جمال عرف,عرف,ستاد انتخابات کشور,انتخابات 98,انتخابات اسفند,انتخابات مجلس یازدهم,آموزش,مجلس,برنامه,نگاه,مجلس خبرگان رهبری,انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان,

جمال عرف,عرف,ستاد انتخابات کشور,انتخابات 98,انتخابات اسفند,انتخابات مجلس یازدهم,آموزش,مجلس,برنامه,نگاه,مجلس خبرگان رهبری,انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان,

SafiNews Agency

یکشنبه 10 آذر 1398 - 1:42 بازدید : 130 توسط:
رئیس ستاد انتخابات کشور:

رئیس ستاد انتخابات کشور: 2 هزار نفر را برای انتخابات آموزش داده ایم

رئیس ستاد انتخابات کشور: 2 هزار نفر را برای انتخابات آموزش داده ایم

صافی نیوز: رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در سراسر کشور 2 هزار نفر از عوامل اجرایی انتخابات را درباره قانون انتخابات و فرآیند اجرای آن آموزش داده ایم.

به گزارش صافی، جمال عرف در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه ستاد انتخابات کشور فعالیت خود را از 10 اردیبهشت آغاز کرده است افزود: درباره زمان برگزاری انتخابات دو تاریخ را برای شورای نگهبان ارسال کردیم که بر دوم اسفند توافق شد و نخستین اعلامیه ستاد انتخابات کشور درباره این زمان صادر شد.

وی گفت: 10 دوره آموزشی برای عوامل اجرایی پیش بینی کرده بودیم که 9 دوره انجام شده و 1 دوره نیز در استان هایی برگزار کردیم که نتوانستند در 9 دوره قبلی شرکت کنند.

عرف افزود: بر اساس قانون،​ وزارت کشور به عنوان مجری و شورای نگهبان به عنوان ناظر حق برگزاری انتخابات را دارند و هیچ نهاد دیگری نمی تواند در این موضوع وارد شود.

وی با بیان اینکه بیش از 55 هزار شعبه اخذ رأی برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش بینی کرده ایم گفت: همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، قم و فارس نیز انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان برای تعیین 7 نماینده این مجلس برگزار می شود که 3 نماینده مربوط به تهران و بقیه برای استان های یاد شده است.

عرف افزود: به جز ستاد انتخابات کشور ستادی نیز برای امنیت انتخابات در وزارت کشور با حضور همه دستگاه های مربوط به امنیت تشکیل شده است زیرا برخی از حوزه های انتخابیه به دلیل بافت آن مناطق یا مسائل قومیتی سابقه درگیری دارند.

وی گفت: فرآیند اجرایی انتخابات بر اساس گام های اجرایی با نام نویسی داوطلبان آغاز می شود و از 10 آذر تا 16 آذر نام نویسی از داوطلبان در 7 روز کاری ادامه خواهد یافت.

عرف افزود: همزمان با نام نویسی داوطلبان، هیأت های اجرایی و نظارت تشکیل می شوند و پرونده داوطلبان برای احراز صلاحیت ها به مراجع 4 گانه که شامل؛ ثبت احوال، دادستانی، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی است ارسال می شود.

وی گفت: بر اساس قانون به جز این مراجع هیچ دستگاهی برای اخذ استعلام درباره داوطلبان پیش بینی نشده است.

عرف افزود: بررسی سوابق داوطلبان در مراجع 4 گانه 12 روز و از دهم تا 21 آذر انجام می شود و سپس این مراجع پاسخ خود را به هیأت های اجرایی ارسال می کنند که هیأت های اجرایی نیز 10 روز کاری از هفدهم آذر تا 26 آذر این استعلام ها را بررسی خواهند کرد.

وی گفت: سپس نتیجه بررسی ها به وسیله فرمانداری ها به داوطلبان ابلاغ می شود و افرادی که تأیید صلاحیت نشده اند می توانند شکایت کنند و هیأت نظارت 20 روز به این شکایات رسیدگی می کند.

عرف افزود: اگر داوطلب به نتیجه رسیدگی شکایت داشت می تواند درخواست رسیدگی مجدد کند.

وی گفت: 22 بهمن اسامی نامزدها اعلام قطعی می شود و آنها به مدت 7 روز می توانند تبلیغات خود را انجام دهند.

عرف افزود: یک روز پیش از برگزاری انتخابات تبلیغات ممنوع است و انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند برگزار می شود.

وی گفت: بر اساس قانون نمی توان برای کسانی که شرایط اعلام شده در قانون را دارند ممانعتی برای نام نویسی در انتخابات مجلس ایجاد کرد.

عرف افزود: باید در قانون انتخابات مکانیزمی تعیین شود که فقط افرادی که توانمندی های محتوایی دارند بتوانند برای این انتخابات نام نویسی کنند.

وی گفت: در دوره گذشته انتخابات مجلس 12 هزار نفر نام نویسی کردند که بیش از نیمی از آنان در همان ابتدا رد صلاحیت شدن و این وجهه خوشایند برای انتخابات کشور ندارد.

عرف افزود: حضور افراد برای نام نویسی در انتخابات در دیگر کشورها در قالب احزاب مطرح می شود اما در کشور ما به دلیل ناکارآمد بودن احزاب همه می آیند و نام نویسی می کنند.

وی گفت: دولت لایحه ای را که 8 بهمن سال گذشته به امضای رئیس جمهور رسید برای اصلاح قانون انتخابات به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد اما همزمان با ارسال این لایحه،​ مجلس طرحی را در این زمینه آماده کرد که بررسی آن در مجلس اولویت داشت و لایحه دولت از تصمیم گیری خارج شد.

عرف افزود: طرح مجلس نیز با مسائلی روبرو بود و شورای نگهبان ایرادهایی به آن گرفت و در نهایت طرح مجلس نیز به نتیجه نرسید.

وی گفت: از خارج شدن لایحه دولت از تصمیم گیری نمایندگان و به نتیجه نرسیدن طرح مجلس موجب شد به قانون گذشته انتخابات بازگردیم و در این دوره نیز آن قانون را اجرا کنیم.

عرف افزود: 208 حوزه انتخابیه در سراسر کشور وجود دارد که 290 نماینده مجلس شورای اسلامی از آنها انتخاب می شوند.

وی گفت: در حالی که در دوره قبلی انتخابات مجلس شورای اسلامی 50 هزار شعبه در کشور وجود داشت که امسال به دلیل افزایش جمعیت و شرایط برخی شهرها تعداد شعبه های اخذ رأی به بیش از 55 هزار شعبه افزایش یافته است.

عرف افزود: از 208 حوزه انتخابه 174 حوزه تک نماینده هستند و تهران نیز 30 نماینده دارد.

وی درباره چگونگی تشکیل هیأت های اجرایی گفت: این هیأت ها از معتمدان و کسانی که در حوزه های انتخابیه حسن سابقه دارند انتخاب می شوند و مردمی هستند.

عرف افزود: ساختار اجرایی انتخابات متکی به مردم است و 1 میلیون نفر در انتخابات مجلس شورای اسلامی در شعب اخذ رأی فعالیت اجرایی خواهند داشت.

وی گفت: کارکنان وزارت کشور بیشتر به عنوان ناظر در این انتخابات فعالند.

عرف با بیان اینکه هماهنگی های خوب و کاملی با شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات داریم افزود: مشارکت مردمی، امنیت، سلامت و رقابت رکن های انتخابات در کشور ما هستند.

وی درباره فرآیند رسیدگی به سوابق داوطلبان در هیأت های اجرایی گفت: اسناد سوابق داوطلبان باید قابل اتکا باشد و اگر داوطلبی مستندی ارائه کند که اسناد ارسال شده از مراجع چهار گانه رد شود این موضوع در هیأت های اجرایی بررسی می شود.

عرف با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران ​مردمسالاری دینی است و این نظام متکی به اراده مردم حرکت می کند افزود: هر چه مشارکت مردم در انتخابات بیشتر باشد این اراده تجلی بیشتری دارد.

وی گفت: در 40 سال گذشته مشارکت مردم در انتخابات یکی از نمادهای اتکای نظام اسلامی به مردم بوده است.

عرف افزود: میانگین مشارکت مردم در 10 دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی 60 درصد بوده که بیشترین آن مربوط به مجلس پنجم و بیش از 70 درصد و کمترین آن در یکی از دوره ها و مشارکت 50 درصدی است.

وی گفت: پیش بینی می کنیم مشارکت مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مانند دوره قبل و معادل 60 درصد باشد.

عرف افزود: مشارکت مردم در انتخابات به دنیا نشان می دهد که ملت ایران در سرنوشت خود مشارکت می کنند.

وی گفت: جامعه ما متکثر است و سلایق و علایق گوناگونی در کشور ما وجود دارد.

عرف افزود: در داخل نظام جمهوری اسلامی ایران همه سلایق باید امکان کاندید شدن و انتخاب از میان این کاندیداها را داشته باشند و اگر این انتخاب بیفتد مشارکت افزایش خواهد یافت.

وی درباره بی طرفی و امانت داری وزارت کشور در انتخابات گفت: در همه جلساتی که با عوامل برگزاری انتخابات داریم رعایت اصل بی طرفی و قانونمداری از شروط اصلی ماست.

عرف افزود: مکانیزم دیگر برای رعایت بی طرفی و امانتداری در انتخابات نظارت و بازرسی است که هیأت های نظات نیز در این زمینه حضور دارند.

وی با اشاره به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در دوره های مختلف انقلاب اسلامی گفت: برگزاری انتخابات در کشور ما به گونه ای است که به میزان زیادی بی طرفی در آن حفظ می شود و این طور نیست که ما اراده کنیم و کسی رأی بیاورد.

عرف افزود: فرآیند و مکانیزم انتخابات در کشور ما به کسی اجازه نمی دهد خلافی انجام دهد.

وی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه همیشه وجود داشته است گفت: ملت رشید و فهیم ما نظام خود را دوست دارند و برای سرنوشت خود ارزش قائلند و تبلیغات دشمنان ملت ایران تأثیری بر حضور حداکثری مردم در انتخابات نخواهد داشت.

عرف افزود: البته باید اوضاع اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی کشور را برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات بهبود دهیم و این در دستور کار دولت قرار دارد.

وی گفت: در حوزه تقسیمات کشوری برخی افراد طرح های کارشناسی نشده بیان می کنند مانند استان شمالی، جنوبی،​ غربی، شرقی،​ مرزی و .. در حالی که فرآیند تقسیم استان ها کاملاً فنی و کارشناسی است و باید همه موضوعات آن منطقه و ظرفیت های آنجا در نظر گرفته شود.

عرف افزود: تقسیم منطقه ای با کار کارشناسی در استان ها آغاز می شود و در وزارت کشور و سپس در دولت بررسی خواهد شد و فرآیند پیچیده ای دارد.

وی گفت: کسی که برای کسب رأی در این زمینه قولی بدهد نه تنها کار نادرستی کرده است بلکه موجب ایجاد انتظارهایی می شود که عواقب امنیتی در پی دارد.

عرف با بیان اینکه برخی داوطلبان از اکنون فرآیند غیرکارشناسی و اظهار نظر درباره تقسیمات کشوری را آغاز کرده اند که به مسائل امنیتی دامن می زند افزود: اجازه نمی دهیم نامزدی درباره تقسیمات کشوری حرفی بزند.

وی گفت: اقوام متعددی در کشور زندگی می کنند و نباید کسی از مطالبات آنان سوء استفاده کند.

عرف افزود: این مسائل در هیأت های اجرایی بررسی می شود و آنها را پیگیری می کنیم.

وی گفت: در برخی مناطق مسائل قومی گاهی به شدت امنیتی می شود و کسی نباید با بازی با این موضوع هزینه امنیتی برای کشور ایجاد کند.

عرف افزود: ستاد امنیت انتخابات پیش بینی های لازم را درباره مناطقی که احتمال برخی تحرکات در آنها وجود دارد کرده است.

وی با بیان اینکه در فضایی امن و با مشارکت خوب، انتخابات مجلس را برگزار می کنیم گفت: فرآیند استفاده از منابع مالی در انتخابات را وزارت کشور،​ شورای نگهبان و ستادی که در قوه قضاییه تشکیل شده است بررسی می کنند.

عرف افزود: بر اساس قانون اخبار مستندی درباره ورود پول هایی که منشأ مجهول دارند و سلامت انتخابات را به هم می زنند در هیأت های اجرایی و نظارت بررسی می کنیم.

وی گفت: البته هیأت های اجرایی امکان بررسی تراکنش های مالی را ندارند اما نهادهای چهارگانه ای که درباره داوطلبان از آنها استعلام می شود ظرفیت بررسی این مسائل را دارند.

عرف افزود: برای حفظ سلامت انتخابات نسبت به دوره های گذشته حساسیت بیشتری به منابع مالی نامزدها داریم.

وی گفت: در انتخابات باید به سمت برنامه محور بودن حرکت و از اشخاص عبور کنیم و این موضوع متکی به فعال بودن احزاب است.

عرف افزود: انتخابات باید برنامه محور شود و مردم به برنامه احزاب رأی دهند.

وی گفت: باید زمینه کار حزبی سالم و در چارچوب قانون را فراهم کنیم اما خود احزاب نیز باید حرکت کنند زیرا اکنون احزاب کشور در جامعه فراگیر نیستند و بر اساس نخبگی فعالیت می کنند.

عرف افزود: در کشورهای دیگر عضو حزب بودن ارزش است اما در کشور ما مردم علاقه ای به این موضوع به دلیل رسوخ کم احزاب در جامعه ندارند.

وی درباره فهرست نامزدها گفت: این موضوع به احزاب بازمی گردد و مباحث درون حزبی است.

عرف درباره امکان برگزاری الکترونیکی انتخابات افزود: در مرحله احراز هویت رأی دهندگان با شورای نگهبان برای الکترونیکی بودن موضوع به توافق رسیده ایم و برای سامانه انتخابات فقط کد ملی افراد ملاک است و زمینه سوء استفاده یا تخلف برچیده شده است.

وی گفت: درباره اخذ رأی نیز با شورای نگهبان در حال گفتگو هستیم اما هنوز به توافق نرسیده ایم و شورای نگهبان سؤالاتی درباره نرم افزار و سخت افزار و بحث های فنی دارد.

عرف افزود: به شورای نگهبان پیشنهاد داده ایم در 174 حوزه انتخابیه تک نماینده صندوق های الکترونیکی به کار گرفته شود و امیدواریم در این زمینه به جمع بندی برسیم.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

 

تبلیغات