رشید,کرونا,قدرت الله ایزدی,روزهای کرونایی,

رشید,کرونا,قدرت الله ایزدی,روزهای کرونایی,

SafiNews Agency

چهارشنبه 28 آبان 1399 - 20:14 شناسه خبر: 3795 بازدید : 151 توسط:

در این روزهای کرونایی هنوز هم باید بخندیم

در این روزهای کرونایی هنوز هم باید بخندیم

صافی نیوز/ گفت و گو با قدرت الله ایزدی، معروف به رشید در این روزهای کرونایی را می توانید دنبال کنید.

اول که به پروتکل های بهداشتی گفت «پرتقال های بهداشتی». فکر کردم اشتباه لپی بوده اما برای بار دوم که تکرار کرد و بعد با تاکید گفت که از مردم خواهش می کنم، استدعا دارم و تمنا می کنم پرتقال های بهداشتی را جدی بگیرند چون جان میلیون ها ایرانی و هموطن ما به همین رعایت کردن ها وابسته است، متوجه شدم که دارد مثل همیشه شوخی و جدی را قاطی می کند تا نظر مردم را بیشتر جلب کند.

قدرت الله ایزدی معروف به رشید ۴۰،۳۰ سالی است که مردم را می خنداند. اصالتا اصفهانی است و زمانی که هنوز استندآپ های کمدی در تلویزیون باب نشده بود و سریال های طنز پایه اصلی برنامه های پربیننده تلویزیون نبود و وقتی هنوز چیزی به نام شبکه های اجتماعی و بروز و حضور کمدین ها و طنازها در این شبکه ها باب نشده بود، کل مردم ایران را یک تنه می خنداند. هنوز هم سعی می کند این کار را انجام دهد. همه چیز تغییر کرده، اما رشید همان رشید سابق است و مخاطبان خاص خود را دارد. هنوز هم با همان لهجه اصفهانی اش شوخی می کند، حتی با کرونا.
از کرونا به عنوان ویروس لعنتی نام می برد که همه را بیچاره کرده است. وقتی به او تلفن می کنم، می گوید من قرنطینه ام ؛ کوبید ۱۹ مرا گرفتار کرده است! و وقتی متوجه باور من می شود ، می گوید شوخی کردم ! این ویروس هر چند نامش «کوبید» است، اما نمی تواند مرا بکوبد چون پروتکل ها را رعایت می کنم و ماسک می زنم و دورهمی ها و رفت وآمدها را به حداقل رسانده ام.

سلامتی یا نان شب؛ مسائله این است
ایزدی می گوید: من بازنشسته آموزش و پرورش هستم و حقوق بازنشستگی می گیرم و با همین حقوق زندگی را سپری می کنم، اما قبول کنید که خیلی سخت است. ۹ ماه است که اصلا کار نمایشی نداشته ام و تئاتری روی صحنه نبرده ایم و با همین حقوق بازنشستگی سر می کنیم، اما سخت است. اگر در این ۹ ماه دوره جنینی را طی می کردم الان دنیا آمده بودم و اقوام و آشناها به دیدن مادرم آمده بودند و پولی پر قنداقم گذاشته بودند که شرایط را بهتر سپری کنم، اما این روزها آنقدر شرایط سخت شده که حتی خیرین هم برایشان کمک کردن سخت شده است. خیلی از مردم خیر را می شناسم که تا قبل از کرونا دستگیر نیازمندان بودند اما الان خود آنها هم با مشکل روبه رو شده اند و دیگر مثل سابق نمی توانند به نیازمندان کمک کنند. درست که مسوولان به مردم می گویند از خانه بیرون نیایید اما راستش را بخواهید من مدام از خودم می پرسم خب اگر کارگر و کاسب خانه بنشینند در این گرانی و وانفسای اقتصادی از کجا بیاورند شکم خود و خانواده شان را سیر کنند؟ درست است سلامتی مهم است اما نان شب هم مهم است و به نظرم دولت باید کاری برای قشر آسیب پذیر کند. می دانم دولت هم مشکلات خاص خودش را دارد، اما حداقل مایحتاج روزانه را باید به یک گروهی بدهد که آنها بتوانند در خانه بمانند و فاصله گذاری را رعایت کنند.

از مسوول یارانه ها یاد بگیرید!
رشید می گوید: چند روز قبل کلیپ طنزی ساختم و در اینستاگرام منتشر کردم که مضمونش این بود: گوشی به دست قدم می زدم و می گفتم: قیمت دلار: بالا. قیمت طلا: بالا، قیمت اجناس: بالا، حقوق مسوولان: بالا...آقایون مسوولان خسته نباشید، خدا قوت که همه چیز را بالا نگه داشته اید. فقط یک نکته؛ اگر نمی توانید قیمت اجناس را پایین یا ثابت نگه دارید آن را بسپارید به مسوول یارانه ها ! ببینید چند سال است رقم یارانه ها را ثابت نگه داشته! همه چیز رفته بالا اما یارانه ثابت است، آدم کاربلد یعنی مسوول یارانه ها!

بیداد گرانی
گرانی بیداد می کند و این موضوع بیشتر از کرونا حال مردم را بد کرده است.کرونا بیماری خطرناکی است، نه تنها برای مردم ایران که برای کل جهان. باید صبر کنیم که دارو یا واکسنش پیدا شود. دانشمندان در این زمینه کار می کنند و امیدوارم به زودی تلاش شان به نتیجه برسد. کرونا بلاست و مسوولان چاره ای برای آن ندارند اما برای گرانی که می توانند کاری بکنند. من بیرون از خانه که هستم به مردم مدام توصیه می کنم ماسک بزنند. برخی وقتی مرا می بینند که ماسک زده ام و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنم به من می گویند (با لهجه اصفهانی) آقا رشید ! شما دیگه چرا؟ شما هم باور کردی ماسک بزنی کرونا نمی گیری؟ من هر چند همیشه با مردم شوخی می کنم اما در این یک مورد واقعا جدی می شوم و می گویم باید همه ماسک بزنیم، اگر سلامتی خود و دیگران برایمان مهم است باید پرتقال ها (پروتکل ها)ی بهداشتی را رعایت کنیم.کرونا با کسی شوخی ندارد. در شبکه های اجتماعی هم مدام می گویم لطفا ماسک بزنید. اما وقتی خانواده های نیازمند را می بینم یا درباره آنها می شنوم که قدرت خرید ماسک ندارند و مجبورند بیرون از خانه کار کنند خیلی ناراحت و شرمنده می شوم. در این شرایط آدم نمی داند چه باید بکند.

چراغ امید باید روشن بماند
با همه اینها باز هم معتقدم که نباید اجازه بدهیم چراغ امید در دلمان خاموش شود.خدا حتما به دادمان خواهد رسید. دلم روشن است که تا پایان سال از شر کرونا نجات پیدا خواهیم کرد. در این روزها فقط باید به هم دلگرمی بدهیم. باید متحد بمانیم، به هم کمک کنیم و تا جایی که می توانیم یکدیگر را شاد کنیم و بخندانیم. شوخی فقط در یک مورد ممنوع است، آن هم کروناست. با این ویروس نباید شوخی کرد. در بقیه موارد می توان شوخی کرد و خنداند. روزهای سخت و دلگیری است، اما باور کنیم که تمام می شود و نگوییم که ای بابا این روزها کی حال و حوصله شوخی و خنده دارد؟ اگر امید و توکل مان به خدا را حفظ کنیم این دوره را بهتر سپری خواهیم کرد.هنوز هم خنده بر هر درد بی درمانی دواست.من به عنوان رشید همه تلاشم را می کنم که مردم را بخندانم.با موضوعات جدی شوخی می کنم.وظیفه من الان بیشتر خنداندن مردم است تا برای دقایقی هم که شده اخم های شان باز شود.

دانش آموزان بی بضاعت را فراموش نکنیم
قدرت الله ایزدی ۳۰ سال معلم بوده و با دانش آموزان زیادی سر و کار داشته است. با دانش آموزانش همیشه رفیق بوده. او می گوید: این روزها، هم کار معلمان سخت شده هم دانش آموزان. درس خواندن و درس دادن آنلاین سخت است اما چاره ای نیست. برای سلامتی باید مدارس آنلاین را تجربه کنیم. این هم برای خودش تجربه ای است.اما به فکر دانش آموزان کم بضاعتی که داشتن گوشی هوشمند و تبلت برایشان دشوار است هم باشیم.آنها هم باید درس بخوانند.چند روز قبل شنیدم که مرد جوانی ارثی که از پدر مرحومش به او رسیده را صرف خرید تبلت برای دانش آموزان بی بضاعت کرده، شگفت زده شدم از کار زیبایی که کرده. شماره اش را پیدا و به او تلفن کردم و به او دست مریزاد گفتم. به نظرم باید این گونه کارها را گسترش بدهیم.بهترین کار خیری که این روزها می شود کرد، کمک به دانش آموزان بی بضاعت است که خدای ناکرده آنها از درس خواندن بازنمانند.

انتهای پیام/


منبع: جام جم

 

تبلیغات