کودک معلول,قتل,بهزیستی,تهران,سازمان بهزیستی,

کودک معلول,قتل,بهزیستی,تهران,سازمان بهزیستی,

SafiNews Agency

جمعه 23 اسفند 1398 - 10:57 بازدید : 130 توسط:

ماجرای قتل کودک معلول ۳ ساله چه بود؟

ماجرای قتل کودک معلول ۳ ساله چه بود؟

صافی نیوز / در پی قتل کودک معلول ۳ ساله توسط پدر و مادرش، روابط عمومی بهزیستی استان تهران توضیحاتی را منتشر کرد.

به گزارش صافی، در متن منتشره بهزیستی آمده است: کودکی به نام ابوالفضل 20 دی ماه 1395 در بیمارستان اکبرآبادی متولد شده و به علت وجود معلولیت و بیماری‌های زمینه‌ای به بیمارستان حضرت علی اصغر منتقل می‌شود. به دلیل عدم مراجعه خانواده برای ترخیص کودک از طریق پیگیری مددکاری بیمارستان و با صدور حکم قضایی کودک در تاریخ 26 فروردین ماه 1396 به بهزیستی و شیرخوارگاه آمنه واگذار شده است.

پس از پیگیری‌های مددکاری و شناسایی خانواده و بازدیدهای متعدد از محل زندگی تا تاریخ اردیبهشت 1397 شرایط ترخیص به خانواده مناسب ارزیابی نشد و در این زمان خانواده چند بار با کودک ملاقات کرده‌اند.

در شهریور 1398 خانواده به شیرخوارگاه آمنه مراجعه کرده و مدعی شدند که شرایط زندگی‌شان بهبود یافته و در صورت کمک سازمان بهزیستی در هزینه‌های درمان و معیشت حاضر به ترخیص کودک هستند و با مراجعه به دادسرا در تاریخ 3 مهرماه 1398 دستور ترخیص کودک به خانواده اخذ شد.

پس از دستور قضایی، مددکاران سازمان بهزیستی به آدرس خانواده در شهرستان پرند مراجعه کردند و خانه‌ای اجاره به مساحت 75 متر مورد ارزیابی قرار گرفت و شرایط خانواده مناسب ارزیابی شد و پدر مدعی بود در تاکسی اینترنتی اسنپ مشعول به فعالیت است و دارای درآمد ماهیانه 2.5 میلیون تومانی است. پس از ارجاع پدر و مادر کودک برای آزمایش اعتیاد، جواب آزمایش آنان که عدم اعتیاد والدین به اعتیاد را گواه بود، در مهرماه 1398 به بهزیستی تحویل شد. کودک ابوالفضل 13 مهرماه 1398 در صحت کامل به خانواده ترخیص شد و از زمان ترخیص به صورت ماهیانه ارزاق شامل مواد غذایی، پوشاک و اسباب بازی به خانواده تحویل شده که آخرین آن مربوط به بهمن ماه 1398 بوده است. همچنین پدر کودک برای نقل مکان خانواده به تهران اعلام نیاز به کمک کرد که به‌واسطه بهزستی و از طریق خیرین این امکان نیز برای وی مهیا شد.

در طول این مدت و به منظور پایش وضعیت کودک در خانواده به صورت تلفنی و حضوری توسط مددکاران پیگیری‌های لازم انجام شد و خانواده از وضعیت کودک در خانه اعلام رضایت داشتند. با این وجود همواره به خانواده اعلام شد بهزیستی آماده کمک در هر شرایطی برای بهبود وضعیت کودک است و در صورت عدم توانایی نگهداری کودک این امکان وجود دارد تا بار دیگر به بهزیستی تحویل داده شود؛ چراکه سازمان بهزیستی همواره بر این باور است با وجود رسیدگی مناسب و امکانات در مراکز کودک و شیرخوارگاه‌ها، اولویت ایجاد شرایط مناسب برای خانواده و حمایت کودک برای حضور در محیط خانه است.

نکته حائز اهمیت اینست که سازمان بهزیستی در ترخیص‌هایی که به دلایل مشکلات مالی و معیشتی بوده با حمایت‌های اقتصادی و روانی از خانواده توانسته ترخیص‌های متعدد موفقی را داشته باشد و در مورد این کودک نیاز به بررسی‌های بیشتر قضایی است تا مشخص شود با وجود پشتیبانی و حمایت‌های مختلف بهزیستی و مددکاران و در صورتی که امکان انتقال مجدد کودک به سازمان بهزیستی وجود داشته، علت و انگیزه این فاجعه چه بوده است و مطمئنا این سازمان موضوع را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد کرد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/


منبع: تسنیم

 

تبلیغات