احمد حمزه زاده,سیدعلی موسوی حسینی,مراغه,صافی نیوز,میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری,فرماندار مراغه,

احمد حمزه زاده,سیدعلی موسوی حسینی,مراغه,صافی نیوز,میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری,فرماندار مراغه,

SafiNews Agency

سه شنبه 16 دي 1399 - 18:32 شناسه خبر: 4799 بازدید : 170 توسط:

افتتاح دومین سمن سرای میراث فرهنگی کشور در مراغه

افتتاح دومین سمن سرای میراث فرهنگی کشور در مراغه

صافی نیوز / در جریان سفر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی به مراغه، دومین سمن سرای میراث فرهنگی کشور در این شهرستان افتتاح شد.

به گزارش صافی، احمد حمزه زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در آیین افتتاح دومسن سمن سرای میراث فرهنگی کشور در مراغه اظهار داشت: این مجموعه فرهنگی و اجتماعی به همت سازمان های مردم نهاد این شهرستان و به منظور ایجاد فرهنگ و زمینه برای بهره برداری و صیانت از آثار فاخر فرهنگی و تاریخی این خطه راه اندازی و تاسیس شده است.

وی افزود: این سمن سرا برای اولین بار در آذربایجان شرقی و به منظور احیا و شناساندن جایگاه بزرگ مراغه به عنوان یکی از کهن شهرهای تاریخی کشورمان ایجاد شده است.

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: معرفی آثار تاریخی، طبیعی و ظرفیت های گردشگری مهم ترین رویکرد در ایجاد سمن سراها و بهره گیری از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در این بخش است.

وی افزود: باید در کنار رویکرد حفاظتی و مرمت آثار تاریخی، کارکردهای اقتصادی و فرهنگی این آثار مورد توجه قرار گیرد.

حمزه زاده گفت: سرمایه گذاری و بهره گیری از ظرفیت سمن ها و نیز جلب مشارکت های بخش خصوصی، می تواند زمینه ساز رشد و رونق بخش میراث فرهنگی و گردشگری در این منطقه شود.

وی ادامه داد: براساس مصوبه هیئت دولت، تمامی دستگاه های دولتی، اجرایی و خدمات رسان ملزم به تخصیص اعتبار برای حفاظت و نگهداری از آثار ترایخی در اختیار نهاد خود هستند و باید در این زمینه اهتمام داشته باشند.

حمزه زاده در پایان گفت: میراث فرهنگی آمادگی دارد، بهره برداری از آثار تاریخی و طبیعی را با رعایت ضوابط و قوانین در اختیار بخش خصوصی قرار داده و از مشارکت های مردمی برای صیانت از آنها بهره مند شود.

معبد مهر مراغه احیا می شود

سیدعلی موسوی حسینی فرماندار مراغه در آیین افتتاح این سمن سرا اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های بزرگ تاریخی و گردشگری این شهرستان، سمن ها نقش مهمی در معرفی آنها و فرهنگ سازی برای صیانت از این داشته های فاخر دارند.

وی افزود: مراغه با برخورداری از ظرفیت های تاریخی و طبیعی، از زمینه های مساعدی برای گردشگری و جذب سرمایه گذار در این بخش بهره مند است.

فرماندار مراغه گفت: رسالت اصلی سمن ها علاوه بر ایجاد زمینه برای حفظ آثار تاریخی، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در خصوص رونق گردشگری است.

وی با اشاره به عقد تفاهم نامه همکاری میراث فرهنگی و دهیاری ورجوی برای احیای معبد تاریخی مهر اضافه کرد: این تفاهم نامه می تواند زمینه ساز احیا و صیانت از این اثر ارزشمند تاریخی در این شهرستان شود.

به گزارش صافی، در این آیین تفاهم نامه همکاری میراث فرهنگی و دهیاری ورجوی برای احیای معبد تاریخی مهر به امضای بخشداری مرکزی، دهیاری ورجوی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی رسید.

انتهای پیام/

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی