بازار سرمایه,بورس,پالایش یکم,ETF,صندوق سرمایه گذاری,

بازار سرمایه,بورس,پالایش یکم,ETF,صندوق سرمایه گذاری,

SafiNews Agency

شنبه 08 آذر 1399 - 23:37 شناسه خبر: 4002 بازدید : 111 توسط:

بازگشایی «پالایش یکم» در انتظار تایید دولت

بازگشایی «پالایش یکم» در انتظار تایید دولت

صافی نیوز / رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با بیان اینکه صندوق پالایش یکم در حال حاضر از زیان بیرون آمده است، گفت: منتظریم تا پیشنهادمان به دولت تایید شود و بعد از آن اقدام به بازگشایی کنیم.

به گزارش صافی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران امروز در حاشیه دیدار با بسیجیان و پیشکسوتان ایثارگر در سازمان بورس اظهار کرد: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در دستورالعمل های خود بازارگردان دارند. زمانی که NAV کاهش پیدا کند، به مراتب قیمت کاهش پیدا می کند. زمانی که NAV افزایش پیدا کند، قیمت ها نیز افزایش پیدا می کند.
وی در پاسخ به این سوال که "چرا اختیار بازارگردان‌ها محدود بوده و فقط ۵ درصد سرمایه در اختیار دارند؟" گفت: تنها حجم مبنا مورد نظر نیست. اتفاقاتی که در حال حاضر رخ می‌دهد، ۱۰ درصد متوسط معاملات ۳ ماه گذشته است که با آن بازار گردانی انجام می‌شود.
این مقام مسئول در پایان  بیان کرد: بورس تهران در نظر دارد سقف این رقم را افزایش دهد.
رئیس سازمان بورس در رابطه با صندوق پالایش یکم گفت: یک پیشنهاد از سوی سازمان بورس به دولت ارائه کردیم که از چند روز قبل انجام شده، اگر این پیشنهاد عملی شود، صندوق پالایش یکم به زودی باز می‌شود. البته الان هم پالایش یکم قابل بازگشایی است، چون از زیاندهی خارج شده و به سوددهی رسیده است.
وی در مورد این که این پیشنهاد چه بوده است، گفت:‌ هنوز این پیشنهاد مصوب نشده است و فعلا فقط پیشنهاد ارائه کرده‌ایم.

نرم‌افزار ایرانی معاملات بورس

رئیس سازمان بورس همچنین در مورد نرم‌افزار ایرانی معاملات بورس گفت: کارهای تهیه این نرم افزار انجام شده و قراردادی با شرکت تولیدکننده ایرانی بسته شده و هر موقع این نرم افزار آماده شود، وارد اجرا خواهد شد.
وی همچنین گفت: کارهای بازارگردانان در بازار سرمایه بر اساس 10 درصد متوسط معاملات در سه ماه قبل انجام می‌شود.

رئیس سازمان بورس همچنین در مورد آخرین مصوبات شورای عالی بورس گفت: شورای عالی بورس هفته پیش جلسه نداشت و هر موقع جلسه داشته بلافاصله اطلاعات آن را اعلام کرده‌ایم.
وی همچنین در مورد زنجیره فولاد و سنگ آهن در بورس کالا گفت: شیوه‌نامه ارائه محصولات زنجیره فولاد نهایی نشده است و بعد از این که یک شیوه نامه نهایی شود در مورد آن صحبت می‌کنیم، البته اصلاحاتی در بندهایی از شیوه‌نامه در رأس اجراست و بعد از اصلاحات شیوه‌نامه اعلام می‌شود و بعد از آن سرمایه‌گذاری بر اساس این شیوه‌نامه در بورس انجام می‌شود و  اثر اجرای این شیوه‌نامه روی سنگ آهن و محصولات فلزی در بورس کالا بعدا باید بررسی شود.

حضور 50 میلیون نفر در بورس تهران

وی افزود: اگر طبقه متوسط جامعه بخواهد احیا شود حضور در بازار سرمایه لازم است البته حضور باید درازمدت باشد و با برنامه، حوصله و صبر و شکیبایی همراه باشد. زیرا کسانی که هیجانی رفتار کرده‌اند بخشی از دارایی‌ خود را از دست دادند اما کسانی که صبر و شیکبایی به خرج دادند پاداش گرفتند. 
رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با بیان اینکه شرکت‌های حاضر در بورس سهام‌شان در دست عامه مردم است، گفت: اگر این شرکت‌ها طرح‌های توسعه‌ای اجرا کنند منافع آن به عموم مردم می‌رسد. در حال حاضر با آزاد شدن سهام عدالت 50 میلیون سهام‌دار در کشور داریم. بنابراین هرچه شرکت‌های حاضر در بورس را بیشتر تقویت کنیم منافع آن به عامه مردم می‌رسد.
قالیباف اصل همچنین از نمودهای حضور مردم در بازار سرمایه اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و سیاست‌‌های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با امین مالی و سرمایه‌گذاری در بورس می‌توان به اقتصاد ملی کمک کرد.
وی همچنین گفت: سهام عدالت بعد از 14 سال آزادسازی شد که در حال حاضر مردم حضور گسترده‌ای در بازار سرمایه دارند.

انتهای پیام/

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی