صافی نیوز / رئیس جمهور ضمن بیان دستور العمل‌هایی برای وسایل نقلیه عمومی، درباره شرایط برگزاری مراسم در ماه مبارک رمضان نیز گفت: اگر شرایط ما به همین صورت که امروز مشاهده می‌کنیم، باشد قاعدتا اجتماع حضوری در ماه مبارک رمضان نخواهیم داشت. همچنین روحانی خاطرنشان کرد: ممنوعیت تردد بین استان‌ها از روز اول اردیبهشت برداشته می‌شود.

SafiNews Agency

یکشنبه 24 فروردين 1399 - 11:43 شناسه خبر: 2089 بازدید : 173 توسط:

اظهارات مهم روحانی درباره محدودیت‌های کرونایی؛ از اجتماعات در ماه رمضان تا جابجایی بین استانی

اظهارات مهم روحانی درباره محدودیت‌های کرونایی؛ از اجتماعات در ماه رمضان تا جابجایی بین استانی

صافی نیوز / رئیس جمهور ضمن بیان دستور العمل‌هایی برای وسایل نقلیه عمومی، درباره شرایط برگزاری مراسم در ماه مبارک رمضان نیز گفت: اگر شرایط ما به همین صورت که امروز مشاهده می‌کنیم، باشد قاعدتا اجتماع حضوری در ماه مبارک رمضان نخواهیم داشت. همچنین روحانی خاطرنشان کرد: ممنوعیت تردد بین استان‌ها از روز اول اردیبهشت برداشته می‌شود.

به گزارش صافی به نقل از آخرین خبر، روحانی رئیس‌جمهوری صبح امروز در ستاد ملی مدیریت مبارزه با کرونا گفت: یکی از برنامه‌های فاصله گذاری هوشمند شروع کسب و کار هوشمند در تهران است، هر کسب و کار کم ریسکی که قرار است کار خود را شروع کند باید کدی را از سامانه مورد نظر وزارت بهداشت دریافت کند و امروز هم می گوییم آنانی که هنوز فرصت نکردند به این سامانه متصل شوند در همین یکی دو روز آینده این کار را انجام دهند.

اهم اظهارات حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا را بخوانید:

*تصمیم‌گیری درباره مراسمات ماه مبارک رمضان این شد که اگر شرایط ما به همین صورت که امروز مشاهده می‌کنیم، باشد قاعدتا اجتماع حضوری نخواهیم داشت و زحمت این اجتماعات را فضای مجازی و صداوسیما *باید جبران کرده و مردم از این شبکه‌ها استفاده کنند

*همه کسبه و فعالان اقتصادی که کار خود را از شنبه شروع آغاز کرده اند تا آخر هفته جاری فرصت دارند به سامانه متصل شوند.

*آمار وزارت بهداشت باید نشان دهد که روند بیماری نزولی است اگر روند در حال صعودی است جای نگرانی است و این نگرانی هم بحق است.

*از مردم تقاضا می‌کنم در این مرحله (فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی) هم که در شهرستان‌ها و استان‌ها به جز استان تهران اجرایی شده است و کسب و کارهای کم ریسک فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، اصول بهداشتی را رعایت کنند.

*کسب و کار پرریسک با پروتکلی که وزارت بهداشت اعلام می کند اغاز به فعالیت خواهند کرد

*هر وسیله نقلیه عمومی که فعالیت می کند در آغاز و پایان کار ضدعفونی شود، راننده از ماسک استفاده کند.

*به اندازه صندلی مسافر سوار کنند

*مردم در در تهران و کلان شهرها از وسایل شخصی استفاده کنند.

*وضع ما از اروپا خیلی بهتر است! دلیل این موضوع مردم خوب ما هستند.

*خیلی ها از مقایسه‌های ما ناراحتند! ما هم ویروس تحریم داریم هم ویروس کرونا!

*هیچ استانداری، هیچ شهرستانی حق ندارد در تردد بین شهرستان مانع ایجاد کند. پلیس و نیروهای بسیج هم در نظر داشته باشند که تردد بین شهرستان‌ها از امروز آزاد است و تردد بین استان‌ها هم از روز نخست اردیبهشت آزاد می‌شود.

*از کل سالمندان و معلولان ۳۵ نفر به دلیل کرونا جان خود را از دست داده اند

*از خدا می‌خواهیم تابستان خوبی داشته باشیم.

*از بس این ویروس چموش و ناشناخته است کسی جرات نمی‌کند درباره آینده این ویروس حرف بزند، همه با دغدغه و لکنت زبان حرف می‌زنند.

*از همه نیکوکاران بزرگ کشور تشکر می‌کنم، امروز در کشور کار بزرگی انجام می‌شود، ۶ هزار نفر از طلاب و اساتید در مسیر مقابله با کرونا مشغول کمک و فعالیت هستند.

*۸۷۵ مرکز نگهداری از سالمندان و معلولان داریم که از آن‌ها فقط در ۲۳ مرکز، کرونا مشاهده شده است، با اینکه می‌دانید خدمات در برخی از این مراکز داوطلبانه است.

*از کل سالمندان و معلولان ۳۵ نفر به دلیل کرونا از دنیا رفته اند که اکثر این‌ها بالای ۸۰ سال سن داشتند.

*کل فوتی‌ها در بخش سالمندان و معلولان اسفند سال گذشته با اسفند سال ۹۷ یکی بوده و تغییری نکرده است و در فروردین امسال هم از جمعیت ۴۹ هزار نفری کل فوتی‌ها ۵۲ نفر بوده است پارسال هم مشابه همین ایام ۱۶۲ نفر فوتی داشته اند.

*{ با اشاره به گزارش مقایسه‌ای انجام شده بین ایران و برخی کشورهای اروپایی}: فاصله بسیار زیادی در این گزارش‌ها نسبت به وضع ایران با اروپا وجود دارد. مثلا تعداد افراد فوتی‌مان بسیار کم و ۷ درصد بوده و در برخی کشورهای اروپایی این میزان، ۲۲ درصد بود. برخی از این مقایسه خوششان نمی‌آید که بگوییم وضع ما از اروپا بهتر است.

*دلیل این فاصله، مردم، مجاهدت کادر پزشکی، صدا و سیما، نیروهای مسلح، فضای مجازی، هنرمندان بود. دلیل این امر این است که همه در کنار هم هستیم و دست به دست هم دادیم اما شما ندادید.

*این روزها برخی کشورها در صادرات مواد غذایی مثل گندم دارند خست به خرج می‌دهند که آن هم می تواند به ۲ دلیل باشد؛ یا این که از سختی برای کشور خود می‌ترسد یا این که بخواهد گرانتر بفروشد. اما شرایط ما به گونه‌ای است که ذخایر کشور از همیشه بیشتر و بهتر است و کشاورزان هم کار بزرگی انجام دادند که دست همه آنها را می بوسیم که ان‌شاء الله تولید گندم امسال بیشتر از سال قبل است. تولید محصولات دیگر هم از سال قبل بهتر است و این به معنای تلاش و کوشش همگانی است.

* تحریم ویروسی است که چندین سال کشورمان را تحت فشار قرار داده است. خطاب به اروپایی‌ها می گویم ما ویروس کرونا داریم شما هم دارید، ما ویروس بدتر از کرونا داشتیم و داریم که شما ندارید و آن تحریم است. ما ویروس تحریم داشتیم و کرونا هم به آن اضافه شد. اما مردم ما همدیگر را کمک کردند و دست هم را گرفتند و این برای همه ما جای افتخار دارد.

*وضع ما در مقابله با این بیماری نسبتا خوب و در مقایسه با برخی کشورها بهتر است و اگر بخواهید ناراحت شوید بشوید چاره ای نیست. خودتان با مردم ایران تماس بگیرید و بفهمید در شرایط ما با شرایط شما چقدر فاصله وجود دارد.

انتهای پیام/

 

تبلیغات