کاظم خاوازی,افتتاح طرح کشاورزی,افتتاح,طرح عمرانی,حمید شکری,دهه فجر,دهه فجر 98,

کاظم خاوازی,افتتاح طرح کشاورزی,افتتاح,طرح عمرانی,حمید شکری,دهه فجر,دهه فجر 98,

SafiNews Agency

یکشنبه 20 بهمن 1398 - 17:25 بازدید : 127 توسط:

بهره برداری از ۲ طرح موسسه تحقیقات کشاورزی در مراغه

بهره برداری از ۲ طرح موسسه تحقیقات کشاورزی در مراغه

صافی نیوز: برای نخستین بار در کشور ۲ واحد به‌نژادی سریع و تحقیقات بیماری حبوبات در موسسه تحقیقات کشاورزی با ۹۰۰ میلیون تومان هزینه‌کرد به بهره‌برداری رسید.

به گزارش صافی، معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی روز یک‌شنبه در مراسم افتتاح و کلنگ زنی ۱۵۳ میلیارد تومان طرح کشاورزی و صنعتی اظهار داشت: این دو طرح تحقیقاتی برای تسریع در تحقیقات و شناسایی بیماری حبوبات راه اندازی شده و همزمان با افتتاح این طرح ها ۱۲ رقم جدید موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، شامل ۴ رقم گندم زمستانه، ۲ رقم ماشک پاییزه و بهاره، دو رقم نخود پاییزه، سه رقم جو پاییزه و بهاره و یک رقم عدس جدید معرفی شد.

کاظم خاوازی افزود: هدف از راه اندازی واحد به‌نژادی افزایش سرعت معرفی ارقام جدید موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور است.

وی گفت: با راه اندازی این واحد معرفی ارقام جدید سه تا پنج سال کاهش می یابد.

خاوازی اضافه کرد: واحد پایش حبوبات موسسه دیم مجهز ترین مرکز شناسایی بیماری ها و پایش آفات حبوبات، گیاهان علوفه ای و دانه های روغنی در کشور است.

وی گفت : با راه اندازی این واحد از این پس بیماری های ارقام موجود در کشور شناسایی و با پیش بینی های انجام شده، محصولاتی با مقاومت بیشتر نسبت به بیماری ها معرفی می شود.

وی خاطرنشان کرد: موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از ثمرات انقلاب است و با راه اندازی این موسسه در سال ۸۲ موفقیت های خوبی در معرفی بذر ارقام جدید درکشور بدست آمده است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز در مراسم کلنگ زنی احداث مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مراغه افزود: این مجتمع در زمینی به مساحت ۳۵ هکتار شامل واحدهای پرورش گاو شیری صنعتی به ظرفیت یکهزار راس، پرورش ماهی ۵۰ تنی، گلخانه به صورت هیدرو پونیک در سطح ۲۱ هکتار و مجتمع گردشگری و بوم گردی در مجموع با هزینه کرد ۱۵۰ میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی خواهد بود.

حمید شکری گفت: در این مجتمع بیش از ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم مشغول فعالیت خواهند شد.

وی در مراسم افتتاح طرح هادی و آسفالت ریزی معابر ۱۲ روستای بخش مرکزی شهرستان نیز گفت: افتتاح زیرسازی و آسفالت ریزی در روستاهای خانقاه، شلیلوند، کهجوق، کهلان، موسی درق، گشایش، مغانجیق، گل، قیه بلاغ، کهق، علی آباد، سرگیزه، کرده ده در مجموع با هزینه کرد بالغ بر ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون تومان از دیگر طرح های به بهره برداری رسیده در این روز است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/


منبع: ایرنا

 

تبلیغات