سیدعباس موسوی,سخنگوی وزارت امور خارجه,ایران,حادثه نطنز,برجام,برنامه جامع اقدام مشترک,

سیدعباس موسوی,سخنگوی وزارت امور خارجه,ایران,حادثه نطنز,برجام,برنامه جامع اقدام مشترک,

SafiNews Agency

دوشنبه 23 تير 1399 - 10:57 بازدید : 112 توسط:

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه؛ از تولد برجام تا حادثه در نطنز

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه؛ از تولد برجام تا حادثه در نطنز

صافی نیوز / سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سالگرد انعقاد برجام بیانیه‌ای را قرائت کرد و گفت: رژیم ترامپ در صدد است قطعنامه ۲۲۳۱ را مختل سازد.

به گزرش صافی به نقل از فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری با رسانه‌ها ضمن تشریح آخرین تحولات عرصه سیاست خارجی به سوالات آنها پاسخ داد.

بیانیه سخنگوی وزارت خارجه در سالگرد انعقاد برجام
سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست در سالگرد انعقاد برجام بیانیه‌ای را قرائت کرد. متن بیانیه به شرح زیر است:
پس از ۱۳ سال مذاکرات بین المللی فشرده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) تفاهم گردید. برجام یک هفته بعد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تائید شد و به عنوان ضمیمة الف به قطعنامه مذکور پیوست شد.

در سطح ملی، در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۴ براساس «قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» اجرای برجام توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد. مقام معظم رهبری نیز با اشاره به بررسی های دقیق و مسئولانه برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی و عبور این توافقنامه از مجاری قانونی، در خصوص رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور دستوراتی را صادر و با بر شمردن الزامات نُه گانه در اجرای برجام، مصوبه جلسه ۶۳۴ مورخ ۱۳۹۸/۰۵/۱۹شورایعالی امنیت ملی را با رعایت این موارد و الزامات تأیید کردند.

به دنبال نهائی شدن برجام، قوانین رفع تحریم های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا نیز در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۱۵ (۲۶ مهر ۱۳۹۴ و قبل از آغاز اقدامات هسته ای ایران) مصوب شدند و مقرر گردید پس از انجام برخی اقدامات هسته ای از سوی کشورمان و همزمان خاتمه دادن به تمامی سئوالات و ابهامات و تأیید توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی برخی از اقدامات پیش بینی شده در برجام، رفع تحریم ها طبق برجام اثربخش شود که این امر در تاریخ ۲۶ دیماه ۱۳۹۴ رخ داد.

تا قبل از روی کار آمدن رژیم ترامپ در آمریکا، علیرغم برخی موانع و مشکلات بر سر راه انتقاع اقتصادی ایران، برجام از روند اجرائیِ متعادلی برخوردار بود. لکن پس از ورود ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵)، و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر برجام، با خروج یکجانبه و غیر قانونی آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم های ثانویه آن مجدداً علیه جمهوری اسلامی ایران به طور کامل اجرایی شد.

اجرای نامتوازنِ برجام از یک طرف و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم های یکجانبۀ آمریکا و تضییقات آن (با اعمال فشار به بانک ها و شرکت های خارجی در تمامی حوزه ها برای عدم همکاری با ایران و وضع تحریم های جدید) از طرف دیگر، باعث شد یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می ۲۰۱۹) شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیمِ متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته ای را با اعطای فرصت های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ نماید.

به دنبال بی عملی کشورهای اروپائیِ عضو برجام، گام دوم در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۸، برداشته شد. سپس گام سوم در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۸، گام چهارم در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۸ و نهایتا گام پنجم و نهائی در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۹۸ (۵ ژانویه ۲۰۲۰) اتخاذ گردید. براساس گام پنجم و نهائیِ توقف اجرای داوطلبانه تعهدات هسته ای، جمهوری اسلامی ایران آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار گذاشت. بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و بعد از آن برنامه هسته ای صرفاً براساس نیازهای فنی توسط سازمان انرژی اتمی ایران پیش رفته است. لازم به ذکر است در همین حال همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی طبق تعهدات پادمانی و اجرای داوطلبانۀ پروتکل الحاقی کماکان ادامه دارد.

رژیم ترامپ در آمریکا به دلیل مسائل انتخابات ریاست جمهوری در آبان ۱۳۹۹، در تلاش است به یک پیروزی در سیاست خارجی خود در قبال ایران دست یابد، لذا نابودیِ بیش از پیشِ برجام را به نفع خود ارزیابی می کند و در تلاش است تا عدم انتفاع کشورمان از منافع سیاسی برجام را نیز تحقق بخشد. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در مهر ماه ۱۳۹۹ محدودیت های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران رفع می گردد و رژیم ترامپ درصدد است تا قطعنامه ۲۲۳۱ را مختل سازد.

پیش از این ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران هشدارهای لازم را به کشورهای باقی مانده در برجام و به جامعۀ بین المللی داده است که در صورت عدم انتفاع ایران از برجام واکنش ایران قاطع خواهد بود. وزیر محترم امور خارجه نیز طی مکاتباتی با دبیرکل سازمان ملل متحد و هماهنگ کنندۀ اروپائیِ برجام، مواضع جمهوری اسلامی ایران را رسما اعلام نموده اند. جامعۀ جهانی رژیم قانون شکن و قلدرمآبِ آمریکا را به خوبی می شناسد و شناخت کافی از این حامی تروریست های تکفیری و مرتجع در منطقه و هم پیمانان آن دارد. رژیم سلطه طلب آمریکا نمی تواند بیش از این به دلیل تسلط بر ساختارهای سیاسی و اقتصادی- پولیِ بین المللی، سیاست های غیرقانونی خود را به پیش ببرد و عصر حاکمیت قانون به این سادگی که ترامپ فکر می کند، خاتمه نیافته و نظام بین الملل به عصرِ حکمفرمائیِ قانون جنگل بازگشت نخواهد کرد.

سند همکاری 25 ساله ایران و چین
موسوی در ادامه نشست خبری درباره سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین بیان کرد: ایران به عنوان کشور مهم در غرب آسیا و از طرف دیگر چین به عنوان کشور مهم در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی وبین‌المللی در شرق آسیا همواره دارای پیوندهای مشترک تاریخی و روابط حسنه بودند در سفری که رئیس جمهور چین به ایران داشت توافق شد دو کشور نگاه راهبردی برای خود تعریف کنند و در آن سند دو کشور روابط استراتژیک و راهبردی تعریف شد و بعد از آن چند بار پیش نویسی تعریف و ظریف سال گذشته پیشنهادات ایران را برای طرف‌های چینی به چین برد و صحبت‌های مقدماتی داشتند و سند به ایران برگشت و بخش‌ها و نهادهای مختلف روی آن کار کردند تا اینکه پیش نویس نهایی از سوی ایران آماده شد که طبق نقشه راه قراردادهای مختلف بسته و رابطه ایران با چین با یک ریل گذاری صحیح و اصولی وارد مرحله جدید خواهد شد.

وی گفت: این سند و رابطه راهبردی برای طرف‌های مختلف غیرقابل باور و غیرقابل قبول است. آنها فکر می‌کنند ایران با این کار تحریم‌های ظالمانه وفشارهای اقتصادی آنها را بی اثر خواهد کرد که البته بی جا فکر نمی‌کنند. آمادگی داریم با کشورهایی که رابطه حسن و دیرینه با ایران دارند چنین توافقی را داشته باشیم و رابطه خود را درازمدت و نه مقطعی تعریف کنیم.

موسوی عنوان کرد: این حربه‌ها ریشه‌های خارجی دارد.

حادثه در تاسیسات نطنز
سخنگوی وزارت خارجه درباره حادثه پیش آمده در تاسیسات غنی سازی نطنز گفت: توضیحات لازم را دوستان ما در سازمان انرژی اتمی و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ارائه کردند. بررسی‌های همه جانبه‌ای را صورت دادند اما هنوز جمع بندی نهایی نشده است.

موسوی گفت: بعد از جمع بندی، شورای عالی امنیت ملی و سازمان انرژی اتمی گزارش کامل را ارائه خواهند داد و متناسب با یافته‌هایی که بعد از تحقیقات به عمل خواهد آمد واکنش‌ها و اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

فرمایشات رهبر انقلاب
سخنگوی وزارت خارجه درباره فرمایشات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در خصوص برخورد مجلس با دولت نیز بیان کرد: داشتن نعمت رهبری و ولایت در کشور ما از نعماتی است که در چنین مواقعی قدر آن را بیشتر خواهیم دانست. فرمایش رهبری در همه زمینه ها فصل الخطاب است. ضمن اینکه قوای مختلف استقلال دارند دعوت به هم افزایی شدند. دولت آمادگی خود را برای تعامل سازنده با سایر قوا به ویژه نمایندگان مجلس اعلام خواهد کرد و ما از فرمایشات ایشان استقبال و قدردان هستیم و وزارت خارجه فرمایشات ایشان را آویزه گوش خود قرار خواهد داد.

وی افزود: ما درگیر کرونا هستیم و لازم است همه نهادها هم افزایی داشته باشند تا از این مرحله عبور کنیم.

همکاری نظامی ایران با سوریه
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره همکاری نظامی ایران با سوریه گفت: چیز جدیدی نیست و ما از زمان‌های دور چه در زمان حافظ اسد چه بشار اسد روابط همه جانبه‌ای در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و نظامی داشتیم و از ابتدای انقلاب پشت سر هم و در حال رشد بوده است. این همکاری‌ها در دوره جدید که دولت و ملت سوریه درگیر تهاجمات خارجی و تروریسم هدایت شده از سوی قدرت‌های منطقه‌ای وفرامنطقه‌ای در کشور خود هستند حائز اهمیت است. ایران با دعوت سوریه در آن کشور حضور داشته است و این همکاری‌های گسترده سیاسی، نظامی و اقتصادی با دولت و ملت سوریه بیش از پیش و تا پایان اشغالگری گروه‌های تروریستی در آنجا ادامه خواهد داشت.

نتیجه انتخابات آمریکا
موسوی در پاسخ به سوالی درباره پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری گفت: هم دولت و هم وزارت خارجه مجری دستورات و منویات مجموعه نظام خواهند بود و با توجه به شرایط و منافع ملی به موقع تصمیم خواهند گرفت. اما در مجموع برای ایران مسائل داخلی آمریکا و اینکه کدام فرد و حزب سر کار بیایند چندان اهمیتی ندارد. در دوره‌‌های مختلف این افراد را تجربه کردیم. فراموش نمی‌کنیم تحریم‌های ظالمانه که در دوران اوباما وضع شد و فشار آنها ادامه یافت و الان ترامپ ادامه دهنده راه آنهاست.

وی افزود: برای تصمیم گیرندگان ایران اینکه چه کسی در آمریکا حکومت کند اهمیتی ندارد مهم نوع تعامل آنها با دولت و ملت ایران است نه در حرف بلکه در عمل و با توجه به مقتضیات آینده می‌توان قضاوتی داشت.

نقض تعهدات از سوی اروپا
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی بیان کرد: اروپا هم خودشان عضو برجام هستند و هم هماهنگ کننده برجام هستند که اگر مشکلی باشد به آنها ارجاع می‌دهیم. بحث فنی است که ما وقتی نقض عهد و صریح و شفاف برجام را مشاهده می‌کنیم باید اعلام کنیم و ایران سومین بار است که با توجه به نقض فاحش آمریکا و اروپا درباره اجرای تعهداتشان این نقض را انجام دادند و ایران براساس بند ۳۶ برجام بلافاصله مکتوب موارد نقض را اعلام و خواستار حل و فصل اختلافات شد.

نامه ظریف به بورل
وی افزود: ظریف با صراحت در توئیتی که داشت و در نامه به بورل گفتند نه تنها این کار را انجام دادیم بلکه قبلا دو بار نیز این بحث را مطرح کرده است. پیگیری‌ها ادامه دارد منتظر پاسخ و واکنش اروپایی‌ها هستیم که انشاءالله به خاطر بحث کرونا شاید نتوانیم این بحث را اجرایی کنیم ولی باید پاسخ بدهند و پاسخگوی این نقض‌ها باشند.

موسوی بیان کرد: اروپایی‌ها با اینکه عضو برجام هستند سردمدار قطعنامه‌ای در شورای حکام شدند که بسیار عجیب و نقض کننده تعهدات آنها در برجام بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: اروپایی‌ها به خاطر اینکه نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند حالت بینابین در مواضع اعلامی و اعمالی خود اتخاذ کنند که برای ما قابل قبول نیست و ما رویکرد اروپا و سه کشور اروپایی را سازنده نمی‌دانیم. تعهداتی دارند که باید به آن پایبند باشند. در مذاکرات مستقیم و غیرمستقیم بر این تعهدات صحه گذاشتند. در انجام تعهداتشان به دلیل فشارهای آمریکا شکست خوردند و این شکست قطعا برای وجهه اروپایی‌ها و صلح و امنیت بین‌المللی خوب نیست.

هجمه‌ها علیه سند همکاری ایران و چین
موسوی در پاسخ به سوالی درباره هجمه ملی اعم از مردم و مجلس علیه سند همکاری ایران و چین شکل گرفته و اینکه چرا جزییات آن منتشر نمی‌شود؟ گفت: این سند هنوز در حال مذاکره است و نه تعهدی در آن است و نه چیزی نه قرارداد است. یک پیشنهاد است که باید چکش کاری شود. آنها که بر موج احساسات ملی سوار می‌شوند این حساسیت ما را می‌دانند و این حرف‌ها را می‌زنند سند اگر نهایی شود در اختیار افکار عمومی قرار می‌گیرد این جوسازی‌ها برای مختل کردن همکاری راهبردی دو کشور است و هر اقدامی در این راستا به دشمنان ایران کمک می‌کند.

وی افزود: اینها یک چارچوب‌هایی است که باید انجام شود و بعد از نهایی شدن این سند طرفینی دارد. حتما با تایید طرف چینی بعد از نهایی شدن قطعا افکار عمومی در جریان این سند و حتی سندهای دیگری که لازم باشد قرار خواهند گرفت.

آتش سوزی در عرشه کشتی آمریکایی
سخنگوی وزارت خارجه درباره آتش سوزی در عرشه کشتی آمریکایی در سن دیه گو نیز گفت: ما خیلی ارتباطی با ما پیدا نمی‌‌کند. ناوهای آمریکایی‌ چه زود آتش می‌گیرند. یوزپلنگان آمریکایی مسئولیت آن را برعهده نگرفتند.

درگیری مرزی در مرز آذربایجان و ارمنستان
وی درباره درگیری مرزی در مرز آذربایجان و ارمنستان عنوان کرد: ما از این واقعه و کشته شدن نیروهای جمهوری آذربایجان متاسف هستیم و طرفین را به خویشتنداری دعوت و خواستار حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات به ویژه درباره قره باغ اشغالی هستیم. ایران برای هرگونه مساعدت اعلام آمادگی کرده است.

برنامه‌های وزارت خارجه در سال جهش تولید
سخنگوی وزارت خارجه گفت: امسال سال جهش تولید نامگذاری شده و با جهش تولید با اشباع شدن بازارهای داخلی باید بازارهای صادراتی پیدا کنیم. وزارت خارجه با همسایگان و بسیاری از کشورها که با آنها بازار سنتی داریم از نزدیک در تعامل است و سعی کردیم مکانیسم‌های دوجانبه‌ای را با این کشورها طراحی کنیم و بحث قوانین و اجرای موافقتنامه‌ها و تعرفه‌ها با آنها مذاکرات انجام می‌دهیم و هم استفاده از ارزهای ملی که از فشارهایی که دشمنان وارد می‌کنند فاصله بگیریم.
موسوی افزود: وظیفه وزارت خارجه نه تصدی گری بلکه تسهیل گری است. وزارت خارجه نمی‌تواند جای این سازمان‌ها را بگیرد. سفارتخانه‌ها و سفرای ما در خارج از کشور درجهت هدف اصلی جهش تولید این کار را انجام می‌دهند.

تاثیر حادثه پیش آمده در نطنز بر روند فعالیت‌های ایران
این دیپلمات ارشد کشورمان درباره تاثیر حادثه پیش آمده در نطنز بر روند فعالیت‌های ایران گفت: هیچ، این یک سوله‌ای برای آماده سازی برخی اقلام بود و کار اصلی نطنز روی زمین نیست و طبیعتا اقدامی که انجام شده و حادثه رخ داده تاثیر آن چنانی روی فعالیت‌ها نداشته و بلافاصله در حال بازسازی آن هستند و جایگزین خواهد شد.

بدهی کره جنوبی به ایران
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره بدهی کره جنوبی به ایران بیان کرد: هم در سطح سفرا و هم مقامات وزارت خارجه دو کشور و مقامات بانک مرکزی دو کشور رایزنی‌ها ادامه داشته و این را ادامه خواهیم داد. به صراحت به کره‌ای‌ها گفتم و الان به صراحت می‌گویم آنچه به عنوان بهانه عدم پرداخت بدهی‌های خود به ملت ایران ذکر می‌کنند اصلا قابل قبول و مسموع نیست. ایران تحت تحریم‌های شورای امنیت نیست و یک کشور قلدر ایران را تحریم کرده است و کره به عنوان کشور مستقل موظف نیست آن تحریم‌ها را اجرا کند. بهانه‌ای که می‌آورند مبنی بر اینکه تحریم‌های آمریکا موجب می‌شود بدهی شما را ندهیم، اصلا قابل قبول نیست. امیدواریم کره بدهی خود را به ایران پرداخت کند.

وی گفت: اگر این مذاکرات که تا حالا روزنه‌هایی ایجاد شده بود اگر روزنه‌ها بسته شود حتما دستور رئیس جمهور در دستورکار ما و بانک مرکزی قرار خواهد گرفت.

ادعاها درباره حادثه نطنز
سخنگوی وزارت خارجه همچنین عنوان کرد: ایران از هر گزارشی در هر جا منتشر شود به آسانی از آن عبور نمی‌کند جدی تلقی خواهد کرد به ویژه اگر ادعایی مطرح شود و مسئولیتی را متوجه کسی یا کشوری کند. در برآوردهای امنیتی ایران بررسی می‌شود. درباره علت و علل اصلی حادثه نطنز همکاران و دوستان در جاهای مختلف در حال جمع بندی نهایی هستند و اگر رژیم یا دولتی دست داشته طبیعی است که ایران واکنش قاطع و مهمی صورت خواهد داد و خواهند دید که دوران بزن دررویی تمام شده است.

پیگیری‌های وزارت خارجه درباره پرونده ترور شهید سلیمانی
موسوی درباره پیگیری‌های وزارت خارجه درباره پرونده ترور شهید سپهبد سلیمانی نیز گفت: این یک کار ملی است و بخش‌های مختلف نظام درگیر موضوع هستند. علاوه بر اعتراضات اولیه و شکایتی که ایران تقدیم نهادهای بین‌المللی کرد، تحول اخیری که رخ داد در یکی از مجامع بین‌المللی از ترور به عنوان اقدام غیرقانونی یاد شده است. یکی از کسانی که به قانون نظام بین‌الملل و حقوق بین‌الملل واقفند این گونه اقدامات را تایید نمی‌کنند به جز یکی دو رژیم منفور که خودشان در این کار دست داشتند.

وی گفت: پیگیری‌های حقوقی ادامه دارد و لازم است تشریک مساعی با برخی کشورهای همسایه از جمله عراق داشته باشیم که در حال تکمیل شدن است و بعد از آن اقدامات اصلی و پیگیری جدی با جمع آوری شواهد اقدام خواهد شد.

مرگ قاضی منصوری در رومانی
موسوی درباره مرگ قاضی منصوری در رومانی گفت: به رغم عدم همکاری‌های اولیه مقامات ذیربط در رومانی براساس گزارش سفارت ما اخیرا بخش‌های ذیربط ما در سفارت دیداری با مقامات پزشکی قانونی رومانی داشتند و اعلام کردند جسد متوفی را با ذکر دلایل مرگ آن به دادگاهی در این زمینه ارجاع خواهند داد که دادگاه بررسی خواهد کرد و بعد از آن اجازه خواهند داد با وکالتی که خانواده خواهد داد و محدودیت‌های کرونایی فروکش کند با پروازی جسد به ایران منتقل شود.

انتهای پیام/


منبع: فارس

 

تبلیغات