الهام هاشمی,تیراندازی,

الهام هاشمی,تیراندازی,

SafiNews Agency

دوشنبه 15 ارديبهشت 1399 - 9:43 بازدید : 121 توسط:
هاشمی:

سیستم فعلی رنکینگ جهانی یک مشکل عمده دارد!

سیستم فعلی رنکینگ جهانی یک مشکل عمده دارد!

صافی نیوز / هرچند که شیوع کووید19 اردوها و لیگ‌های ورزشی را به تعطیلی کشاند اما اتفاقات جالبی هم به همراه داشت؛ از تمرین ورزشکاران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در قرنطینه گرفته تا ابتکار عمل فدراسیون‌های ورزشی برای کنترل تمرینات ورزشکارانشان.

فدراسیون تیراندازی از جمله فدراسیون‌هایی است که برای نظارت بر عملکرد تیراندازان یک دستگاه شبیه‌ساز در اختیارشان قرار داده. الهام هاشمی، سرمربی تیم ملی تفنگ در تشریح این شیوه تمرینی می‌گوید: «همه تجهیزات تیراندازی به همراه دستگاه شبیه‌ساز تیراندازی در اختیار تیراندازان تیم ملی قرار دارد. راس ساعت و به صورت آنلاین تمریناتشان را شروع می‌کنند. در طول زمان تمرین با استفاده از دستگاه‌های شبیه‌ساز جزییات تمریناتشان را رصد می‌کنم و در مورد مشکلاتشان همان موقع با هم صحبت می‌کنیم.» اما این‌که برنامه فدراسیون برای برگزاری اردوهای تمرینی در زمان کرونا چیست سوالی است که هاشمی در پاسخ به آن می‌گوید: «خوشبختانه تمریناتمان با استفاده از دستگاه شبیه‌ساز به خوبی پیش می‌رود بنابراین عجله زیادی برای شروع اردوی متمرکز نداریم چراکه فعلا سلامتی بچه‌ها از همه چیز واجب‌تر است. ضمن این‌که برای شروع اردو هم مشکل خاصی در سالن نداریم چراکه سالن‌های ما به اندازه کافی بزرگ هستند که بچه‌ها بتوانند با فاصله در خط قرار بگیرند. اما مشکل عمده خوابگاه و رستوران است. به هرحال منتظر تصمیم وزارت ورزش و فدراسیون هستیم. هر زمانی که اجازه بدهند اردوهای‌مان را شروع می‌کنیم.»

نکته قابل توجه این‌که فدراسیون جهانی تیراندازی در حالی جدیدترین رنکینگ تیراندازان در ماه آوریل، در آستانه نخستین مرحله جام‌جهانی تیراندازی در هند(که به دلیل شیوع کرونا لغو شد) و آخرین شانس تیراندازان کشورمان برای کسب سهمیه با احتساب رنکینگ را منتشر کرد که برخی تیراندازان المپیکی ایران در این رنکینگ سقوط کرده بودند. با این حال الهه احمدی که هنوز موفق به کسب سهمیه المپیک نشده در تفنگ سه‌وضعیت یک پله صعود را تجربه کرده. طبق رنکینگ جدید آرمینا صادقیان با یک پله سقوط در تفنگ بادی در رده سیزدهم قرار گرفت. نجمه خدمتی در تفنگ بادی 6 پله و در سه‌وضعیت ۹ پله سقوط داشت. این در حالی است که نجمه خدمتی، آرمینا صادقیان، فاطمه کرم‌زاده، ‌هانیه رستمیان، مهیار صداقت و جواد فروغی تیراندازان المپیکی ایران هستند. ‌هاشمی در خصوص تغییر در رنکینگ جهانی تیراندازان در شرایطی که طی ماه گذشته هیچ رویداد جهانی در این رشته برگزار نشده به تسنیم می‌گوید: «رنکینگ جهانی بر اساس نتایج تیراندازان در مسابقات جهانی طی ماه‌های گذشته است به این ترتیب که نتایج مسابقات قهرمانی جهان در رشته‌های تفنگ و تپانچه و همچنین المپیک به مدت 2 سال و مسابقات جام‌جهانی به مدت یک‌سال از زمان مسابقه اعتبار دارند و رنکینگ هر ماه نتایج جام‌های جهانی 12 ماه گذشته و المپیک و قهرمانی جهان را در صورتی که طی 24 ماه گذشته انجام شده باشند در نظر می‌گیرد و با ورود به ماه جدید، یک ماه از قبل حذف می‌شود و همین امر جایگاه ‌تیراندازان را حتی بدون برگزاری مسابقات در طول یک ماه دستخوش تغییراتی می‌کند.» او ادامه می‌دهد: «در بحث رنکینگ باید توجه داشت که مسابقات مختلف امتیازات متفاوتی دارند. برای مثال امتیاز المپیک خیلی بالاست در حالی که مسابقات قاره‌ای در سیستم رنکینگ فعلی تاثیری ندارند. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که در مسابقات جهانی هم فقط نفرات اول تا بیستم وارد محاسبات رنکینگ می‌شوند. به نظر من مشکل عمده سیستم رنکینگ فعلی این است که نتایج ام.کیو.اس در نظر گرفته نمی‌شود و این قضیه در سال منتهی به المپیک برای تیراندازان برجسته کشورهایی که تیراندازان سطح بالای زیادی دارند، مشکل‌آفرین می‌شود. به عنوان مثال نجمه خدمتی که بدون شک یکی از بهترین تیراندازان جهان هم در تفنگ بادی و هم در سه‌وضعیت است از بعد از کسب سهمیه المپیک همچنان در رنکینگ جهانی سقوط می‌کند چراکه اردیبهشت سال گذشته موفق به کسب سهمیه المپیک شد و ما برای این‌که بقیه قهرمانان‌مان هم فرصت کسب سهمیه داشته باشند در مسابقات بعدی او را در ترکیب اصلی تیم قرار ندادیم و در نتیجه امتیازاتش در آن مسابقات در نظر گرفته نشد.»

انتهای پیام/


منبع: آخرین خبر

 

تبلیغات

کلیدواژه ها

, ,