یارانه کرونایی,حمایت معیشتی,حسین میرزایی,یارانه نقدی,

یارانه کرونایی,حمایت معیشتی,حسین میرزایی,یارانه نقدی,

SafiNews Agency

شنبه 06 دي 1399 - 21:35 شناسه خبر: 4570 بازدید : 1107 توسط:

بسته معیشتی کرونا تا چه زمانی ادامه می یابد؟

بسته معیشتی کرونا تا چه زمانی ادامه می یابد؟

صافی نیوز / سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه گفت: فعلا مشخص نیست ارائه بسته حمایتی کرونا دقیقا تا چه زمانی ادامه یابد.

به گزارش صافی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسین میرزایی سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه، درباره جزئیات بسته معیشتی کرونا، اظهار کرد: تا هفته گذشته برای برخی مشمولان واریزی انجام نشده بود که انجام شد.

وی افزود: به نقل از بنده گفته شد مبالغ برای جاماندگان واریز شده، همان مشمولان بودند، منتها با تاخیر برای شان واریز صورت گرفت.

میرزایی گفت: تعدادی را به عنوان رزرو شناسایی و آماده کرده ایم. به جهت اینکه ما اشراف مان بر وضعیت اقتصادی اجتماعی مردم بیشتر است. هنوز مصوبه‌ای به ما اعلام نشده است. اگر از ما بخواهند ما هم اعلام می‌کنیم.

سخنگوی حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه با اشاره به اینکه اطلاعات بانکی تا انتهای شهریور ۹۹ به روز شده است، افزود: برای دریافت و رصد اطلاعات بانکی، بازه‌های زمانی شش ماهه در نظر گرفته و تحلیل روندی انجام می‌شود، نه تحلیل مقطعی؛ اطلاعات بانکی و سایر شاخص‌های بانکی از سال ۹۵ تا انتهای شهریور ۹۹ به روز است و اطلاعات تامین اجتماعی هم تا انتهای آبان به روز رسانی شده است و آخرین اقلام اطلاعاتی موجود را دریافت کردیم؛ بنابراین به روزرسانی اطلاعات انجام شده است.

میرزایی تصریح کرد: متاسفانه همه سازمان‌ها با سازمان اسناد و املاک مشکل دارند. رهبری هم فرمودند که به منظور کاهش مشکلات مردم پایگاه اطلاعات ملی ایرانیان ایجاد شود.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا ادامه داد: اگر صحبت از حمایت عمومی جامع است باید همه دستگاه‌ها همکاری کنند. این لطف نیست بلکه وظیفه قانونی آنهاست که اطلاعات لازم در اختیار وزارت رفاه قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: متاسفانه برخی دستگاه‌ها در قبال در اختیار قرار دادن اطلاعات پول طلب می‌کنند و دیتا را بهانه‌ای برای درآمدزایی می‌دانند. البته تا کنون که بابت دریافت اطلاعات پولی از ما طلب نکرده اند. اطلاعات، اطلاعات ملی است.

میرزایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا تنها ۳۴ میلیون نفر مشمول بسته حمایت معیشتی اقشار کم درآمد و فاقد درآمد ثابت شده اند بیان کرد: در تعیین تعداد مشمولان دخیل نبوده ایم؛ البته مردم یکپارچگی حاکمیتی را نگاه می‌کنند، این درست است، اما ما در وزارت رفاه وظیفه شناسایی را برعهده داشتیم.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا اضافه کرد: در وزارت رفاه پیگیر هستیم که اگر امکانش فراهم شود به این فهرست افزوده شود، اما ما دخالتی در این باره نداریم و مسئول مدیریت منابع نیستیم و فقط مسئول شناسایی هستیم.

وی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه برخی افراد در شرکت‌هایی کار می‌کنند، بیمه برایشان رد می‌شود، اما حقوق بالایی ندارند، مشمول بسته نشده اند؟ تصریح کرد: باید پایگاه ملی قرارداد‌های تابع قانون کار وجود داشته باشد. وقتی قرارداد الکترونیکی باشد کارفرما نمی‌تواند بیمه رد کند و حقوق نپردازد.

میرزایی افزود: ۹ میلیون نفر کسانی بودند که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بوده اند و همه در اولویت بودند و مشمول شده اند. برای انتخاب ۲۵ میلیون نفر باقی مانده شاخص‌هایی را درنظر گرفته بودیم. افراد دارای درآمد، افراد بیمه شده و ... نیز از فهرست مشمولان حذف شدند و روی گروه‌های پایینتر متمرکز شدیم.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا اضافه کرد: شاخص‌های دیگری، چون تراکنش بانکی و هم وجود دارد. پایه و مبنای بررسی ما درآمد‌های ثبتی است. ممکن است فردی درآمد بالا نداشته باشد و با حساب شخصی اش، امور خیریه را اداره کند، چرا باید اینگونه باشد، باید سازوکار قانونی را طی کرد و خیریه‌ها دارای حساب حقوقی و شرکتی باشند. تراکنش‌های بانکی باید شفاف باشد. اکنون این امکان وجود ندارد و هرپولی به حساب افراد بیاید یک درآمد محسوب می‌شود.

وی گفت: توصیه ما این است که اگر افرادی خیریه دارند و کار خیر انجام می‌دهند یک موسسه خیریه ثبت کنند. نمی‌توانیم روی تک تک استثنائات ورود کنیم. قرار بود حساب شخصی و تجاری از همدیگر جدا شوند که هنوز محقق نشده است.

میرزایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی ادعا کردند افراد صاحب خانه و خودروی لوکس بسته حمایتی دریافت کرده اند گفت: آیا کسانی که این ادعا را مطرح می‌کنند، مطمئن هستند که این املاک و امکانات به نام خود آن فرد است؟ اگر اموال به نام خود فرد باشد امکان ندارد مشمول بسته معیشتی شده باشد.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا درباره خانوار بدسرپرست و هزینه کرد این پول در جای دیگر و اینکه آیا راهکاری برای آن وجود دارد؟ بیان کرد: از نظر قانونی و قضایی فردی که سرپرست خانوار است می‌تواند معارض شود که چرا پول را برای همسر و فرزندانش واریز کرده ایم. اینجا تزاحم حقوقی و قانونی وجود دارد.

میرزایی گفت: این کار از نظر حقوقی و قضایی و صیانت از حقوق شهروندی و ملاحظات بسیاری دارد و بعید می دانم امکان پذیر باشد که مبالغ حمایتی خانوار بدسرپرست به حساب فردی غیر از سرپرست واریز شود، مگر با حکم حقوقی و دادگاهی که عضو خانواده بتواند برود ساختار خانواده را تغییر دهد.

وی درباره اینکه آیا این پرداخت ها سال آینده ادامه می یابد؟ خاطرنشان کرد: فعلا مشخص نیست ارائه این بسته حمایتی دقیقا تا چه زمانی ادامه یابد.

انتهای پیام/


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی