علی ربیعی,سخنگوی دولت,دولت,سخنگو,رفع تحریم,تحریم,

علی ربیعی,سخنگوی دولت,دولت,سخنگو,رفع تحریم,تحریم,

SafiNews Agency

سه شنبه 16 دي 1399 - 12:46 شناسه خبر: 4775 بازدید : 188 توسط:
سخنگوی دولت:

رفع تحریم حق مردم ایران است، چه آمریکا بخواهد به برجام برگرد و چه نخواهد

رفع تحریم حق مردم ایران است، چه آمریکا بخواهد به برجام برگرد و چه نخواهد

صافی نیوز / سخنگوی دولت با بیان اینکه ما رفع تحریم را حق مردم ایران می دانیم چه آمریکا بخواهد به برجام برگرد و چه نخواهد، گفت: این در وجدان جمعی بین المللی بعنوان حق مسلم پذیرفته شده است. دولت همچنان که به خنثی کردن تحریم ها ادامه می دهد، از پیگیری حق ملت ذره ای کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش صافی به نقل از ایرنا، اهم ظهارات علی ربیعی به شرح زیر است:

* همزمان سال سختی را با همه گیری ویروس کرونا پشت سر گذاشتیم و تحریم و کرونا درهم آمیخت و سال سختی برای دنیا و ملت ما رقم زد.

* سال سختی که بر اثر فریبکاری و پنهان‌کاری دنیا، ایران را ابتدا در رتبه نخست همه‌گیری کرونا قرار داد و امروز نه تنها با همت کادر درمانی موفق به مهار این ویروس شده‌ایم بلکه جزو معدود کشورهای پیشتاز در تولید واکسن هستیم.

* در مواجهه با این دستاوردهای انکارناپذیر، تلاش‌های بزرگتری در جهت ناامید کردن مردم در برابر تحریم‌ها آغاز شده است.

* یکی از این تلاش‌ها را دو قطبی سازی واکسن خارجی و واکسن تولید داخلی است. اشاعه بی‌اعتمادی به واکسن داخلی هدفی جز پراکندن ناامیدی بین مردم ندارد. در حالی ‌که واکسن خارجی و تولید داخلی همزمان به موازات هم پیش رفته و هیچ کدام مانع فعالیت‌ آن دیگری نشده است.

* در کنار این بی اعتماد سازی، خودتحقیری و یاس پراکنی در سوی برخی جریان‌ها به شدت درحال انجام شدن است و نباید این افتخار ملی را از یاد ببریم که به رغم محدودیت های تحریم، گام‌هایی برای واکسن و درمان کرونا برداشته‌ایم که کشورهای انگشت شماری چنین کرده‌اند.

* شواهد حاکی است تلاش‌های انجام شده قطعا مثمرثمر می‌باشد تا همین‌جا نباید تلاش دانشمندان خود را نادیده بگیریم و قطعا این تلاش‌ها را پاس خواهیم داشت.

*{ با اشاره به اینکه این فضاسازی‌ها برای بزرگ‌نمایی نقاط منفی و  کوچک نشان دادن نقاط مثبت جدید نیست}: روزهای نخست کرونا را به یاد بیاورید که چگونه وضعیت کرونا را در ایران نقطه ضعف دولت و ملت اعلام می‌کردند و همگان دیدید در مقایسه با سایر کشورها عملکرد بهتری داشتیم و به‌ویژه اینکه کادر درمان فداکار برخلاف برخی کشورها نه تنها از ورود بیماران به بیمارستان‌ها ممانعت نکردند بلکه به جان‌فشانی شهره شدند.

* هیچ فروشگاهی در ایران غارت نشد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم توانستیم از شوک اول خارج شویم.

* یاد و خاطره جانباختگان فاجعه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی گرامی می داریم. در سالگرد فاجعه تلخ ملی سقوط هواپیمای اوکراینی بار دیگر به خانواده‌ها و افراد متاثر از این حادثه، نزدیکان این عزیزان، مردم و شهروندانی که در این سانحه عزیزی از دست داده‌اند، تسلیت می‌گویم. این فاجعه تلخ را فراموش نکرده‌ایم و هنوز تلخی آن روی ما سنگینی می‌کند. دولت پیگیر روشن شدن ابعاد این حادثه است.

* بیشترین قربانیان این فاجعه شهروندان ایرانی بوده‌اند لذا هیچ کشوری به اندازه ما پیگیر روشن شدن این موضع نیست و به همین منظور کمیته‌ای در دولت تشکیل شد و این کمیته فعالیت‌های  خود را در برخی جنبه‌ها پایان رساند. در جنبه مدنی گزارش نهایی آماده شده و جنبه کیفری هم در دولت پیگیری می‌شود. 

* یکی از موضوعات نشست اخیر هیات دولت را محیط زیست و آلودگی هوا بود و در نشست علل مختلف آلودگی‌ها و میزان تاثیر هر کدام از عوامل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

* یکی از مهمترین مسائل دولت تدبیر و امید را مسائل محیط زیستی است و دولت از دغدغه سلامت شهروندان استقبال می‌کند و محیط زیست بهتر، مساله مهم دولت و مردم است که نیازمند تلاش همگانی است.

* دسترسی به هوای پاک و سالم صرفا با سیاستگذاری و بدون رفتار سلامت مدارانه از سوی شهروندان ممکن نخواهد بود، پیگیری قوانین گذشته و برخی ضوابط سخت گیرانه آلودگی هوا یکشنبه مورد بحث قرار گرفت که بعدا اطلاع رسانی خواهد شد.

* با وجود تحریم واردات تجهیزات بهداشتی، حتی ماسک و دارو و عدم انتقال دستاوردهای علمی به ایران، با اتکا به نیروهای داخلی حتی توانستیم به صادرات کیت‌های تشخیصی و ونتیلاتور و مواردی از این قبیل دست یابیم؛ و در نهایت در تولید واکسن به مرحله تست فاز انسانی رسیدیم.

* متاسفانه اکنون همان جریان خبری اسفند و فروردین ماه، در حال دامن زدن دوگانه تولید داخلی و خرید خارجی هستند، دولت در زمینه واکسن، خریدهای اطمینان بخشی انجام داده است، و برنامه اولیه ما از ابتدا این بوده است که پیش از اطمینان از واکسن‌های تولید شده خارجی خرید نکنیم.

* روند کنونی کشور در شیوع و مرگ کماکان نزولی شده، فشار روی کادر درمان تا حدودی کاهش یافته و خوشبختانه تخت‌های بستری و بیمارستانی خالی شده است. علاوه بر این میزان مرگ و میر به کمترین میزان در سه ماه گذشته رسیده است. به طوری که بروز بیماری در هر ۱۰۰ هزار، ۶.۵ نیم نفر، و مرگ و میر در هر یک میلیون نفر به ۱۲.۴ نفر در هفته رسیده است.

*{ با اشاره به اینکه تولید واکسن با سه روش در داخل کشور، و نیز تولید مشترک واکسن در جریان است}:‌ موضوع دوم در جهت پراکندن یأس در این جنگ روانی، شکست فشار حداکثری و آشکار شدن ناتوانی تحریم‌ها در متوقف کردن پیشرفت‌های ملی ماست.

* در روزهای اخیر و در ادامه جنگ روانی شکست خوردگانی که آخرین روزهای صدارت خود را می‌گذارنند، می‌کوشند تا همچنان سایه جنگ را بر سر مردم زنده نگه دارند و شاید خبیثانه در پی توطئه‌هایی برای پیچیده‌تر کردن اوضاع باشند.

* فارغ از این جنجال‌ها که البته شرارت‌هایی را هم گوشزد می‌کند، این واقعیت تغییر نخواهد کرد که اولاً زبان تهدید، تحریم و باج‌گیری از ایران ناکام مانده و شانسی برای موفقیت ندارد؛ ثانیاً ما به توانایی بازدارندگی خود اعتماد داریم و با ارسال پیام‌های روشن اطمینان پیدا کرده‌ایم که همه طرف‌های آتش افروز، اراده و قابلیت‌های ایران در دفاع از منافع حیاتی خود را جدی گرفته و نسبت به تبعات هرگونه اقدام ماجراجویانه‌ای آگاهند.

* این تلاش‌های تبلیغاتی نه شکست سیاست فشار بر ایران را جبران می‌کند و نه کسی را بعد از شکست انتخاباتی به پیروزی می‌رساند.

* ما بجای توجه به این جنگ روانی، همچنان به از هم گسیختن آخرین حلقه بجا مانده از فشار حداکثری بر ایران یعنی رفع تحریم‌ها تمرکز داریم. اگر اصرار ما بر رفع تحریم است، نشانه استیصال ما نیست. ما حتی در شرایط تحریم نه تنها باقی خواهیم ماند بلکه به رشد و توسعه نیز خواهیم رسید.  

* رشد شرایط اقتصادی سال آینده گواهی بر این مدعا است و ما رفع تحریم را حق مردم ایران می‌دانیم، چه آمریکا بخواهد به برجام برگرد و چه نخواهد. رفع تحریم حق مردم ایران است و این در وجدان جمعی بین‌المللی به‌عنوان حق مسلم پذیرفته شده است.

* دولت همچنان که به خنثی کردن تحریم ها ادامه می‌دهد، از پیگیری حق ملت ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد، مطالبه رفع تحریم از حقوق شهروندی است و از مطالبات بجایی است که مردم از دولت دارند. 

* ما اجازه ندادیم و نخواهیم داد که آمریکا این نقض حقوق ملت ایران را عادی سازی کند. مسیر ما هم در این هدف روشن است و بار دیگر تکرار می‌کنیم که به همان ترتیبی که آمریکا ابتدا از برجام خارج شد و ما گام‌های ۵ گانه را در کاهش متناسب تعهدات برداشتیم، مسیر بازگشت نیز به همان تاخر و تقدم باید انجام بگیرد.

* صلح و امنیت منطقه، و زندگی خوب برای مردم منطقه را همچنان اولویت شماره یک ایران در سیاست‌های خارجی است و این امر در سایه گفت و گوها و ائتلاف منطقه‌ای محقق می‌شود.

* تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت از مصوبات روز یکشنبه هیات دولت بود، این لایحه با بازتعریف خشونت، و گستره مصادیق خشونت علیه زنان، بر اقداماتی همچون ایجاد و حمایت از نهادها و نیز دوره‌های آموزشی توسط قوه قضاییه، صدا و سیما، آموزش و پرورش، و بهداشت و درمان، حمایت‌های مالی و تربیتی و پیشگیرانه و کیفری درباره زنان، به‌ویژه زنان بزه‌دیده، توسط دستگاه‌هایی همچون دادگستری و سازمان زندان‌ها، و در نهایت تلاش برای بازسازی و افزایش نگاه کریمانه به زنان در نهادهای مربوط، تاکید می‌کند.

* در جلسه دولت همچنین ۲۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت وارده به زیرساخت‌ها و معابر استان قزوین بر اثر سیل، و نیز ۱۰۰ میلیارد تومان به صورت هزینه‌ای و ۹۹میلیارد تومان به صورت تملک دارایی برای مناطق آسیب‌دیده از سیل در مناطق استان گیلان اختصاص یافت.

*‌ درباره ادعای اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه "اقدام ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم انحراف قابل ملاحظه‌ای از توافق هسته‌ای است"، گفت: ‌این اقدام براساس مصوبه مجلس انجام گرفته است و مطابق با بند ۳۶ برجام است.

* تا وقتی همه طرف‌ها به تعهدات خود پایبند نباشند، ایران حق خود می‌داند اقدام مقتضی را انجام دهد. با این حال بارها گفتیم و تکرار می‌کنیم همه این تصمیمات به سرعت و به محض بازگشت طرفین به تعهدات خود مطابق متن برجام بازگشت‌پذیر است.

* اروپا و برخی کشورهای اروپایی به جای مطرح کردن تعهدات بر زمین مانده خود نسبت به تصمیمات ما که همواره اعلام کردیم برگشت پذیر است، قضاوت و موضع گیری می‌کنند، اتحادیه اروپا به جای صدور بیانیه و اعلام نگرانی نسبت به استفاده ایران از حقوق خود، فکری به حال تعهدات بر زمین مانده خود بکند.  

*{در پاسخ به سوال دیگری در خصوص واکسن کرونا با تاکید بر اینکه در مورد واکسن باید صدای واحد شنیده شود}: از وزارت بهداشت در خواست کردیم جزییات خرید واکسن را در اختیار رسانه ها قرار دهد، نزدیک به ۱۷میلیون دوز خرید داشتیم و واکسن ایرانی هم  مراحل اولیه تولید مشترک را طی شده و وضعیت خوبی دارد و تا بهار شاهد ورود آن به بازار خواهیم بود.

* ما در این زمینه عقب ماندگی  نداریم و با ورود رازی و پاستور در تولید واکسن می‌توانیم به بقیه کشورها  هم کمک کنیم.

*ویروس انگلیسی به کشورهای همسایه ما شیوع پیدا  کرده است، در تلاش هستیم مبادی خروجی و ورودی کشور را کنترل کنیم، چون ما تنوع قومی و منطقه ای زیادی در کشور داریم امکان جهش ویروس انگلیسی وجود دارد، بنابراین باید مراقب باشیم.

* درشرایطی که تخت های بیمارستان خالی شده و کادر درمان به مرخصی رفتند نباید خوشبین باشیم و باید این مراقبت حفظ شود.

* وزارت بهداشت برنامه ای خواهد داشت از زمان ورود واکسن به کشور تا تزریق به نفر به طور شفاف قابل مشاهده باشد و نوعی حکمرانی قابل قبول از قبیل خرید، تولید و توزیع در کشور به همت وزارت بهداشت را شاهد خواهیم بود و این اطمینان را به جامعه می‌دهیم که هیچ تبعیضی در این زمینه نخواهد بود و هر مقدار واکسن وارد شود بدون تبعیض و شفاف توزیع خواهد شد.

*{ در پاسخ به سوالی در خصوص کشتی توقیف شده کره ای در خلیج فارس}: اگر واقعاً بحث گروگانگیری باشد که این روزها شنیده می‌شود و اگر کسی گروگانگیر باشد، این دولت کره است که به بهانه‌های واهی بیش از ۷ میلیارد دلار ما را گروگان گرفته است. حتی در مورد کالاهایی که ادعا می‌شد تحریم نیست، از اینکه در شرایط سخت و دشوار که حتی وارد کردن چند میلیون تن نهاده و دارو برای مردم ما بسیار مهم بود، به بهانه‌های واهی امتناع کردند.

* ما گروگان گیر نبودیم اگر کسی گروگانگیر باشد، این دولت کره بوده است و حافظه تاریخی ملت ما این را فراموش نمی‌کند. ‌آنها هیچ تلاش برای اینکه این پول بتواند در مسیر خدمت به مردمق رار بگیرد انجام ندادند.

*در مورد این کشتی هم آنچه که مقامات نظامی و قضایی اعلام کردند، بنا بر حکم قضایی بوده و به علت آلودگی نفتی در خلیج فارس توقیف شده است قبلا هم به آن هشدار داده شده است. قطعاً درخواست هم درخواست فنی بوده یعنی از سوی یک نهاد فنی این درخواست صورت گرفته و در دنیا هم مرسوم است و مسئله غامض و پیچیده ای نیست.

انتهای پیام/


منبع: ایرنا

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی