محسن زنگنه,جریمه رانندگی,جریمه,پیامک جریمه,مجلس شورای اسلامی,جریمه کرونایی,

محسن زنگنه,جریمه رانندگی,جریمه,پیامک جریمه,مجلس شورای اسلامی,جریمه کرونایی,

SafiNews Agency

سه شنبه 16 دي 1399 - 9:38 شناسه خبر: 4770 بازدید : 168 توسط:

درآمد 500 میلیارد تومانی جریمه های رانندگی کرونایی

درآمد 500 میلیارد تومانی جریمه های رانندگی کرونایی

صافی نیوز / شهرهایی که شیوع بیماری در آن افزایش یافت رنگ قرمز گرفتند و تصمیم گیران را بر آن داشت که محدودیت ها را تشدید کند.

به گزارش صافی به نقل از رکنا، محافظت از سلامت مردم ستاد ملی مبارزه با کرونا را مجبور به اعمال محدودیت ها کرد. محدودیت هایی از جمله منع تردد از ساعت 21 تا 4 صبح که باعث کاهش مرگ و میرهای کرونایی در ایران شد. اما این محدودیت ها با جریمه هایی همراه است و هر روز تعداد جریمه ها اعلام می شود. جریمه کرونایی به خودروها هم مختص نشده اند بلکه برخی کسب و کارها نیز در صورت سرپیچی از پروتکل ها با جریمه روبرو می شوند. اما این جریمه ها در کجا هزینه می شوند؟

علی نظری، دبیر دوم کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا مجلس درباره هزینه کرد جریمه ها مطلع است یا خیر؟ گفت: اخیرا نائب رئیس اول مجلس در ستاد ملی مبارزه با کرونا به عنوان نماینده قوه مقننه حضور دارد. اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا برای محل هزینه کرد جریمه های کرونایی مصوبه ای نداشته باشد، این جریمه ها به خزانه دولت واریز می شود.

تصمیم گیری دولت برای مازاد درآمد کرونایی

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات اما درباره هزینه کرد جریمه های کرونایی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: در حوزه درآمدهای دولت سرفصلی به نام درآمد جرائم رانندگی داریم که امسال 4700 میلیارد تومان بوده است. جریمه تعزیراتی نیز یک سرفصل برای خودش دارد. این ردیف بودجه ها سقفی دارد، اگر درآمد در سقف باشد در قانون محل هزینه آن درآمد، مشخص شده است. اگر بالاتر از آن سقف باشد به حساب خزانه می رود و براساس نوع درآمد، یا هیئت دولت مستقیما تصمیم می گیرد که مازاد بر درآمد کجا هزینه شود، یا در بعضی موارد مجلس تصمیم بگیرد. به همین دلیل دولت باید متمم بودجه بیاید و تصمیم بگیرد که در چه محلی هزینه شود. تصمیم گیری درباره جریمه های کرونایی در اختیارات هیئت دولت است. دولت می تواند این درآمد را در جهت جبران کسری بودجه یا حمایت از بیماران کرونایی هزینه کند.

وی در پاسخ به این سوال که شما فکر می کنید چقدر مازاد درآمد از جریمه های کرونایی داشته باشیم؟ گفت:  در حوزه رانندگی براساس آمارهایی که ارائه می شود  بین 300تا 500 میلیارد تومان از محل جرائم کرونا در ردیف های درآمد کسب می شود. این جرائم علاوه بر جرائم رانندگی معمول (4700میلیارد تومان) است.

75میلیارد تومان برآورد جریمه های صنفی

این عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات ادامه داد: در برنامه بودجه سال 1400 درآمد حاصل از جرائم رانندگی، 5هزار میلیارد دیده شده است. در سال 99 ردیف درآمد حاصل از تخلفات صنفی 55 میلیارد تومان بوده و در سال 1400 چیزی بالغ بر 75میلیارد تومان برآورد شده است. جریمه هایی برای کرونا داریم اما روزهای بسیاری بازار تعطیل بوده و تحرک در بازار کم شده است بنابراین تخلفات صنفی پیش بینی افزایش زیاد یا کاهش آن آسان نیست.

تحقق 72 درصدی جرائم رانندگی

محسن زنگنه با اشاره به جرائم رانندگی تاکید کرد: جرائم رانندگی در 8ماهه اول امسال 72درصد محقق شده است. در حقیقت از 4700میلیارد تومان 28درصد محقق نشده است چون این تحقق درآمد قبل از جریمه های یک میلیونی کرونایی است. ترددها، مسافرت ها و... کاهش یافته و جرائم بین شهری بسیار کاهش یافته است. برای پیش بینی درآمد حاصل از جریمه های کرونا را من 300 تا 500 میلیارد تومان است.

انتهای پیام/


منبع: رکنا

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی