روسیه,مالزی,

روسیه,مالزی,

SafiNews Agency

پنجشنبه 01 خرداد 1399 - 16:11 بازدید : 170 توسط:

روسیه نصف و نیمه مسؤولیت سرنگونی هواپیمای مالزی را پذیرفت

روسیه نصف و نیمه مسؤولیت سرنگونی هواپیمای مالزی را پذیرفت

صافی نیوز/ یک مقام پیشین سرویس امنیت ملی روسیه (اف‌اس‌بی) می‌گوید، مسؤولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای پرواز ام‌اچ۱۷ مالزی بر فراز خاک اوکراین در سال ۲۰۱۴ را می‌پذیرد.

به گزارش صافی ، در ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۴ یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی با ۲۹۸ سرنشین در شرق اوکراین هدف موشک قرار گرفت و سرنگون شد.
شورشیان جدایی طلب که کنترل بخشی از شرق اوکراین را در اختیار دارند، شلیک موشک به سوی هواپیما را رد می‌کنند. روسیه، حامی اصلی این جنگجویان هم هرگونه دخالت در این ماجرا از سوی نیروهای تحت امر و تحت حمایت خود را تکذیب می‌کند.

به گزارش یورونیوز، ایگور (استرلکوف) گیرکین، افسر پیشین اف‌اس‌بی در سال ۲۰۱۴ فرمانده شورشیان جدایی‌طلب اوکراین بود. تیم تحقیقات بین‌المللی درباره این پرونده که در لاهه هلند مستقر است گیرکین و سه نفر دیگر را غیابا متهم به عاملیت این جنایت کرده است.

گیرکین تابعیت روسیه را دارد و در سال ۲۰۱۴ به‌ عنوان وزیر دفاع جمهوری خودخوانده خلق دونتسک رهبری شبه‌نظامیان این منطقه را بر عهده داشت.

تایمز انگلیس روز چهارشنبه با انتشار گزارشی نوشت، گیرکین می‌گوید به‌ عنوان فرمانده محلی نیروهای شبه‌نظامی شرق اوکراین، در این ماجرا مسؤولیت غیرمستقیم دارد. با این حال، او هرگونه شلیک از سوی شورشیان جدایی طلب اوکراین به سوی هواپیمای مسافربری را تکذیب کرده است.

گالینا پولونسکایا،‌ خبرنگار یورونیوز در مسکو پس از انتشار این گزارش با این فرمانده پیشین شبه‌نظامیان شرق اوکراین گفت‌وگو کرد.

گیرکین با پذیرش دوباره مسؤولیت اخلاقی سقوط هواپیما گفت: «من صرفا به‌ عنوان یکی از مشارکت کنندگان در عملیات نظامی شرق اوکراین احساس مسؤولیت می‌کنم.»

وی درباره تاثیر احتمالی پذیرش مسؤولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای مالزی بر متهم شدن روسیه، توضیحی نداد.

انتهای پیام/


منبع: ایسنا

 

تبلیغات

کلیدواژه ها

, ,