فیلم سینمایی,کرونا,قرنطینه خانگی,

فیلم سینمایی,کرونا,قرنطینه خانگی,

SafiNews Agency

پنجشنبه 22 اسفند 1398 - 22:45 بازدید : 118 توسط:

فیلم دیدن در روزهای قرنطینه را چطور و از کجا شروع کنیم؟

فیلم دیدن در روزهای قرنطینه را چطور و از کجا شروع کنیم؟

صافی نیوز / آنهایی که دل در گرو سینما دارند خیلی خوب می‌دانند فیلم‌دیدن قاعده و قانون خاص خودش را دارد. تقریبا تمام کسانی که امروز یک‌فیلم‌بین حرفه‌ای هستند شاید از ابتدا قاعده و قانونی را رعایت نکرده باشند، اما از جایی به بعد فهمیده‌اند که برای بیشتر لذت بردن از فیلم باید با روشمند باشند. بنابراین در این روزها اگر در خانه هستید، طبق اصول فیلم ببینید و لذت ببرید.

خدا را چه دیدید شاید بعدها برای دیگران تعریف کردید که کرونا شما را به یک فیلم‌بین حرفه‌ای تبدیل کرد اگر خودتان حرفه‌ای هستید این راه‌ها به کارتان نخواهد آمد. این شما و این راهنمای فیلم دیدن برای مبتدی‌ها.

با کلاسیک‌ها شروع کنید

بگردید و فیلم‌های خوب کلاسیک گونه‌های مختلف را پیدا کنید. به هر حال این آثار توسط هزاران منتقد دیده شده و امتحانش را پس داده است به همین دلیل به راحتی می‌توانید به آنها اعتماد کنید و مطمئن باشید پای فیلم خوبی نشسته‌اید. برای این کار هم کافی است عبارت «100 فیلم برتر تاریخ سینما» را گوگل کرده و فیلمی را که با گونه مورد علاقه‌تان همخوانی دارد انتخاب کنید. قبل یا بعدش هم می‌توانید نقد این آثار را بخوانید تا هم لذت‌تان را دو چندان کرده و هم آن‌طور که شایسته است فیلم را درک کرده باشید. البته خیلی‌ها هم هستند که اصلا علاقه‌ای به فیلم‌های کلاسیک ندارند. پیشنهاد ما برای این افراد این است که بهتر است با به‌روزترین فیلم‌ها شروع کرده و به مرور سراغ فیلم‌های سال‌های قبل بروید، اما یادتان باشد حتما فیلم‌های کلاسیک را ببینید!

مطالعه سینمایی داشته باشید

در دنیای فیلم‌بین‌های حرفه‌ای جمله‌ای هست که می‌گوید: «مهم نیست شما چقدر فیلم دیده باشید، مهم این است که چه تعداد فیلم با ارزش دیده‌اید»!

پس حواستان باشد که یک فهرست از مهم‌ترین فیلم‌های سینمای جهان داشته باشید و طبق آن فهرست جلو بروید. مطالعه سینمایی دقیقا اینجا به دردتان می‌خورد. در مورد این فیلم‌ها مطالعه کرده و از مهم‌ترین‌ها شروع کنید.

بعد از مدتی وقتی نقدها و مطالب مختلف در مورد فیلم و سینما را می‌خوانید متوجه می‌شوید فیلم‌هایی که در متن به آنها ارجاع داده شده را دیده‌اید و این یعنی مسیر انتخاب‌تان درست بوده است. نقد خوب بخوانید. البته نه هر نقدی! نقد منتقدان معروف را بخوانید تا کم‌کم خودتان هم بتوانید بعد از دیدن یک فیلم تحلیل‌ا‌ش کنید. یادتان باشد خواندن نقد درک بهتری نسبت به آثار سینمایی به شما‌می‌دهد.

کارگردان محور باشید، نه بازیگر محور!

در دنیای فیلم و سینما معمولا این شکلی است که وقتی یک نفر کارگردان خوبی است بیشتر فیلم‌هایی که می‌سازد هم خوب و قابل‌قبول است. اما گاهی پیش می‌آید یک بازیگر خیلی خوب برای یک کارگردان بد بازی کند! پس بهتر است پروسه انتخاب فیلم‌هایتان کارگردان محور باشد. این که همه فیلم‌های یک کارگردان را ببینید کار سختی است، چرا که بسیاری از کارگردان‌ها تنها در یک گونه فیلم می‌سازند و دیدن این آثار، آن هم پشت سر هم کار آسانی برای یک مبتدی نیست.

البته خیلی‌ها هم با این روش فیلم می‌بینند و اتفاقا راضی‌‌اند. از طرفی هم بسیاری از کارگردان‌های خوب هستند که فقط در یک گونه فیلم نمی‌سازند. پیشنهادمان این است که برای شروع با این کارگردان‌ها شروع کنید و کم‌کم سراغ گونه مورد علاقه‌تان بروید. خوبی این روش این است که خیلی خوب می‌توانید متوجه پیشرفت و پختگی کارگردان‌ها شوید.

ژانر مورد علاقه‌تان را پیدا کنید

وقتی حس کردید کمی از آن حالت مبتدی‌بودن درآمده‌اید بهتر است تکلیف خود را با سینما مشخص کنید. ببینید از دیدن فیلم‌های اجتماعی بیشتر لذت می‌برید یا فیلم‌های عاشقانه؟ فیلم ژانر وحشت دوست دارید یا جنگی؟ فیلم‌های سینمایی به 24 گونه اصلی تقسیم می‌شوند که با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید ببینید کدام فیلم‌ها در کدام گونه قرار می‌گیرند. گاهی بد نیست بنشینید و چند فیلم در یک گونه ببینید. قبل‌تر هم گفتیم که کار سختی است ولی از طرفی جذابیت‌های خاص خودش را دارد. به این نکته هم توجه داشته باشید که یک فیلم‌بین حرفه‌ای کسی است که در همه گونه‌ها فیلم دیده باشد. این پیشنهاد ما برای شروع مسیر فیلم بینی و برای انس بیشتر شما با سینماست. بعدتر که رابطه‌تان با سینما محکم‌تر شد حتما باید سراغ گونه‌های دیگر بروید.
می‌توانید بر اساس موضوعات هم بروید سراغ فیلم‌ها.

مثلا در مورد جنگ جهانی اول چند فیلم خوب از کارگردان‌های خوب را انتخاب کنید و ببینید هر کارگردان از چه زاویه‌ای به این اتفاق نگاه کرده‌ است.

امتیازها را دریابید

برای انتخاب برترین‌ها می‌توانید سری هم به سایت‌های IMDB ، Metacritic و Rottentomatoes بزنید و اطلاعات فیلم‌ها و امتیازشان را ببینید، البته حواستان باشد که در سایت imdb کاربران عادی به فیلم‌ها امتیاز می‌دهند، اما در سایتmetacritic و Rottentomatoes کیفیت فیلم‌ها بیشتر بر اساس نظر منتقدان و نقدهای معتبر تعیین می‌شود. به این امتیازها اعتماد کرده و بر اساس آن فیلم‌ها را انتخاب کنید. مطمئن باشید ضرر نمی‌کنید.

از کجا پیدا کنید؟

یکی از مهم‌ترین نکات پیدا کردن این فیلم‌هاست! پس اول بگردید و یک سایت معتبر خوب پیدا کنید. بیشتر این فیلم‌ها زبان اصلی هستند، اما نگران نباشید اکثر این سایت‌ها خودشان زیرنویس فیلم را هم برای دانلود گذاشته‌اند. اما اگر اینترنت‌تان ریپ می‌زند و دانلود فیلم یک عمر طول می‌کشد، می‌توانید بسیاری از این فیلم‌ها را در شبکه‌های اینترنتی که با کمترین سرعت اینترنت هم قابل اجرا هستند، ببینید. البته راه دیگری هم وجود دارد و آن این که بگردید و یک دوست یا آشنا یا یک فامیل فیلم‌بین پیدا کرده و از او خواهش کنید فیلم‌هایش را به شما قرض بدهد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/


منبع: جام جم

 

تبلیغات