و برقراری ارتباط با آن‌ راحت‌تر است. چنین پدیده‌ای را می‌توان با خواص و ویژگی‌های یک رنگ پیش‌بینی کرد. «جان هسلم» (John Haslam)، مدیر عامل مشترک G.F Smith در ادامه افزود:

رنگ همیشه با فرهنگ ما رابطه ذاتی داشته و در آگاهی ما تجلی می‌یابد. داستان حضور رنگ‌ها از گذشته تا به امروز، در میان توسعه فرهنگی ما یک تصویر تاریخی خاص را ترسیم می‌کنند. آن‌ها همچنین داستان‌های بسیار بزرگ‌تری را در مورد نحوه درک، ارزش‌گذاری و گرامی داشتن مفهوم رنگ در فرهنگ‌ها، توسط مردمان ما بازگو می‌کنند.

ترکیب سایر رنگ‌ها با آرامش‌بخش‌ترین رنگ جهان
در نتایج تحقیقات اخیر کارشناسان، تاکید شده که مفهوم یک رنگ به همان اندازه که درباره زیبایی صحبت می‌کند، در مورد ماده نیز مطرح است. این نتایج جالب، درباره الهام‌بخشی به جهان برای تفکری متفاوت در مورد نقش و ارزش رنگ در زندگی ما صحبت می‌کنند. در زیر چند نمونه از محبوب‌تر و متناسب‌ترین ترکیب رنگ‌ها در کنار آرامش‌بخش‌ترین رنگ جهان را می‌بینید:

 

انتهای پیام/


منبع: آخرین خبر

 

تبلیغات