اسحاق جهانگیری,هلال احمر,کمک مردمی,کمک,یاری,

اسحاق جهانگیری,هلال احمر,کمک مردمی,کمک,یاری,

SafiNews Agency

دوشنبه 25 فروردين 1399 - 11:48 بازدید : 171 توسط:

درخواست جهانگیری از مردم برای یاری هلال احمر

درخواست جهانگیری از مردم برای یاری هلال احمر

صافی نیوز / معاون اول رئیس جمهور گفت: از مردم و خیرخواهان و کسانی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستند می‌خواهم که به صحنه بیایند و با کمک نهادهای یاری‌رسان نظیر جمعیت هلال احمر با لحاظ همه مسائل اخلاقی و انسانی به اقشار بی‌بضاعت کمک کنند.

به گزارش صافی به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری صبح امروز در مراسم معارفه رئیس جمعیت هلال احمر ایران با بیان اینکه جامعه ایران همواره با حوادث متعدد طبیعی و اجتماعی نظیر سیل و زلزله یا سقوط هواپیما روبرو بوده است، اظهار داشت: ویژگی دیگر جامعه ما احساس مسئولیت مدنی و همبستگی اجتماعی میان مردم است که همواره زنده است و مردم نسبت به وضعیت هم‌نوعان خود حساس هستند و آگاهانه در جهت خدمت‌رسانی همت می‌کنند.

وی با اشاره به عظمت ملت ایران در مواجهه با حوادث غیرمترقبه طبیعی و اجتماعی، گفت: احساس همبستگی اجتماعی و مسئولیت مدنی و نوع دوستی مردم ایران مزیت بزرگی است که باید قدر این فرصت و عزمت را بیش از پیش بدانیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به واقعه زلزله کرمانشاه و انتشار اخبار و تصاویری که دل هر انسان و ایرانی را به درد می‌آورد، گفت: در همان لحظات اولیه حادثه، شاهد بودیم که کادر پزشکی و درمانی کشور در اقدامی ستایش آمیز چند هزار مجروح و آسیب‌دیده را ظرف چند ساعت از منطقه خارج و در بیمارستان‌ها شروع به مداوا کردند.

جهانگیری افزود: از روز دوم و سوم واقعه به بعد، مهمترین درخواستی که از رسانه ملی اعلام می‌شد درخواست از مردم برای حرکت نکردن به سمت منطقه بود زیرا مردم می‌خواستند به هر نحوی که هست در زمینه امدادرسانی حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه در آن حادثه مجموعه نظام و دولت نیز سرفراز از امتحان بیرون آمد، اظهار داشت: هزاران واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده ساخته شد و برای اینکه مردم زلزله‌زده از سرما کمتر آسیب ببینند هزاران کانکس به منطقه ارسال شد. البته نباید فراموش کرد که عده‌ای از روی کج سلیقه‌ای و حب و بغض وقتی ضعف کوچکی می‌دیدند آن را در رسانه‌های معاند و یا فضای مجازی منتشر کرده اما به اقدامات بزرگ انجام شده کمتر اشاره می‌کردند.

معاون اول رئیس‌جمهور سپس به حادثه سیل در ابتدای سال 1398 در استان‌های خوزستان،‌ لرستان،‌ گلستان و مازندران اشاره کرد و گفت: در آن حادثه نیز مردم و دولت کارهای بزرگی از روی احساس مسئولیت و همبستگی مدنی انجام دادند. در اقصی نقاط کشور که ستادهای کمک رسانی به سیل‌زدگان شکل گرفت و بیش از 200 میلیارد تومان فقط به حساب نهاد هلال احمر برای امدادرسانی پول واریز شد.

جهانگیری به پدیده ناشناخته کرونا و چالش جهانی ناشی از آن نیز اشاره کرد و با بیان اینکه ابعاد اجتماعی و اقتصادی کرونا همه دنیا و ایران را متأثر کرده است، گفت: کادر پزشکی قدرتمند و نظام سلامت سازمان‌یافته کشور در این ایام کار بزرگی انجام دادند. جامعه پزشکی نمایشی از انسان‌دوستی به اجرا گذاشت که در تاریخ ایران ثبت خواهد شد و هنرمندان و نویسندگان و صاحب‌نظران حتما این فداکاری‌ها را ثبت خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید تبعات کرونا را به حداقل برسانیم، به آسیب‌دیدن برخی از اقشار از اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اشاره کرد و گفت: جمعیت هلال احمر با توجه به اینکه یکی از نهادهای خدمت‌رسان و مورد اعتماد مردم است می‌تواند حلقه وصل میان مردم و آسیب‌دیدگان باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور سرمایه مهم هلال احمر را عضویت میلیون‌ها داوطلب خدمت ریسک‌پذیر دانست و گفت: در کنار مدیران دلسوز و منابع دولتی این حضور داوطلبانه موضوعی ارزشمند است به همین دلیل جمعیت هلال احمر در لحظات اولیه هر حادثه که سخت‌ترین شرایط است در صحنه حضور پیدا می‌کند و مردم که شاهد این تلاش و خدمت‌گذاری هستند به هلال احمر اعتماد دارند.

جهانگیری از رئیس جدید جمعیت هلال احمر خواست تا در بحران کرونا از سرمایه اعتماد مردم بیشتر استفاده شود و تمرکز جدی روی تبعات مواجهه با کرونا داشته باشد.

وی افزود: در ارتباط با کرونا باید بیشتر از کمک‌های مردم استفاده کنیم. واقعیت این است که دولت به قول رئیس‌جمهور در برهه کنونی با دو ویروس تحریم و کرونا همزمان مقابله می‌کند اگرچه به فضل الهی می‌توانیم با حداقل هزینه از این شرایط عبور کنیم اما مطمئن هستم اگر موضوع را برای مردم خوب توضیح دهیم حتما از کمک‌های خیرین بیشتر بهره‌مند خواهیم شد.

معاون اول رئیس‌جمهور با تشریح اقدامات دولت برای کمک به اقشار ضعیف و بنگاه‌های آسیب‌دیده گفت: حتما تعداد کسانی که نیازمند کمک هستند بیشتر از آماری است که دولت توانسته برای آنها مبالغی واریز کند و باید با کمک مردم، تعداد بیشتری از نیازمندان را تحت پوشش قرار دهیم.

جهانگیری ادامه داد: از مردم و خیرخواهان و کسانی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستند می‌خواهم که به صحنه بیایند و با کمک نهادهای یاری‌رسان نظیر جمعیت هلال احمر با لحاظ همه مسائل اخلاقی و انسانی به اقشار بی‌بضاعت کمک کنند تا با کمترین و هزینه از این مرحله عبور کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: امروز در بسیاری از کشورهای دنیا صاحبان صنایع و افراد ثروتمند اعلام کردند که بخشی از ثروت خود را به بخش‌های مختلف جامعه هدیه می‌کنند. انتظار این است که فعالان بخش خصوصی کشور هم چنین اقداماتی انجام دهند.

جهانگیری در ابتدای سخنان خود با اشاره به اهمیت خدمت‌رسانی به همنوعان تلاش برای امدادرسانی را توفیقی الهی توصیف کرد و از رئیس جمعیت هلال احمر خواست تا از اعتمادسازی میان مردم و این جمعیت بیافزاید.

وی ضمن تشکر از اقدامات جمعیت هلال احمر کشور در امدادرسانی به مردم در حوادث اخیر زلزله،‌ سیل و سقوط هواپیما از این جمعیت خواست تا آمادگی خود را برای خدمت بیشتر هم در دوران کرونا و هم در حوادث آینده افزایش دهد.

پیش از سخنان معاون اول رئیس‌جمهور، آقای همتی رئیس جدید جمعیت هلال احمر با تاکید بر وظیفه این جمعیت بر ایجاد همدلی، خدمت‌رسانی به مردم و ایجاد اعتماد متقابل گفت: تلاش خواهم کرد تا در نهایت شفافیت و پاک‌دستی مأموریت‌های این جمعیت در کمک به هم‌نوعان را با همت همه اعضا پیش ببرم.

وی از همکاری 2 میلیون عضو فعال و پای کار جمعیت هلال احمر که در عرصه‌های مختلف ایفای نقش می‌کنند قدردانی کرد و گفت: در موضوع کرونا اعضای جمعیت در ورودی و خروجی شهرها و در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی کمک شایانی کردند و علاوه بر آموزش همگانی 21 میلیون نفر را تحت غربالگری قرار دادند.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین معزی نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در سخنانی با اشاره به اهمیت خستگی ناپذیری و بهره‌مندی از سرمایه‌های مادی و معنوی در جمعیت هلال احمر رسالت اصلی جمعیت را رسیدگی به مردم نیازمند دانست و گفت: در برنامه‌ریزی‌ها،‌ تدوین بودجه و مدیریت مجموعه باید نگاه بشردوستانه در جمعیت هلال احمر حاکم‌‌باشد.

پیروی دبیرکل جمعیت هلال احمر نیز گزارشی از عملکرد این جمعیت در مواجهه با حوادث اخیر کشور،‌ تأمین تجهیزات مورد نیاز و اقدامات در دست اجرا ارائه کرد.

انتهای پیام/

 

تبلیغات