حیوان آزاری,کویر مرنجاب,آفرود سواران,

حیوان آزاری,کویر مرنجاب,آفرود سواران,

SafiNews Agency

شنبه 10 آبان 1399 - 17:13 شناسه خبر: 3339 بازدید : 115 توسط:

خاطیان آفرود سوار کویر مرنجاب محاکمه می شوند

خاطیان آفرود سوار کویر مرنجاب محاکمه می شوند

انتشار فیلمی از تعقیب مرگبار بز کوهی نر توسط آفرود سواران در کویر مرنجاب منجر به جریحه دار شدن احساسات و اعتراض شهروندان بسیاری به ویژه حامیان حقوق حیوانات و محیط زیست در سراسر کشور شد.

به گزارش صافی ، در واکنش به انتشار کلیپ تلف شدن یک راس کل وحشی در کویر مرنجاب، ایرج جمشیدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تایید اینکه این بز کوهی از استرس ناشی از احساس خطر، جانش را از دست داده، اعلام کرد که خودروی متخلف در این حادثه شناسایی شده و برای پاسخگویی احضار خواهد شد.
همچنین سیدعباس نگهبان، ریٔیس اداره محیط زیست آران و بیدگل از شناسایی و برخورد با خاطیان خبر داد و  گفت: حدس می زنیم فرد یا افراد خاطی شکارچی نبوده بلکه گردشگر هستند. طبق شواهد این کل وحشی از پارک ملی کویر به طرف منطقه یخاب در حال حرکت بوده که با ورود به کویر مرنجاب و مشاهده توسط افراد خاطی بعد از مدتی که در حال فرار بوده به علت خستگی و تشنگی نفس کم آورده و متاسفانه جان خود را از دست می دهد.
سیامک صارمی، مسئول کمیته تورینگ و سافاری هیئت اتومبیلرانی و موتورسواری استان اصفهان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد: با توجه به شناسایی و ابلاغ احضاریه برای آفرود سواران خاطی کویر مرنجاب، آنها باید در دادگاهی که امروز (شنبه_۱۰ آبان ماه) در آران و بیدگل تشکیل می شود حاضر شوند.
وی اظهار کرد: کلوپ سافاری (زیر نظر میراث فرهنگی و گردشگری) و کمیته آفرود که زیر نظر هیئت اتومبیلرانی و موتورسواری استان اصفهان است در مورد این افراد خاطی نامه ای به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری ارسال کرده با این مضمون که خاطیان به صورت خودسرانه و بدون اطلاع و مجوز وارد کویر شده و شکارچی و آفرود سوار حرفه ای هم نبوده اند، اما به محض دیدن این نوع بز در آن منطقه، برای تفریح دست به تعقیب آن می زنند و نمی دانستند که چه ضربه ای به این حیوان و محیط‌زیست وارد می کنند، تاجایی که بز خسته می شود. این افراد اقدام به دادن آب به این حیوان می کنند و الان هم شاکی هستند که ما به این بز آب دادیم و کاری نکرده ایم.
وی با اشاره به عکس منتشر شده که حاکی از تلف شدن این بز است، گفت: هنوز مشخص نیست که این تصویر متعلق به همین بز باشد و در حال بررسی هستیم. اما آنچه باید تاکید کنم این است که این افراد و برنامه آنها زیر نظر کلوپ سافاری نبوده و شخصی انجام شده است. این افراد اهل کرمان و ساکن تهران هستند که شناسایی شده اند و از طرف اداره محیط‌زیست آران و بیدگل به دادگاه احضار شده اند که قرار است امروز بر اساس ابلاغیه در دادگاه شرکت کنند.
مسئول کمیته تورینگ و سافاری هیئت اتومبیلرانی و موتورسواری استان اصفهان خاطرنشان کرد: تلاش ما فرهنگ سازی در این زمینه است که چگونه بتوانیم با اجرای این قبیل برنامه های طبیعت گردی، آسیبی به طبیعت، محیط زیست و بافت منطقه وارد نشود.
صارمی در خصوص نظارت بر این گونه برنامه‌های طبیعت گردی نیز گفت: برای ورود به کویرها به خصوص کویر مرنجاب یا کویرهایی که نزدیک به مناطق حفاظت شده قرار دارند باید از مراجع ذی صلاح مثل اداره کل میراث فرهنگی و یا حفاظت محیط‌زیست مجوز گرفته شود. البته هستند افرادی که با داشتن ماشین آفرود و یا امکانات دیگر بدون مجوز به این مناطق وارد شده و به طبیعت آسیب وارد می کنند و با حاشیه هایی که ایجاد می کنند به افرادی که قانونی عمل می کنند هم ضربه می زنند.
مسئول کمیته تورینگ و سافاری هیئت اتومبیلرانی و موتورسواری استان تاکید کرد: این گونه مسائل موجب می شود دیدگاه همگان نسبت به این ورزش ها و فعالیت ها بدبینانه شود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر قدرت اجرایی سازمان ها کم است و امکانات خوبی ندارند، ماشین دو دیفرانسیل و راننده حرفه ای ندارند و یا تعداد گشت های آنها کم است. با وجود انجام وظیفه این افراد، باز هم شاهد چنین رفتارهای ناپسند هستیم، درحالی که بالاترین و تاثیرگذارترین اقدامی که می توان انجام داد فرهنگ سازی از طریق مردم و سازمان ها است، هرچند قدم های خوبی با توجه به رشد و گسترش آفرود در سال های اخیر برداشته شده است.
وی اظهار کرد: اگر شما صدکیلومتر رانندگی درست و قانونی انجام دهید شاید هیچ زمانی دیده نشود و تشویق نشوید؛ اما کافی است یک متر تخلف کنید که جریمه خواهید شد، البته ما از این رفتار دفاع نمی کنیم، ولی بهترین راه فرهنگ سازی و اختصاص بودجه لازم برای تهیه زیرساخت های مورد نیاز است تا مباحث آموزشی بیشتری در راستای انجام این فعالیت‌ها و لذت بیشتر از طبیعت انجام شود و مردم بدانند از طبیعت به چه نحوی لذت ببرند و آن را به نسل آینده تحویل دهند.
صارمی در خصوص نتایج پرونده متخلفان گفت: طی دو روز آینده دادگاه این افراد و بررسی در مورد عکس بزی که منتشر شده انجام می شود و پرونده آن جمع خواهد شد، حتی نفراتی که این فیلم را پخش کرده اند نیز شناسایی شده اند.

انتهای پیام/


منبع: ایسنا

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی