مسواک زدن,مجله سلامت,سلامت,دندان,سلامت دندان,بیماری,

مسواک زدن,مجله سلامت,سلامت,دندان,سلامت دندان,بیماری,

SafiNews Agency

جمعه 23 اسفند 1398 - 9:0 بازدید : 121 توسط:

با مسواک زدن این بیماری را از خود دور می کنید

با مسواک زدن این بیماری را از خود دور می کنید

صافی نیوز / تحقیق جدید نشان می دهد افرادی که به طورمنظم دندان های شان را سه بار در روز مسواک می زنند، با کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع2 روبرو هستند.

به گزارش صافی،همچنین پژوهش ها نشان داد افرادی که مبتلا به بیماری های دندان هستند یا تعداد زیادی از دندان های شأن را از دست داده اند در معرض ریسک بالا ابتلاء به مشکلات قندخون هستند.
دکتر «یونکیونگ چانگ»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان موددانگ کره جنوبی، در این باره می گوید: «مطالعه ما نشان می دهد که بهبود بهداشت دهان و دندان با کاهش ریسک ابتلاء به دیابت مرتبط است.»

به گفته چانگ، «هنوز مکانیسم دقیق این رابطه مشخص نیست اما دلایل احتمالی زیادی وجود دارد که نشان می دهد سلامت دهان و دندان ها در ابتلاء به دیابت نقش دارد.»

وی در ادامه می افزاید: «بهداشت ضعیف دهان و دندان با فرایند مزمن التهابی مرتبط است.»

التهاب بر سلامت دهان تأثیر گذاشته و می تواند منجر به بیماری لثه شود. در نتیجه فضایی در لثه ها برای تجمع باکتری ها ایجاد می شود. این باکتری های ممکن است وارد جریان گردش خون به تمام بدن شده و در واکنش های سیستم ایمنی اخلال ایجاد کرده و به کنترل قندخون آسیب وارد نمایند.

از سوی دیگر، برخی محققان معتقدند میزان بالا قندخون در افراد دیابتی می تواند منجر به کرم خوردگی دندان ها و بهداشت ضعیف دهان و دندان شود.

در این مطالعه داده های مربوط به حدود 190 هزار نفر در کره جنوبی با میانگین سنی 53 سال بررسی شد. اطلاعات مربوط به سال های 2003 تا 2006 بود. حدود یک نفر از هر 6 نفر در آن زمان مبتلا به بیماری لثه بود.

افراد به طورمیانگین حدود 10 سال تحت نظر بودند. در طول این مطالعه 16 درصد افراد مبتلا به دیابت شده بودند.
پژوهشگران دریافتند داشتن بیماری لثه ریسک ابتلاء به دیابت را 9 درصد افزایش می دهد. افرادی که 15 دندان یا بیشتر را از دست داده بودند 21 درصد بیشتر با ریسک ابتلاء به دیابت مواجه بودند.

از سوی دیگر، بهداشت خوب دهان و دندان با کاهش ریسک ابتلاء به دیابت مرتبط بود. افرادی که دندان هایشان را سه بار یا بیشتر در روز مسواک می زنند 8 درصد کمتر با احتمال ابتلاء به دیابت مواجه هستند.
به نظر می رسد تأثیر بهداشت خوب دهان و دندان در پیشگیری از دیابت در افراد جوان تر (51 سال به پایین) و زنان به مراتب بیشتر است.

محققان تاکید دارند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان حداقل دو بار در روز بسیار لازم و مهم است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/


منبع: مهر

 

تبلیغات