شورای نگهبان,طرح رفع تحریم ها,طرح لغو تحریم ها,ابلاغ,دولت,مصوبات مجلس,مجلس شورای اسلامی,

شورای نگهبان,طرح رفع تحریم ها,طرح لغو تحریم ها,ابلاغ,دولت,مصوبات مجلس,مجلس شورای اسلامی,

SafiNews Agency

چهارشنبه 12 آذر 1399 - 11:57 شناسه خبر: 4068 بازدید : 19 توسط:

فرصت دو ماهه به دولت برای خروج از پروتکل الحاقی

فرصت دو ماهه به دولت برای خروج از پروتکل الحاقی

صافی نیوز / پس از تصویب طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» درمجلس و مخالفت دولت با آن امروز شورای نگهبان نیز با سه ایراد آن را به مجلس بازگرداند. معاون اول رئیس جمهور صبح امروز ضمن اشاره به اینکه بحث هسته‌ای به شورای امنیت ملی واگذار شده است، گفته بود: نامه‌ای در این خصوص به دبیر شورای نگهبان فرستاده خواهد شد.

به گزارش صافی به نقل زا آخرین خبر، با این حال عمده مخالفت دولتی ها با این مصوبه بحث خروج از از پروتکل الحاقی بوده است که ظاهرا نمایندگان و کمیسیون امنیت ملی مجلس هم بر سر زمان خروج ایران از این پروتکل اختلاف نظر داشته اند. بر این اساس ابتدا اعلام شد نظر کمیسیون امنیت ملی مجلس دوماه است اما در صحن علنی مجلس مدت یک ماه به تصویب نمایندگان رسید. امروز نیز شورای نگهبان با تعیین یک ماه زمان برای خروج از پروتکل الحاقی مخالفت کرد و نمایندگان نیز با اصلاح این بخش از مصوبه در مدت زمان دوماه را تایید کردند.

عباسعلی کدخدایی در این باره اظهار کرد: امروز شورای نگهبان نسبت به طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها ایراد گرفت و برای مجلس  فرستاده شد و از آنجا که  طرح دو فوریتی بود پس از ایراد به مجلس ارسال شد. وی افزود: ایراد شورا نسبت به ماده ۶ این طرح بود زیرا زمان یک ماهه ای برای آن لحاظ کرده بودند که ابهام وجود داشت و شورا نسبت به آن ایراد گرفت و طرح فوق به مجلس ارسال شد.

در همین راستا نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی  این بند را منظور تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.  براین اساس عبارت «یک ماه» به «دو ماه» و همچنین عبارت «تصویب» به «لازم‌الاجراء» تغییر یافت.

بر این اساس ماده 6 طرح مذکور به شرح زیر اصلاح شد:

دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف توافق هسته‌ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط بانکی و رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش 2 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، در مجلس شورای اسلامی نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل الحاقی) را متوقف کند. گفتنی است؛ این اصلاحیه با 179 رأی موافق، 22 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 211 نماینده حاضر در جلسه انجام شد.

گفتنی است شب گذشته مهدی محمدی مشاور رئیس مجلس با حضور صداوسیما گفته بود:این طرح از نظر حقوقی، به معنای خروج از برجام و یا نقض آن نیست و در چارچوب مواد ۳۶ و ۳۷ برجام قرار دارد. با این حال برخی کارشناسان و گمانه زنی ها حکایت از این دارد که مهمترین دلیل دولت برای مخالفت با این طرح بحث تغییر ریاست جمهوری آمریکا است.

انتهای پیام/

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی