سپرده بانکی,بانک مرکزی,تسهیلات بانکی,

سپرده بانکی,بانک مرکزی,تسهیلات بانکی,

SafiNews Agency

دوشنبه 19 خرداد 1399 - 11:11 بازدید : 114 توسط:

رشد ۲۴ درصدی تسهیلات بانکی

رشد ۲۴ درصدی تسهیلات بانکی

صافی نیوز / آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که مانده تسهیلات بانکی در بهمن ۹۸ به ۱۸۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ معادل ۲۴.۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش صافی به نقل از ایرنا، گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان بهمن سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که مانده کل سپرده‌ها حدود ۲۵۷۸ هزار میلیارد تومان شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۷.۵ درصد افزایش یافته است.

همچنین مانده کل سپرده‌ها نسبت به پایان سال ۹۷ حدود ۲۴.۷ درصد افزایش داشته است.

بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۳۷۳ هزار میلیارد تومان و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است.

همچنین در دوره مورد بررسی، مانده کل تسهیلات بالغ بر ۱۸۱۲ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مقطع مشابه سال ۹۷ معادل ۲۴.۳ درصد رشد داشته است.

مانده کل تسهیلات در بهمن ۹۸ نسبت به اسفند ۹۷ معادل ۲۰.۱ درصد افزایش یافته بود.

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۷۸.۴ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۱.۸ و ۲.۹ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسه‌های تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها توسط شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

انتهای پیام/


منبع: ایرنا

 

تبلیغات