حسن روحانی,ایران,آمریکا,رئیس جمهور,قاسم سلیمانی,

حسن روحانی,ایران,آمریکا,رئیس جمهور,قاسم سلیمانی,

SafiNews Agency

چهارشنبه 10 دي 1399 - 10:44 شناسه خبر: 4675 بازدید : 13 توسط:
رئیس جمهور:

ترور سردار سلیمانی انتقام از ایران و ملت‌های منطقه بود

ترور سردار سلیمانی انتقام از ایران و ملت‌های منطقه بود

صافی نیوز / رئیس‌جمهور تاکید کرد: شهادت سردار سلیمانی انتقام از جمهوری اسلامی ایران و ملت‌های منطقه و انتقام از استقلال کشورهای منطقه و انتقام از ملت‌های بزرگی بود که در برابر توطئه های آمریکا و صهیونیسم ایستادند.

به گزارش صافی به نقل از فارس، حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت اظهار داشت: سال میلادی که گذشت سال سختی برای همه کشورهای جهان بود به دلیل اینکه از آغاز این سال و حتی از پایان سال ۲۰۱۹ گرفتار یک ویروسی شدند که در طول قرن گذشته بی‌نظیر بود و سلامت و فرهنگ و روابط مردم و اقتصاد جامعه دچار مشکل شد و امروز کشورهای جهان از لحاظ اقتصادی و فرهنگی و آموزشی و سلامت دارای مشکلات بزرگی هستند.

روحانی با بیان اینکه روزی که بتوان آن را به اعتماد عمومی برای پایان کرونا نامید هنوز نامشخص است و معلوم نیست در چه ماهی و چه شرایطی می توانیم بگوییم این مشکل پایان یافته است، گفت: خوشحالیم که کادر درمان و مردم بسیار مخلص ما و همه نیروهایی که در صحن هستند اعم از بسیج و سپاه و باقی نیروها با همه توان و امکانات شان وارد صحنه شدند و از آنها تشکر و سپاسگزاری می کنیم.

** این حق مردم ما است که از خون عزیزشان انتقام بگیرند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در روزهای آغازین سال ۲۰۲۰ میلادی با غم و درد بسیار بزرگ شهادت سردار بزرگ ما با یک ترور وحشیانه توسط مقامات آمریکایی و در راس آن وزیر خارجه و رئیس جمهور آمریکا مواجه شدیم که این دو از مسئولین اصلی این جنایت هستند و دیگران هم در این جنایت سهیم و شریک هستند، گفت: ملت ما دست از آن ها نخواهد کشید و این حق مردم ما است که از خون عزیزشان انتقام بگیرند و از حقوق مسلم آن عزیز بزرگوار دفاع کنند.

وی افزود: شهادت سردار سلیمانی انتقام از جمهوری اسلامی ایران و ملت‌های منطقه و انتقام از استقلال کشورهای منطقه بود و انتقام از ملت‌های بزرگی بود که در برابر توطئه های آمریکا و صهیونیسم ایستادند و آن توطئه را شکستند.

** آمریکا و صهیونیست‌ها می‌خواستند داعش حکومت منطقه را بر عهده بگیرد 

وی افزود: آنها نمی‌خواستند مسئله داعش اینگونه تمام شود و می خواستند داعش حکومت منطقه را بر عهده بگیرد و داعش یک مشت مزدور آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بود؛ شما دیدید که وقتی زخمی شدند اسرائیلی‌ها اینها را به خاک اسرائیل بردند و مداوا کردند و وقتی اسلحه می خواستند اسرائیلی‌ها به اینها اسلحه می‌دادند.

روحانی تاکید کرد: از به هم ریختگی و جنگ و ناامنی در منطقه استفاده اول را صهیونیست‌ها و بعد آمریکایی‌ها می برند وگرنه کسی جز صهیونیستها از اینکه عراق و افغانستان نا امن باشد سود نمی برند و بقیه کشورها ضرر می‌کنند. تمام کشورهای منطقه از ناامنی و عدم استقلال ضرر می‌کنند و این ها می خواستند از یک مرد بزرگی که روبه روی نقشه های این ها انتقام بگیرند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بعضی فکر می کنند شهید سلیمانی یک شجاع کم‌نظیر بود،‌ گفت: بله؛ این درست است که یک شجاع کم نظیر بود اما تنها شهامت نیست و درایت او هم مهم است.

وی افزود: من شهید سلیمانی را از زمان دفاع مقدس می‌دیدم و بعد هم در این بیش از بیست سال که مسئولیت‌هایی داشته من هم مسئولیت هایی داشتم. سال‌های ۷۶ به بعد که ایشان مسئولیت‌های جدید را برعهده گرفت در یک مقطعی تقریباً هفتگی همدیگر را می‌دیدیم و در دوران ریاست جمهوری ملاقات های ما با ایشان در زمینه های مختلف زیاد بود و یک مرد با تدبیر بود که کاملاً می‌فهمید و کاملاً اهل تحلیل بود و سیاست منطقه و جهان را درک می‌کرد و به معنای واقعی کلمه معتدل بود و نه در این خط و نه در آن خط و نه راست و نه چپ بود.

روحانی ادامه داد: هیچ جناحی نمی تواند شهید سلیمانی را متعلق به خود بداند و شهید سلیمانی یک قهرمان ملی و افتخاری برای ملت ایران و ملت‌های منطقه است.

رئیس جمهور ضمن بیان اینکه آنها خواستند قهرمان ملی را از ما بگیرند و تصریح کرد: اما اشتباه کردند و این قهرمان ملی ما به قهرمان ابدی شد و شهید سلیمانی برای همیشه از قهرمانان همیشگی تاریخ ما است. شبانه روز تلاش می کرد و خلوصش از تلاش و عملش و از بیانش کاملاً مشهود بود و نه دنبال مقام و نه دنبال موقعیت بود.

** اینهایی که در کردستان عراق شعار می‌دهند و شعار می‌دادند از جلوی داعش فرار کردند

وی افزود: لحظات اولیه که داعش بر موصل مسلط شد و می خواستند به سامرا و کاظمین و کربلا و نجف حمله کنند واقعاً با همه اخلاص و وجود به صحنه رفت. خیلی از مسئولین عراق از منطقه سبز فرار کرده بودند ولی شهید سلیمانی به تنهایی با نیروهای مخلص آنجا رفت. اربیل سقوط می‌کرد و همه اینهایی که در کردستان عراق شعار می‌دهند و شعار می‌دادند فرار کرده بودند و کسی که در بیابان‌های کردستان عراق تنها بود و همه نیروها را جمع می‌کرد شهید سلیمانی بود.

روحانی با بیان اینکه شهید سلیمانی حق بزرگی بر گردن استقلال منطقه دارد، اظهار داشت: البته آن مضجع شریف و حرمین مطهر، شهید سلیمانی را مورد لطف خاص خود داده اند و خواهند داد.

** داعش پرورش‌یافته پرورش یافته آمریکا و صهیونیست‌ها بود 

رئیس جمهور با بیان اینکه داعش پرورش یافته پرورش یافته آمریکا و صهیونیست ها بود اظهار داشت: اینها می خواستند منطقه را به هم بریزند و از بین ببرند و شهید سلیمانی نقش بزرگی داشت. البته آمریکایی‌ها از اول از شهید سلیمانی عصبانی بودند و صهیونیستها به شدت از شهید سلیمانی عصبانی بودند و آدم های دیگری هم که منافعشان در منطقه در خطر بود هم عصبانی بودند و از این شخصیت انتقام گرفتند.

وی با بیان اینکه از کسی انتقام گرفتند که نقشه هایشان را به هم ریخت و به هم زد، اظهار داشت: از سال ۲۰۰۱ و حمله شان به عراق و افغانستان و در تمام مراحل تا ظهور داعش همه جا شهید سلیمانی در صحنه و فعال بود و واقعاً محاسبه نمی کرد که الان به یک کشور میدان وارد می‌شود. واقعاً یک شخصیت کم‌نظیر هم از لحاظ فهم و درک و تحلیل و هم از لحاظ بلند نظری بود.

روحانی افزود: در سالیان متوالی جلسات متعددی با ایشان داشتیم و هیچ موقع ندیدم که این جناح یا آن جناح برود و همیشه یک مسیر اعتدال ملی را طی می‌کرد. مردم به این اخلاص و شهامت پاسخ دادند و شهید سلیمانی با شهادتش منطقه را تکان داد و اول مردم عراق به این جلادان کاخ سفید پاسخ دادند و در کربلا و نجف مردم با شور و عشق آمدند و هم برای شهید سلیمانی و هم برای ابو مهدی المهندس آن مراسم باشکوه را گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه سیلی هایی مثل عین الاسد سیلی کوچکی به آمریکا بود و سیلی اصلی حضور مردم بود، گفت: در مخیله ی ترامپ نمی آمد و صهیونیست ها فکر نمی کردند که یک فردی را شهید کنند و تمام منطقه و سوریه و عراق و ایران همه به خیابان بیایند و از این عظمت تجلیل کنند. پاسخ اصلی و قاطع را در برابر این جنایت مردم ایران و منطقه دادند و به خوبی و بهترین شکل و با شکوهمند ترین تشییع جنازه ای بود که نسبت به این مرد بزرگ انجام دادند.

** انتقام نهایی از آمریکا، قطع شدن پای آنها از منطقه است

روحانی با تاکید بر اینکه هدف دشمن از شهادت سردار سلیمانی مقاومت را در منطقه بشکند تصریح کرد: هدفشان این بود که مردم عراق و سوریه و یمن و افغانستان و همه کشورهایی که شهید سلیمانی در آن جهاد کرده بود مایوس شوند ولی درست برعکس شد. آنهایی که کسی را شهید میکنند آن فرد را ابدی می کنند و امروز صحنه مقاومت با همان شور و اشتیاق و قدرت ادامه می دهد و دوباره می گویم که دست سردار ما را قطع کردید و ما پای شما را از منطقه قطع می کنیم و تا زمانی که شما در این منطقه حضور دارید ما انتقام نهایی را نگرفته ایم و روزی که پای شما از منطقه قطع شود انتقام نهایی را گرفته‌ایم و انشاالله این راه را ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از آثار این کار احمقانه این بود که ترامپیسم پایان یافته اظهار داشت: چند روز دیگر این قاتل وحشی که این همه جنایت کرد دوران حکومتش سپری می شود و کل زندگی و تاریخش به زباله‌دان سپرده می شود و ما از اینکه ترامپیسم قبل از سالگرد شهادت سردار سلیمانی پایان پذیرفت خوشحالیم و این کار ملت منطقه نبود بلکه کار مردم آمریکا بود و مردم آمریکا هم شناختند که این فرد لیاقت این کار را ندارد و رقیبش را به قدرت نشاند و من مطمئن هستم که در دوران بعد از ترامپ شرایط بسیار بهتری برای ثبات و امنیت کل منطقه ما خواهد بود.

روحانی با اشاره به اینکه در بعضی موارد دوقطبی هایی در جامعه ایجاد و حرف‌هایی زده می‌شود که نه به مصلحت ما هست و نه درست است و واقعیت ندارد و بیخود ذهن مردم را مشغول می‌کنیم، گفت: یک عده از این طرف و یک عده از آن طرف در این روزنامه و آن روزنامه حرف می زنند و این دو قطبی ها ناصحیح و کاذب است. یکی می‌گوید خوب است که ما کم نفت بفروشیم و دیگری می‌گوید خوب است که زیاد نفت بفروشیم و یکی می‌گوید بودجه ما نباید متکی به نفت باشد و آدم دچار حیرت می شود که چرا راجع به مسئله به این سادگی و واضحی بحث می شود.

رئیس‌جمهور افزود: نفت ما باید اولاً تولید شود و ثانیاً باید نفت مان را در حداکثر ممکن صادر کنیم و این حق ما است و شما میگویید که حقمان را پس نگیریم؟ اگر یک لحظه هم بتوانیم زودتر حق مان را پس بگیریم من تردید نمی کنم و می گویم همین الان این کار را انجام دهیم. هر روز که وزیر نفت ما بتوانند ۲۳۰۰۰۰۰ بشکه نفت برای صادرات تولید کند همان روز آماده هستیم و این کار گرفتن حق ملت ایران است و چیزی نیست که کسی تردید کند.

** نباید نفت را در بودجه جاری مصرف کنیم

روحانی با تایید این حرف که پول نفت را نباید در بودجه خرج کنیم، اظهار داشت: لغتش را باید دقیق انتخاب کنیم و حتی الامکان نباید نفت را در بودجه جاری مصرف کنیم و نفت را باید استخراج کنیم و بفروشیم و سرمایه گذاری کنیم. مقداری از آن باید به صندوق برود و مقداری از آن باید در صنعت نفت صرف شود چون صنعت نفت ما مقداری عقب است و باید نشاط پیدا کند و فعال شود. 

روحانی به بودجه عمرانی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: اگر بودجه عمرانی باید انجام شود، چرا ۵۰ هزار میلیارد تومان؟ چرا ۱۰۰ هزار میلیارد، ۲۰۰ هزار میلیارد و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نگذاریم؟ تاکنون ۶۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای بودجه عمرانی پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۰ درصد رشد داشته است.

** پرداخت حقوق کارمندان حتی یک روز هم تاخیر نداشته است

رییس جمهور ادامه داد: در این شرایط جنگ اقتصادی که می‌خواستند همه چیز را قفل کنند، حتی یک روز حقوق کارمندی تاخیر نداشته است و سر ماه حقوق پرداخت شد در حالی که آن موقع که بالاترین میزان درآمد نفتی را داشتیم پرداخت حقوق تا چند روز تاخیر می‌افتاد.

وی با بیان اینکه اوراق را در این دولت به جایگاه واقعی‌اش رساندیم، گفت:‌ اوراق در کشور ما هیچ ارزشی نداشت. نه سودش معلوم بود و نه اصلش؛ اما ما اوراق به جایگاهش نشاندیم. امروز اوراق عین پول می‌ماند و به اندازه پول ارزش دارد. سود و اصل اوراق دولت در همان روز پرداخت می‌شود و حتی یک روز تاخیر نداشته است.

رییس جمهور ضمن بیان اینکه این کار عظیم اقتصادی دولت بود که متاسفانه نسبت به این مسائل اصلی و مهم کمتر درباره آن صحبت می‌شود، خاطرنشان کرد: اوراق را جایگزین پول نقد کردیم. معنای واقعی اوراق، یعنی قرض گرفتن از مردم بدین صورت که از ملت قرض می‌گیریم و با سود به ملت برمی‌گردانیم.

** یک قران از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم

روحانی با بیان اینکه در این سال‌های سخت از بانک مرکزی یک قران استقراض نکردیم و نمی‌کنیم، افزود: مقداری پول است که در بودجه می‌آید و آخر سال هم با بانک مرکزی تسویه می‌شود اصلا استقراضی از بانک مرکزی نکرده و نمی‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه در این شرایط  اینکه نفت را بفروشیم و آن را وارد توسعه کشور کنیم بسیار خوب است، گفت: امسال اعلام کردیم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشیم و مقداری که بیشتر فروختیم صرف توسعه کشور یا صرف توانمندسازی افراد مستضعف می‌کنیم.

 وی افزود: هیچ دولتی بعد از انقلاب نمی‌تواند ادعا کند مانند دولت یازدهم و دوازدهم حامی اقشار کم درآمد جامعه بود و نمونه بارز آن برق و گاز و آب امید است. آب و برق و گاز را هم با هدف کمک به مردم و هم کاهش مصرف مجانی کردیم.

رییس جمهوری ادامه داد: نفت را حتما باید بفروشیم و آن را صرف بودجه عمرانی و توسعه کشور و توانمندسازی برخی افراد دارای مشکل کنیم نه اینکه در امور جاری خرج شود. این دیگر دو قطب نمی‌خواهد که می‌گویند.

روحانی با تاکید بر لزوم تشریح این موفقیت‌ها برای مردم از سوی رسانه ملی گفت: درآمد نانو تکنولوژی از سال ۹۲ تا امسال هفت برابر شده است و مسئولان ستاد نانوتکنولوژی اعلام کردند اگر تحریم نبود تا ۱۴۰۴ حداقل یک میلیارد دلار محصولات نانو تکنولوژی صادر می‌کردیم البته الان هم صادر می کنیم.

 وی با تاکید بر اینکه ما باید نفت را بفروشیم در بیوتکنولوژی آی سی تی و هوافضا صرف کنیم،‌اظهار داشت: تا هم در داخل بی‌نیاز شویم و هم صادر کنیم و حتی در بخش کشاورزی شرایط موارد مورد نیاز حتما باید متحول شود. اینکه نفت بفروشیم حقوق کارمند بدهیم غلط است اما نفت را بفروشیم نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی را توسعه دهیم، حتما درست است.

رئیس جمهور ضمن اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه دولت در سال آخر خیلی می‌خواهد نفت بفروشد، گفت:‌ اتفاقا دولت خیلی کار خوبی می‌کند اگر من بودم می‌گفتم چرا دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه باید میزان آن را به دو میلیون و ۵۰۰ هزار و حتی سه میلیون بشکه افزایش بدهید. «دولت می‌گوید من می‌توانم، مجلس بگوید بارک‌الله به دولت. دولت می‌گوید سیلی می زنم دهان دشمن، من می‌گویم دو تا سیلی بزن.»

وی افزود : بعضی‌ها می‌گویند دولت سال دیگر نیست که می‌گویم نه؛ نصف سال آینده هستیم و نشان می‌دهیم که هم می‌توانیم نفت را تولید و هم صادر کنیم.

** هم باید واکسن وارد کنیم و هم بسازیم

روحانی با اشاره به برخی اظهارات درباره تولید یا واردات واکسن کرونا گفت: اینکه بحث می‌شود واکسن را از خارج وارد کنیم یا تولید، مثل این است زمان جنگ بگوییم اسلحه باید داخلی باشد یا خارجی. در حالی که در دوران دفاع مقدس هم گلوله توپ و خمپاره وارد می‌کردیم هم می‌ساختیم و سال‌های آخر هم موشک وارد می‌کردیم و هم می‌ساختیم. بنابراین هم واکسن باید وارد کنیم و هم بسازیم.

** سه هفته دیگر واکسیناسیون را شروع می‌کنیم

وی اضافه کرد: اگر به خودکفایی کامل رسیدیم نیاز به وارد کردن نیست. اما زمانی که هنوز راه مشخص نیست و کسی نمی‌داند واکسنی که شروع کردیم چند ماه طول می کشد تا واکسیناسیون در سطح وسیع در کشور انجام شود، بهتر است واکسن آماده‌ای که می‌توانیم وارد کرده و سه هفته دیگر واکسیناسیون را شروع کنیم، دولت در این زمینه تردید نمی‌کند.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اینکه یکی می‌گوید واکسن داخلی ارزش ندارد این درست نیست، معیار ما وزارت بهداشت و درمان است اگر متخصصان گفتند واکسن خارجی مورد اعتماد است، وارد می کنیم و اگر گفتند واکسن داخلی مورد اعتماد است تولید می‌کنیم.

روحانی با اشاره به افتتاح طرح‌های بزرگ پتروشیمی در پنج شنبه گذشته گفت: امسال قرار بود تا پایان سال ۱۷ طرح پتروشیمی افتتاح شود که هفته گذشته دهمین طرح افتتاح شد و هفت طرح دیگر تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد و این افتخار بسیار بزرگی است.

وی با بیان اینکه تولید پتروشیمی ما در سال اینده تقریبا دو برابر می شود، ‌گفت: ارزش پتروشیمی ما در سال ۹۲،  ۱۱ میلیارد دلار بود و این رقم سال آینده به ۲۵ میلیارد دلار می رسد. این افتخار متعلق به حسن روحانی و این دولت نیست بلکه افتخار برای ملت، صنعتگران، جوانان و دانشمندان است و بیاییم این افتخار ملی را بیان کنیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: فردا پنجشنبه هم طرح‌های مهم آب و برق را افتتاح می‌کنیم و سد بزرگی با ارزش ویژه بهره‌برداری می‌شود که سالانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب را به دریاچه ارومیه می‌رساند.

روحانی احیای دریاچه ارومیه را نخستین مصوبه دولت یازدهم و جزو شعارهای دولت تدبیر وامید دانسته و گفت:‌ تونل عظیمی هم درحال ساخت است که تا پایان امسال یا آغاز سال آینده این کار انجام می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم بدانند در این دولت فردا چهل و هشتمین سد ملی افتتاح می‌شود و تا پایان دولت امیدواریم به ۵۷ سد برسد، خاطرنشان کرد: کل سدهای بعد انقلاب تا دولت یازدهم، ۱۲۵ سد بود و در این دولت ۵۷ صد به بهره برداری می‌رسد و نزدیک به ۵۰درصد سدهایی است که تا قبل از دولت به بهره برداری می‌رسد و این افتخار مهندسان و افرادی است که تلاش می‌کنند.

انتهای پیام/


منبع: فارس

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی