مولود چاووش اوغلو,ترکیه,لیبی,سوریه,وزیر امور خارجه ترکیه,

مولود چاووش اوغلو,ترکیه,لیبی,سوریه,وزیر امور خارجه ترکیه,

SafiNews Agency

یکشنبه 08 دي 1398 - 3:7 شناسه خبر: 988 بازدید : 145 توسط:
چاووش اوغلو:

به دنبال یک سوریه دیگر در لیبی هستند

به دنبال یک سوریه دیگر در لیبی هستند

صافی نیوز: وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه گفت عده‌ای به دنبال تبدیل کردن لیبی به یک سوریه دیگر هستند.

به گزارش صافی، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه گفت عده‌ای به دنبال تبدیل کردن لیبی به یک سوریه دیگر هستند.

به گزارش تی‌آرتی، وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه گفت: «در صورتی که لیبی همانند سوریه شود، نوبت دیگر کشورهای منطقه هم فرا خواهد رسید.»

وی همچنین هشدار داد هرگونه فروپاشی در لیبی به سرعت به دیگر کشورهای منطقه سرایت خواهد کرد.

هم‌اکنون لیبی تحت اداره دو قدرت است. یکی پارلمان طُبرُق در شمال شرق لیبی و دیگری دولت وفاق ملی در طرابلس (پایتخت) در شمال غرب این کشور که به ترتیب، نیروهای شرق به فرماندهی «خلیفه حفتر» تحت حمایت عربستان، مصر، امارات، فرانسه و روسیه هستند و دولت در طرابلس به ریاست فائز السراج، تحت حمایت ترکیه، قطر و ایتالیاست.

طرابلس در شمال غرب لیبی از نُه ماه پیش هدف عملیات شبه‌نظامیان شمال شرق لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر قرار گرفته است.

دو هفته پیش ترکیه دو تفاهم‌نامه همکاری امنیتی و ترسیم مرزهای دریایی با دولت وفاق ملی لیبی امضا کرد تا بتواند منابع انرژی در دریای مدیترانه را اکتشاف و استخراج کند؛ این اقدام، باعث ناراحتی مصر، یونان، قبرس جنوبی و ژنرال خلیفه حفتر شده و قرار است چهار کشور یونان، مصر، فرانسه و قبرس یونانی نشین روزهای چهارم و پنجم ژانویه (۱۳ و ۱۴ دی) در قاهره حول تحولات لیبی دور هم جمع شوند.

دولت ترکیه نیز بعد از درخواست کمک نظامی رسمی از دولت وفاق لیبی، اعلام کرد که نیروهای خود را به این کشور خواهد فرستاد. برخی رسانه‌ها در سوریه فاش کردند که آنکارا تاکنون دو نوبت از سوریه، نیروهایش را به لیبی فرستاده است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/


منبع: فارس

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی