سعید خطیب زاده,سخنگوی وزارت امور خارجه,وزارت امور خارجه,هواپیمای اوکراینی,سقوط هواپیما,اوکراین,

سعید خطیب زاده,سخنگوی وزارت امور خارجه,وزارت امور خارجه,هواپیمای اوکراینی,سقوط هواپیما,اوکراین,

SafiNews Agency

دوشنبه 01 دي 1399 - 11:31 شناسه خبر: 4448 بازدید : 162 توسط:

خبر دست اول سخنگوی وزارت خارجه درباره پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی

خبر دست اول سخنگوی وزارت خارجه درباره پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی

صافی نیوز / سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه کانادا که گفته باور نمی‌کنیم خطای انسانی باعث سقوط هواپیمای اوکراینی شده، به دولت و وزیر خارجه کانادا هشدار داد که در چارچوب دولت مشخص پاسخگوی اقدامات خود باشند.

به گزارش صافی به نقل از فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه کانادا که گفته باور نمی‌کنیم خطای انسانی باعث سقوط هواپیمای اوکراینی شده، به دولت و وزیر خارجه کانادا هشدار داد که در چارچوب دولت مشخص پاسخگوی اقدامات خود باشند و با بیان اینکه گزارش فنی آماده شده است، گفت: نهادهای جمهوری اسلامی با دستورات موکد این قضیه را پیگیری کردند و تمامی تلاش خود را براساس قوانین و معاهدات بین‌المللی انجام دادیم و امروز و فردا گزارش فنی قبل از یک ساله شدن این فاجعه منتشر و به صورت بر خط برای طرف اوکراینی و دیگرانی که مرتبط هستند ارسال خواهد شد.

«سعید خطیب‌ زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

مهمترین بخش اظهارات سعید خطیب زاده به شرح زیر است:
برجام مذاکره مجدد نخواهد شد
* نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ ساعت ۱۱:۳۰ امروز به وقت تهران برگزار می‌شود.
* معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان چهارشنبه به تهران سفر می‌کند.
* برجام مذاکره مجدد نخواهد شد و طرف‌های برجامی به انجام تعهداتشان برگردند.
* ایران درباره امنیت ملی و مصالح ملی با کسی مذاکره نمی‌کند و گمانه‌زنی‌ها منطبق با واقعیات نیست.
سقوط هواپیمای اوکراینی و اظهارات وزیر خارجه کانادا
امروز و فردا گزارش فنی قبل از یک ساله‌ شدن فاجعه منتشر و برای طرف اوکراینی و دیگرانی که مرتبط هستند ارسال خواهد شد.
*
اظهارات مداخله‌جویانه و غیرقابل قبول از روز اول توسط مقامات کانادایی بوده است.
* به دولت و وزیر خارجه کانادا هشدار می‌دهم که پاسخگوی اقدامات خود باشند.
قطعنامه حقوق بشری پارلمان اروپا علیه ایران
* صادر کردن خطابه‌های یک‌طرفه، تکراری و نخ‌نما شده نه قابل قبول است و ارزشی ندارد.
اصابت راکت به منطقه سبز بغداد
* حمله به اماکن دیپلماتیک و مسکونی قابل قبول نیست ولی نوع این حمله و زمان آن و بیانیه‌ای که وزیر خارجه آمریکا صادر کرده نشان می‌دهد زمان آن خیلی مشکوک است و بیانیه‌ای را از قبل آماده کرده بودند که منتشر کنند.

مشروح اظهارات خطیب زاده را در ادامه بخوانید:
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست خبری هفتگی با ابیان اینکه معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان چهارشنبه به تهران سفر می‌کند گفت: نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ ساعت ۱۱:۳۰ به وقت تهران برگزار می‌شود.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره گفت‌وگوی موشکی ایران با اروپا گفت: حواشی مختلفی درباره اظهاراتی که برخی مقامات می‌گویند همواره وجود داشته است. آن چه وزارت خارجه به صورت تداوم دار و گسست پیامی اعلام کرده این است که برجام موضوعی است که روند خود را داشته و مذاکره و امضا و جمع بندی و نهایی شده و چیزی که به این مرحله رسیده نه ما و نه کسی دیگری می‌تواند آن را باز کند. برجام چیزی نیست که ایران مذاکره کند.

وی خاطرنشان کرد: ما نظرمان قطعی و روشن است که برجام مذاکره مجدد نخواهد شد و طرف‌های برجامی به انجام تعهداتشان برگردند و موضوعات فرعی دیگر که شنیده می‌شود. ایران در مقاومت حداکثری به دنیا نشان داد درباره امنیت ملی و مصالح ملی با کسی مذاکره نمی‌کند و خودش مذاکره می‌کند و گمانه زنی‌ها منطبق با واقعیات نیست. ایران اولویت‌های دفاعی خود را دارد و بر همان اساس عمل خواهد کرد.

وی درباره سفر زنگنه وزیر نفت به روسیه و صادرات چهار و نیم میلیون بشکه نفت به سوریه نیز گفت: این مطلب را نشنیده‌ایم. البته رفت و آمدهای این چنینی مرسوم است و وزارت نفت جزییات این سفر را اعلام خواهد کرد. سهم ایران از بازار نفت مشخص است و ایران این سهم را در تلاش است تضمین کند و آنهایی که از دست رفته پس بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه روابط ایران و آژانس فنی است و باید در همین چارچوب این روابط حفظ می‌شود.  توصیه ما به آژانس همواره این بوده که خودشان را از فشارهای سیاسی دور نگهدارند.

خطیب زادهدر پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر خارجه کانادا که گفته باور نمی‌کنیم خطای انسانی باعث سقوط هواپیمای اوکراینی شده و اگر از روند تحقیقات و مجازات عاملان سقوط این هواپیما راضی نباشیم به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت می‌کنیم، گفت: همه اشخاص و شخصیت‌های ایران و از بالاترین مقامات ارشد نظام تا کسانی که عادی پیگیری می‌کنند داغدار این اتفاق هستند و ما داغدار فرزندان ملت هستیم و شب و روزی نیست که از غم و اندوه این ماجرا ناراحت نباشیم. ما شریک این غم خانواده‌های داغدار هستیم آنها فرزندان رشید این ملت بودند.

وی گفت:‌ وزارت خارجه در بالاترین سطح خود از لحظات اول به دنبال روشن شدن ابعاد ماجرا بوده و ابعاد فنی آن به سازمان هواپیمایی برمی‌گردد و سازمان نیروهای مسلح در این زمینه پیگیری می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه گزارش فنی آماده شده است، خاطرنشان کرد: نهادهای جمهوری اسلامی با دستورات موکد این قضیه را پیگیری کردند و تمامی تلاش خود را براساس قوانین و معاهدات بین‌المللی انجام دادیم و امروز و فردا گزارش فنی قبل از یک ساله شدن این فاجعه منتشر و به صورت بر خط برای طرف اوکراینی و دیگرانی که مرتبط هستند ارسال خواهد شد. تمام تلاش خود را می‌کنیم که با شفافیت پیش برود.

خطیب زاده بیان کرد: موضوع ساده‌ای نیست. اظهارات مداخله جویانه و غیرقابل قبول از روز اول توسط مقامات کانادایی بود. تا امروز بیشترین سنگ اندازی و مداخلات بیجا را بیان کرده و متاسفم از غم این خانواده‌ها برخی سیاسیون کانادایی برای خود کلاه تهیه و از غم تجارت تهیه کنند. به دولت و وزیر خارجه کانادا هشدار می‌دهم که در چارچوب دولت مشخص پاسخگوی اقدامات خود باشند و دولتی که تمام تلاش خود را کرده برای مسدود کردن ارسال دارو به ایران و این دولت هیچ جایگاهی ندارد در تریبونی قرار و از حقوق بشر صحبت کند.

وی گفت:‌وزیر خارجه کانادا را به ادب دیپلماتیک و حد و شان جایگاه خود دعوت می‌کنم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره قطعنامه حقوق بشری پارلمان اروپا علیه ایران بیان کرد: صادر کردن خطابه‌های یک طرفه و تکراری و نخ نما شده نه قابل قبول است و ارزشی ندارد. پارلمان اروپا جا داشت نشان می‌داد که نسبت به حقوق بشر حساس است.

خطیب زاده ادامه داد: به یاد ندارم وقتی بیماران پروانه‌ای و سرطانی کمپانی‌های اروپایی از ارسال دارو امتناع کردند. دعوت می‌کنم از پشت نفاق بیرون بیایند و ببینند به کدام مسئولیت خود عمل کردند. قطعنامه‌های گزینشی نه تنها قابل قبول نیست بلکه کاملا غیرقابل قبول است.

وی درباره FATF گفت: موضع ما از ابتدا روشن بوده است و گفته‌ایم هر چه زودتر مشکل را حل کنیم به نفع سیستم مالی ماست. امیدواریم مجمع تشخیص با توجه به مصالح نظام تصمیم خود را اتخاذ کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اصابت راکت به منطقه سبز عراق گفت: حمله به اماکن دیپلماتیک و مسکونی قابل قبول نیست ولی نوع این حمله و زمان آن و بیانیه‌ای که وزیر خارجه آمریکا صادر کرده نشان می‌دهد زمان آن خیلی مشکوک است و بیانیه‌ای را از قبل آماده کرده بودند که منتشر کنند.

وی درباره اینستکس که سوال خبرنگاری بود بیان کرد: طرف‌های اروپایی روزی که آمریکا از برجام خارج شد خانم موگرینی و اعضای باقیمانده در برجام چه به صورت مکتوب و چه در ملاقات‌ها اعلام کردند ابعاد رفع تحریمی برجام را تضمین می‌کنند که ایران از برجام خارج نشود. ما یک سال صبر کردیم و برای بازگرداندن توازن در برجام در چارچوب برجام برخی گام‌های کاهش تعهدات را برداشتیم. یکی از مواردی که اروپا گفت در چارچوب آن تعهداتش را انجام دهد انتقال مالی بود که اول گفتند SPV بعد شد اینستکس و ما گفتیم اگر می‌توانید در این چارچوب اقدامات خود را انجام دهید ما کمک می‌کنیم. 

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: این بر عهده اروپاست.

وی در پاسخ به سؤالی گفت: سیاست ما کاملا روشن است. آمریکا ناقض فاحش تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ بوده و باید به تعهداتش در برجام برگردد و ما باید آن را ببینیم و روی کاغذ نیست. اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل کند ما همه مسیر را که رفتیم در مسیر برجام بوده است و مسیر کاهش تعهدات را برخواهیم گرداند.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی گفت که تمام تلاش انجام می‌شود که واکسن به دست مردم برسد.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سوال دیگری خاطرنشان کرد: سفرای آلمان و فرانسه به خاطر اقدامات مداخله جویانه احضار شدند و به صراحت گفتیم اظهارات آنها را نمی‌پذیرم. اظهارات دوپهلو و استاندارد دوگانه مواردی هستند که بارها به آنها تذکر داده شده است. 

خطیب زاده بیان کرد: تنها مسیر همکاری مسیر احترام متقابل است.

وی درباره سفر معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان گفت: ما مباحث جدی مرزی داریم و توافقاتی درباره همکاری‌های دوجانبه درباره زیرساخت‌ها و مسائل آبی و سد داشتیم که این سفر از این لحاظ حائز اهمیت است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری گفت: در خصوص مسائلی که مربوط به مصالح ملی و امنیت ملی و دفاعی کشور برمی‌گردد نه با کسی صحبت می‌کنیم و نه اجازه می‌دهیم کسی در این زمینه با ما شوخی کند. بهتر از هر کسی می‌دانند ریشه‌های ناآرامی در منطقه چیست. امروز سیل صادرات اسلحه و اسلحه‌های خاص و پیشرفته توسط کشورهای اروپایی به کشورهای عربی خلیج فارس صورت می‌گیرد و منطقه را به زرادخانه سلاح‌های کشنده خود تبدیل کرده‌اند. 

وی گفت: مردم یمن در حال حاضر در محاصره هستند و ۲۰ میلیون یمنی در گرسنگی بدی قرار دارند در همین حال متجاوزان را به کشنده‌ترین سلاح‌ها تجهیز می‌کنند و این کشورها در جایگاهی نیستند که این اظهارات را بیان کنند. محاصره مردم یمن باید هر چه زودتر پایان یابد.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سوالی بیان کرد: وزارت خارجه نمی‌تواند پاسخگوی وظایف دیگر سازمان‌ها باشد. وزارت خارجه نقش موثری در همکاری‌های تجاری دارد.

 خطیب زاده در پاسخ به سوالی گفت: ما روابط بسیار نزدیکی با کشورهای همسایه داریم و با آسیای مرکزی و قفقاز کار می‌کنیم. سفرها با کشورهای منطقه در پیش است. یکی دو کشور سعی می‌کنند ه نیابت از بقیه صحبت کنند و ما خیلی ارزش برای آن قائل نیستیم. آنچه مربوط به برجام است در توافق نوشته شده و چیزی برای آینده نمانده که در آینده گفت‌‌وگو شود. کشورهایی که سعی کردند امنیت خود را از بیرون بخرند به ضرر منطقه و منبع تجاوز شدند و سیاست‌های تهاجمی پیش گرفته‌اند و روزی که به این بلوغ برسند که در داخل منطقه مسائل منطقه را حل کنند آن روزی است که می‌توانیم در ترتیبات منطقه‌ای گفت‌وگو کنیم. همواره آغوش ما برای گفت‌وگو درباره منطقه باز بوده است و همه کشورها باید به واقعیات روی زمین توجه و به اندازه شأن و جایگاه خود صحبت کنند.

وی افزود: جای نگرانی ندارد که به ترتیبات منطقه‌ای برسیم و آنهایی که نگرانی دارند جای نگرانی ندارد و هر چه زودتر به این ترتیبات منطقه‌ای بپیوندند برای خودشان و منطقه بهتر خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه فعالیت‌های جدیدی در سایت غنی سازی فردو انجام می‌شود، گفت: چیز جدیدی نیست و تمام اقدامات ما تحت نظر آژانس است و همه ساخت و سازها زیر نظر آژانس است و به آن اطلاع داده می‌شود.

خطیب زاده درباره اخبار منتشر شده مبنی بر سفر قالیباف به روسیه و چین هم درباره مصوبه مجلس عنوان کرد: چنین چیزی نشنیدم و چنین چیزی مرسوم نیست. رئیس مجلس در ظرفیت خود سفرهایی داشته است و من این ارتباط را نه متوجه شدم و نه شنیدم.

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره راه اندازی راه آهن ترکیه به چین و ابراز نگرانی کارشناسان از وارد آمدن ضربه اقتصادی به ایران از این طریق، گفت: آن کسانی که با جغرافیا و ژئوپولتیک منطقه آشنا هستند می‌دانند که ایران همواره چهارراه رفت و آمد بوده و این چهارراه از زمانی که مسیر جاده ادویه از جنوب به شمال بوده و چه در زمان جاده ابریشم بوده است که از دوران باستان به صورت طبیعی در این فضا قرار داشته است. مزایای ایرانی به لحاظ ترانزیتی اصلا قابل احصا نیست. طبیعی است برخی کشورها تنوع سازی مسیرهای خود را داشته باشند و ما هم استقبال می‌کنیم.

وی یادآور شد: البته همواره ایران به عنوان کانون ترانزیتی مطرح بوده است که راه‌ آهن خواف - هرات نیز اخیرا افتتاح شد. نشست سه جانبه ای با هند و ازبکستان داشتیم درباره راه آهن زاهدان. پروژه‌های ترانزیتی در ایران متنوع است و جای نگرانی ندارد. البته باید تلاش کنیم که فضا و زیرساخت‌های خود را بیش از پیش آماده کنیم که این مزایای ترجیحی ایران از بین نرود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ارائه ضرب الاجل از سوی ایران برای رفع تحریم‌ها در پی مصوبه اخیر مجلس و اینکه آیا ایران از دریافت غرامت در خصوص تحریم‌های آمریکا عقب نشینی کرده است؟ نیز بیان کرد: آنچه مجلس تصویب کرده در چارچوب آیین‌نامه‌های اجرایی دولت حتما باید اجرا شود و وزارت خارجه و تمامی ارکان نظام مکلف به اجرای آن هستند و این آیین نامه‌های اجرایی وقتی ابلاغ شود همه ما انجام خواهیم داد.

خطیب زاده ادامه داد: همه طرف‌ها باید بدانند در یک نظام مردمسالار ممکن است ما نظرات متعدد و متکثری داشته باشیم، ولی وقتی به قانون تبدیل شد و بعد آیین نامه‌های اجرایی آن ابلاغ شد در همان چارچوب اجرا می‌کنیم و در نشست کمیسیون مشترک برجام در هفته قبل گفته و اعلام شد ما موظف به اجرای آن هستیم. مجلس مستقلا تصمیم گرفته و ما هم موظف به اجرای آن هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: طرف‌های اروپایی بیشتر از بقیه به این مسیرها آشنا هستند و اگر بگویند آشنا نیستند قابل پذیرش نیست. در روزهای اولیه امضای برجام کنگره آمریکا چه قوانینی را تصویب می‌کرد و دولت وقت آمریکا و اوباما می‌گفت بالاخره کنگره است. البته ما این گونه نخواهیم گفت بلکه خواهیم گفت که در چارچوب قانون اساسی براساس اصول حاکمه بر جمهوری اسلامی، هر آنچه تبدیل قانون شود موظف به اجرای آن هستیم و از جمله وزارت خارجه. اینها یک اضافه‌ای دارد و آن این است که در چارچوب منویات عالی نظام و مقام معظم رهبری انجام خواهد شد و ما در آن چارچوب مسیر گفت‌وگو و همکاری را در چارچوب برجام ادامه خواهیم داد.

وی افزود: خسارت‌های آمریکا به ایران در چارچوب‌های فنی خود پیگیری خواهد شد.

خطیب زاده درباره افتتاح دومین گذرگاه مرزی بین ایران و پاکستان و نقش آن در توسعه اقتصادی منطقه بیان کرد: یکی از اولویت‌های ما سیاست‌های حسن همسایگی و حسن همجواری بوده است و در این چارچوب یکسری پروژه‌ها را تعریف کردیم که برخی موانع مراوداتی حل شود. در حوزه مرزهای غربی مرزهای فعال زیادی داشتیم با ترکیه و در شمال هم همینطور ولی در شرق و با پاکستان فقط یک مرز فعال داشتیم که این نقص بزرگی بود و در سفر آقای ظریف به پاکستان به عنوان اولویت بالا بین دو طرف توافق و با همکاری ارگان‌های مسئول در داخل ایران در کوتاه‌ترین زمان ممکن این عملیاتی شد و به لطف خدا افتتاح شد.

وی افزود: هم مسیر گذرگاه بین ایران و پاکستان را چند صد کیلومتر کوتاه‌تر خواهد کرد و هم اینکه در توسعه نوار مرزی دو کشور و ایجاد امنیت و صلح و ثبات در آن حوزه و مهمتر از همه توسعه بسیار کلیدی و راهبردی خواهد بود. این مسیر را در خصوص همکاری‌ها در مرزهای شرقی ادامه خواهیم داد و امیدواریم بتوانیم در چارچوب همین مسیری که طی می‌کنیم روابط تجاری منطقه‌ای را به سطح قابل قبولی برسانیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: ما الان در این حوزه‌های پیرامونی خود چندین میلیارد دلار مراودات تجاری و صادرات و واردات داریم که در چند سال قبل وجود نداشت و تنها هم به یک یا دو کشور محدود نکردیم و انشاءالله با توان و اراده در ایران و همکاری با پایتخت‌های همسایه این مسیر را ادامه خواهیم داد.

خطیب زاده در پاسخ به سؤالی درباره گزارش خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه یک شهروند ایرانی به نام قاسم شیاسی که در ابتدای دهه ۱۹۸۰ به نیروهای فلسطینی حامی عرفات پیوسته و در ادامه محافظ یاسر عرفات شد، الان درخواست دارد که در خاک ایران بمیرد ولی گذرنامه ایرانی او منقضی شده است و آیا وزارت خارجه آماده است به این فرد کمک و از طریق مصر به ایران بازگردد؟ گفت: اینکه شما فرمودید با این جزییات من ندارم. یک اصل اساسی وجود دارد که تمامی ایرانی‌ها حق قانونی دارند برای اینکه گذرنامه و شناسنامه ایرانی داشته باشند و هیچ کس نمی‌تواند این حق را از آنها سلب کند و می‌توانند سفر داشته باشند البته باید بتوانند اثبات کنند که ایرانی هستند و مسیر کنسولی ایرانی بودن آنها مسیر شناخته شده‌ای است و اگر کسی به تارنمای وزارت خارجه مراجعه کنند می‌توانند اطلاعات لازم را دریافت کنند و ما هیچ ممنوعیتی در این حوزه نداریم.

انتهای پیام/

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی