سخنگوی دولت,دولت,یارانه 120 هزار تومانی,یارانه 100 هزار تومانی,علی ربیعی,

سخنگوی دولت,دولت,یارانه 120 هزار تومانی,یارانه 100 هزار تومانی,علی ربیعی,

SafiNews Agency

سه شنبه 23 دي 1399 - 11:12 شناسه خبر: 4907 بازدید : 159 توسط:
سخنگوی دولت:

مدیریت اقتصادی دولت موجب شکست تحریم های ترامپ شد

مدیریت اقتصادی دولت موجب شکست تحریم های ترامپ شد

صافی نیوز / علی ربیعی گفت: مدیریت اقتصادی و سیاسی دولت بود که باعث شکست تحریم‌های ظالمانه ترامپ علیه مردم ایران شد.

به گزارش صافی به نقل از فارس، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف گفت: در جلسه روز گذشته ستاد هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا، بر ضرورت هماهنگی و مفاهمه بیشتر تاکید شد و قرار شد که گفت‌وگو‌های مستقیمی صورت گیرد.

سخنگوی دولت ادامه داد:در ابتدای جلسه پیرامون لایحه بودجه تقدیمی از سوی دولت و مباحثات اولیه کمیسیون تلفیق پیرامون لایحه و برخی تغییرات مطرح شده بحث و بررسی صورت گرفت. 

ربیعی اظهار داشت: با توجه به ضرورت نزدیک شدن دیدگاه‌ها و اجتناب از اختلافات احتمالی، اعضای  جلسه متفق بودند که راه حل هماهنگی و مفاهمه می باشد، لذا تصمیم گرفته شد جلسات مشترکی بین اعضای اقتصادی دولت و تعدادی از نمایندگان کمیسیون تلفیق در خصوص منابع و سپس مصارف تشکیل شود. طرفین استدلال های یکدیگر را شنیده تا زمینه نزدیکی دیدگاه ها فراهم شود.

سخنگوی دولت بیان داشت: با توجه به شرایط موجود اقتصادی تا پایان سال ۱۴۰۰، به منظور جلوگیری از بروز اختلال در روند تولید و اشتغال، و با هدف امکانپذیر نمودن وصول مطالبات مالیاتی از بنگاههای تولیدی غیردولتی، مدت زمان تقسیط مندرج در ماده (۱۶۷) قانون مالیات های مستقیم، صرفا برای بنگاههایی که برنامه احیای تولید و ساماندهی مالی آنها به تایید ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید رسیده است، به حداکثر شصت ماه افزایش می یابد.

ربیعی با اشاره به جلسه هماهنگی اقتصادی تصریح کرد: به ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید اجازه داده می شود تا به منظور جلوگیری از تعطیلی بنگاههای تولیدی که طرح احیای تولید و ساماندهی مالی آنها به تایید آن ستاد رسیده است، نسبت به تعویق یکساله و فقط برای یک بار اجرائیه هایی که به درخواست سازمان های امور مالیاتی کشور، تامین اجتماعی، شرکت های آب، برق، گاز، شبکه بانکی و شهرداری ها علیه بنگاههای مذکور صادر گردیده، در صورت تعیین تکلیف، استمهال و تقسیط بدهی ها توسط ستاد مذکور اقدام نماید. دستگاه‌های مزبور و بانک ها می توانند در صورت تصویب ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به تعویق اجراییه های مربوط اقدام نمایند.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: همچنین هیات وزیران با توجه به فعالیت شبانه روزی کارکنان آزمایشگاههای تشخیص طب در بیمارستان ها و مراکز درمانی شبانه روزی دولتی و غیردولتی که به منظور جلوگیری از تضییع حقوق آنها، آیین نامه اجرایی قانون ارتقاء بهروری کارکنان بالینی نظام سلامت اصلاح و شاغلان آزمایشگاههای تشخیص طبی به زمره شاغلان بالینی اضافه نمود.

ربیعی ادامه داد: تقلیل ساعت کاری از جمله مواردی که به موجب قانون ارتقاء بهره روی کارکنان بالینی نظام سلامت شامل این افراد می شود.

وی اضافه کرد: اصلاح آیین نامه حمایت از شرکت های نوپا از دیگر مصوبات جلسه هیات دولت بود. که به موجب این اصلاحیه وزارت ارتباطات و فناورری اطلاعات موظف است از طریق سازمانها و شرکت های تابعه خود، در صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین که با ماموریت توسعه شرکت های مورد حمایت و با سرمایه حداقل یک هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات مصوب مربوط بودجه سالانه با مشارکت بخش غیردولتی تشکیل می شود مشارکت نماید.

ربیعی تاکید کرد: اعتبار زمانی مصوبه جلسه چهل و چهارم مورخ ۱۴ دی ماه ۹۸ شورای عالی هماهنگی اقتصادی در خصوص چک های تضمینی به مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه تمدید می گردد.

وی با اشاره به حمله به ساختمان کنگره آمریکا گفت:  این البته با همه ابعاد عظیمش یک مسئله داخلی آمریکاست که ما علاقه ای به ورود به آن نداریم اما آنچه برای ما مهم است، هشدارهایی است که ما تقریباً ابتدای دولت ترامپ درباره پیامدهای قانون شکنی و یکجانبه‌گرایی رژیم ترامپ می‌‌دادیم و بارها تکرار کردیم که سیاست قلدری محدود به ملت ایران نخواهد ماند. 

سیاست‌های ترامپ سرانجام گریبان آمریکایی‌ها را گرفت

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: هزینه سکوت و گاهی همراهی منتقدان ترامپ در داخل آمریکا با سیاست های ضد ایرانی او، سرانجام گریبان آمریکایی‌ها را در کشورشان نیز گرفت. در چهارسال گذشته، این شر بزرگ، فشارهای زیادی بر ملت ایران وارد کرده و  زندگی عادی  مردم را تحت تاثیر قرار داد و تعادل معیشتی  را در جامعه به هم زد.

وی ادامه داد: ترامپ، سخن از فروپاشی جامعه ایران می‌گفت و با صدای بلند اظهار می‌داشت که آنچنان عرصه را بر زندگی ایرانیان تنگ خواهد کرد که جامعه را به شورش وادارد و از سقوط سه ماهه و یک ساله ایران سخن می‌گفت. 

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: متاسفانه، در چهار سال گذشته عده ای هم در داخل کشور خودمان هم نخواستند و هنوز هم نمی خواهند در مورد این شرارت بی سابقه و نقش مخرب آن به درستی حرف بزنند و ناخودآگاه ظلم  ترامپ بر مردم ایران را نادیده انگاری می‌کردند تا جایی که با درصدبندی‌های عجیب و غریب، عامدانه سهم کمی برای این یاغی‌گری بین المللی اختصاص می دهند.

ربیعی تصریح کرد: این در حالی است که دولت برای ایجاد شرایط مقاومت، دور کردن شر جنگ‌طلبی ترامپ و نیز حفظ معیشت و سلامت مردم، مسیر سخت و دشواری را پیمود به نحوی که در دوران کرونا حتی برای خرید واکسن و دارو با مشکلات زیادی از سوی دولت و خزانه‌داری آمریکا مواجه بودیم.

سخنگوی دولت بیان داشت: شکست واقعی سیاست قلدری، نه در انتخابات آمریکا بلکه آن روزی اتفاق افتاد که رژیم ترامپ به طور بی‌سابقه‌ای در شرارت هایش علیه ایران، در سازمان ملل تنها ماند و سه بار شکست فضاحت بار را تجربه کرد و در دادگاههای بین‌المللی نیز به طور ناباورانه‌ای در برابر دولت ایران محکوم شد.

ربیعی با تاکید بر اینکه در این ۴ سال، این مدیریت اقتصادی و سیاسی دولت بود که باعث شکست تحریم های ظالمانه ترامپ علیه مردم ایران شد، گفت: مردم رنج کشیده و صبور ایران عزیزمان این تحریم های ظالمانه ترامپ و شرارتهایی که علیه ایران انجام داد را هرگز فراموش نخواهند کرد و امیدواریم نتیجه مقاومت مردم در به عقب رانده شدن تحریم‌های ظالمانه به زودی محقق شود.

وی اظهار داشت: متاسفانه ردپای کرونای انگلیسی در ایران دیده شد و به مردم توصیه می کنیم تبدیل وضعیت برخی شهرها به زرد نباید برای ما فریبندگی ایجاد کند و نباید دچار نوعی خوش خیالی یا آسودگی خیال شویم زیرا با توجه به تنوع منطقه ای و زیستی و  قومی در ایران که زمینه جهش مختلفی را دارد غفلت از رعایت پروتکل ها موجب افزایش و خسارات زیادی به دنبال خواهد داشت.

ربیعی تصریح کرد: برای ایجاد شفافیت در واگذاری واکسن، سامانه هوشمند برای توزیع واکسن ایجاد شده است. خارج از اولیت بندی به هیچکس واکسن تزریق نخواهد شد. تولید واکسن داخلی در ۳مسیر و همچنین تولید مشترک در حال پیشرفت است و هر هفته گزارش آن به ستاد ملی ارائه می شود.

سخنگوی دولت اظهار داشت: بنابر استراتژی اطمینان سازی به جامعه با ایجاد شفافیت در واگذاری و تزریق،  سامانه هوشمند برای توزیع واکسن طراحی شده که وضعیت تمام افراد آسیب پذیر و اولویت بندی ها به تفکیک  شهرهای مختلف به طور شفافی در آن قابل رویت خواهد بود.

خارج از اولویت بندی به هیچ فردی واکسن تزریق نخواهد شد

ربیعی تصریح کرد: در این راستا سند ملی برنامه واکسیناسیون براساس شواهد علمی و اخلاقی در چهار فاز تدوین و در آن اولویت دریافت واکسن با جزییات تعیین شده است.بنابر تصمیم ستاد ملی کرونا خارج از این اولویت بندی به هیچ فردی واکسن تزریق نخواهد شد.

وی گفت: هم چنین دولت سیاست افزایش تست را با شدت و جدیت دنبال می‌کند. امیدواریم که برخی مسئولان استانداردهای دوگانه را در رعایت پروتکل های بهداشتی کنار بگذارند و مسئولانه رفتار کنند.متاسفانه عدم مراعات هشدارهای بهداشتی در جریان برخی سفرهای مسئولان و برخی مراسم تشییع و خاکسپاری از نظر مسئولان کنترل نگران کننده است.

ربیعی با تاکید بر اینکه انتظار می رود همگان به مراعات پروتکل های بهداشتی پایبند باشند، تصریح کرد: مصونیت و پیروزی بر ویروس کرونا سخت نیست اما به شرطی که توصیه های ساده و روشن بهداشتی توسط همگان را رعایت کنیم.

سخنگوی دولت با سالگرد تشکیل شورای انقلاب گفت: ترکیب شورای انقلاب نشان می دهد که برخلاف انقلاب های آن عصر این انقلاب یک انقلاب مسلحانه و نظامی بنیاد نبود، بلکه از همان ابتدا مردم بنیاد بوده است و بر محور یک انقلاب بزرگ اجتماعی و به تعبیر امام «همه با هم» استوار شده است.

وی در واکنش به انتقادات نمایندگان مجلس از لایحه بودجه گفت: ما قصد ورود به مجادلات نداریم و نیتمان ایجاد همدلی در کشور هست و نیاز داریم خارج از هیاهوها برای سال آینده بودجه ای مناسب تنظیم شود. 

سخنگوی دولت تصریح کرد: لایحه بودجه ماحصل مطالعات و بررسی تفصیلی و همه جانبه کارشناسان خبره دولت در خصوص الزامات و اقتضائات اقتصادی کشور بوده و این بودجه براساس قواعد و شرایط  کشور تهیه و تنظیم شده است. کلی گویی در خصوص بودجه  از سوی برخی افراد و بیان اینکه بیشترین عواید بودجه نصیب دلالان و سود جویان خواهد شد درست نیست.

ربیعی تصریح کرد: تعبیر درستی نیست که برخی می‌گویند بیشتری عایدی بودجه نصیب دلالان می شود و یا باعث فروپاشی نظام است. به ما بگویند کدام تصمیم موجب رانت و سوء استفاده و دلال سازی است؛ شما چه جایگزینی دارید که بتوانیم در مورد آن صحبت کنیم. دولت بودجه سال آینده را زیر نور و شفاف قرار داده است.

ما نمی‌خواهیم منازعه سیاسی داشته باشیم

وی افزود: این سخنان بیشتر به نوعی رفتار سیاسی و اتهامی بر علیه دولت تلقی می شود. ما که نمی خواهیم منازعه سیاسی داشته باشیم . دقیق بگویند کجای لایحه بودجه باعث فروپاشی نظام می شود و تصمیم جایگزین شما چیست تا در مورد آن صحبت کنیم. 
این صحبت ها دردی از مردم کرونا زده و تحت فشار تحریم دوا نمی کند. 

ربیعی اظهار داشت: چه تصمیم در مورد درآمدها گرفته شد که عواید بودجه سهم دلالان نشود. همه درآمدهای پیشنهادی را که افزایش داده شده است. اتفاقا برخی ها تصمیم های اولیه که تاکنون اعلام شده را به همین سیاق عامل فروپاشی و رانت می دانند.

وی با تاکید بر اینکه این حرفهای بی محاسبه، تحمیلی و سیاسی چه دردی از دردهای مردم تحریم زده و نگران از کرونا را درمان می کند، تصریح کرد: ارزیابی های دقیقی کارشناسی از روند تصمیم سازی های گذشته نشان میدهد که جدای از عوامل بیرونی و تحریم های اقتصادی، مهمترین عاملی که باعث بروز نوسانات عدیده در فضای اقتصادی کشور و معیشت مردم می شود، برخی تصمیم سازی های اقتصادی و راهبردی غیر کارشناسی و خلق الساعه است تصمیماتی که در واقع باعث تشدید نوسانات بازار و افزایش تکانه های تورمی می شوند. در واقع ریشه اصلی مشکلات را باید در ریل گذاری های اشتباه اقتصادی و معیشتی جستجو کرد.

وی افزود: معتقدم در این برهه حساس هر تصمیمی که باعث بروز نوسان و بی ثباتی در اقتصاد شود، بر خلاف منافع ملی و منافع عمومی مردم است و باید از اتخاذ آن پرهیز کرد. دولت بودجه سال آینده را شفاف و در معرض کارشناسان و صاحب نظران و زیر نور افکار عمومی قرار داده  است.

ربیعی گفت: افزایش سهم نفت در منابع عمومی آن هم از محل افزایش قیمت ارز قطعا ارزش پول ملی را کاهش می دهد و این اقدام و افزایش قیمت ارز تعرفه ها اگر در مجلس تصویب شود باعث تورم خواهد شد. 

وی افزود: طی روزهای اخیر خبر تصمیم مجلس برای افزایش نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰ به حول و حوش عدد۱۷۵۰۰ تومان منتشر شده چون بیانات متفاوت در این زمینه شندیده می شود باید منتظر بمانیم و از تصمیم نهایی مطلع بشویم. به هر حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی این تصمیم هم انتظار تورمی را افزایش می دهد ، علیه ارزش پول ملی و دادن علامت نامناسب به ثبات بازار است.

ربیعی تصریح کرد: نگرانی دولت از درآمد های واهی است که دولت فعلی و آینده را با مشکل روبه رو می کند و موجب تورم می شود.نمی‌توان قوانینی را که فعالان اقتصادی برنامه شان را بر اساس آن تنظیم می کنند به طور ناگهانی تغییر داد. 

 سخنگوی دولت افزود: اعلام شد که دولت سهم نفت را در بودجه افزایش داده اما با تغییرات جدید مجدد سهم نفت را افزایش دادند. تعابیر عنوان شده همانند فروپاشی نظام یا افزایش سهم دلالان در  بودجه نادرست است و مردم را ناامید می کند. بالطبع روی کار آمدن دولتی که کشورمان را تهدید نمیکند در کاهش قیمت دلار موثر بوده است.

وی با تاکید بر اینکه امروز بدون درک شرایط و زندگی مردم در مورد تامین کالاهای اساسی فضاسازی می شود، تصریح کرد:  زندگی مردم در بحران ها باید حمایت شود، موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی با همه اشکالات خود مربوط به شرایطی بود که مردم زندگی سختی داشتند . مثل توزیع کوپن در دوران جنگ تحمیلی. واقعیت این است که وقتی اقتصاد در تعادل نباشد و تحت فشار حداکثری و در جنگ اقتصادی قرار دارد هر دولت نیاز به استفاده از طرحهای حمایت معیشتى دارد و لازم میشود تصمیم هایی خاص را اتخاذ نماید.

ربیعی خاطر نشان کرد: بنابراین دولت صراحتا اعلام کرده هر کسی را که از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی سواستفاده کرده، حتما به دستگاه قضایی معرفی کنند. ما در حال گذر از شرایط نامتعادل هستیم و باید تا عادی شدن شرایط اقتصادی از مردم حمایت کنیم.

در بودجه ۱۴۰۰ تلاش شده که قدرت خرید مردم را ۲۵ درصد افزایش دهیم

وی بیان داشت: در این شرایط رکود، زدن از سفره مردم و ارائه بودجه  انقباضی واقع بینانه نیست . ما وظیفه داریم سفره مردم و کسانی که از طریق طرح های عمرانی با بودجه دولت امرارمعاش می کنند را حفظ کنیم، بنای ما این بود که به اندازه ارز کالای اساسی به یک شکل به قدرت خرید مردم اضافه کنیم.

ربیعی خاطر نشان کرد: در بودجه ۱۴۰۰ تلاش شده است که قدرت خریدمردم را ۲۵ درصد افزایش داده شود ، پرداخت فوق العاده ویژه و همسان سازی بازنشستگی فرهنگیان از جمله اقداماتی است که انجام شده است . این اقدام در چنین شرایط اقتصادی که سفره مردم نسبت به گذشته خالی شده است الزامی است.

وی اظهار داشت: بیان برخی از این سخنان که می‌گویند دولت ارز را نگه داشته تا بایدن که رای آورد دلار را ارزان کند کذب محض است. ظاهرا گوینده از آثار و تبعات گفتار خود مطلع نیست. این موضوع، اگر اندکی هم صحت داشته باشد یک خیانت بزرگ محسوب می شود و بیان این موضوع بدون تحقیق جفای بزرگ به ملت و دولت است. این سخن را نایب رئیس مجلس گفته  نمی دانم درست است یا نه. چرا چیزی را که مطمئن نیستند در حد نایب رییس مجلس اعلام می شود. از وزارت نفت و حتی بانک مرکزی پرسیدیم هیچ اطلاعی از این ارزها وجود ندارد. 

ربیعی تاکید کرد: بهتر است یک مورد را اعلام نمایند که این پول کجاست؟  اساسا با عدد و رقم اگر سرکار داشته باشند می دانند این حجم از ارز که بتواند نرخ را تا ۱۱ هزار تومان برساند. به چه میزان است؟ اصلا این مقدار ارز کجا هست؟ این سخن را ما بیشتر از آنور آب می‌شنویم.

وی گفت: همگان از شرایط سخت اداره کشور و تلاش برای دور زدن تحریم و کاهش آثار تحریم با موانع زیادی که تحریم و FATF توامان بر گردش مالی کشور داشته اند آگاه هستند. اتفاقا دولت دوازدهم دوره ای قابل قبول در دور زدن تحریم همراه با حفظ سلامت اقتصادی و غیر فساد آمیز بودن دارد. 

ربیعی ادامه داد: در این دوره افراد خاصی که بعدا محاکمه شدند و پولهایی که پیدا شد مانند برخی افراد که نمی خواهم اسمشان بیاورم رشد نکردند. و اساسا این نوع اظهارات به خاطر این است که آثار تحریم و شیوه های هوشمندانه مقابله دولت با تحریم ضمن تعهد به شفافیت و پرهیز از فسادآفرینی تحریم را نخواستند ببینید.

وی گفت: بیان این سخنان، در شرایط زمانی امروز، که مردم امیدوارند با پیروزی نهایی ملت ایران در جنگ اقتصادی، فشارهای تحریمی برداشته شود، اثری جز ممانعت از آرامش روانی مردم و حرکت به سمت تعادل در اقتصاد کشور و برگشتن به مسیر رشد و ثبات ندارد. مردم عزیز می دانند لازم است ما در آن واحد، در دو صحنه مبارزه بودیم یکی جنگ اقتصادی و دیگری جنگ روانی.

ربیعی افزود: در جنگ اقتصادی، باید منابع محدود را مدیریت می کردیم و در جنگ روانی مانع لطمه به روحیه مردم شویم. در حالیکه اقتضای مقاومت قهرمانانه در این جنگ اقتصادی، این بوده است که علی‌رغم همه فشارها و کمبودها، با مدیریت منابع محدود نگذاریم به مردم بیش از این فشار بیاید و مانع آن نشویم که فرصت طلبان از التهاب در بازارها سوء استفاده کنند. انتظار داریم دوستان منصفانه صحبت کنند و به دلسوزی این عزیزان معتقدیم.

ربیعی درباره اظهارات نمایندگان مجلس مبنی بر اخراج بازرسان آژانس در سوم اسفند و اینکه آیا این به معنای خروج از NPT نیست، گفت: تعهدات جمهوری اسلامی ایران در خصوص بازرسی‌ها به سه قسمت تقسیم می‌شود. بخشی از بازرسی‌ها براساس توافقنامه پادمان است که ربطی به پروتکل الحاقی و برجام ندارد که ما آن را قبول کردیم و بازرسی خواهیم داشت.  

وی ادامه داد: دومین بخش از بازرسی‌ها براساس پروتکل الحاقی است که داوطلبانه آن را اجرا می‌کنیم. بخش دیگر سوم بازرسی ها براساس برجام است و تا زمانی که برجام پابرجاست،  تعهدات ما هم پابرجاست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما بنابراین تصمیم به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل گرفتیم،  خاطرنشان کرد: اگر حتی بنا باشد مصوبه مجلس را در شرایط خاصی اجرا کنیم چون این موضوع قانون شد قطعا اجرا می‌کنیم بر این اساس سطوحی از بازرسی‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. اما اصل بازرسی‌های آژانس سر جای خود باقی است چون اگر نباشد به معنای خروج ما از NPT است. ما مقید به اجرای قانون هستیم اما اصل بازرسی به قوت خود باقی می‌ماند.

سخنگوی دولت در واکنش به این سوال که با توجه به تحولات اخیر آمریکا و پذیرش شکست از سوی ترامپ، درایت سیاسی ترامپ بیشتر بود یا نامزد شکست خورده کشور خودمان در سال ۸۸، گفت:  این موضع شما ارتباطی با جایگاهی سخنگویی دولت ندارد. من  قرار است به تبیین نقطه نظرات دولت درباره مهمترین تصمیمات و سیاست‌ها بپردازم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که امکان مذاکره با آمریکا بعد روی کار آمدن بایدن وجود دارد یا خیر؟ گفت: آن چه آمریکا باید انجام دهد توقف قانون شکنی و نقض تعهدات بین المللی آن  کشور بر اساس قطعنامه شورای امنیت  است. 

وی بیان داشت: این کار نیازی به مذاکره ندارد چون اجرای وظیفه یک کشور نباید موضوع مذاکره و بده بستان باشد. ایران هم بارها اعلام کرده که اگر امریکا تعهدات خود را انجام دهد و تحریمها را رفع کند ایران هم به اجرای کامل تعهدات خود برمی گردد. این هم نیازی به مذاکره مجدد ندارد.

ربیعی اظهار داشت: اما برخی کشورهای غربی می خواهند مواردی که قبلا مذاکره شده و در برجام امده است را دوباره مذاکره کنند که چنین چیزی غیر ممکن است و ایران و چین و روسیه صراحتا مخالفت خود را با آن اعلام کرده اند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که اخیرا نخست وزیر سابق قطر خواهان تجدید نظر کشورهای عربی در روابط با ایران شده بود، چندین بار هم مسئولان ایرانی براین مهم تاکید کرده بودند، آیا تا به حال گام های عملی دراین خصوص برداشته شده است؟ گفت: روابط و همکاری های ایران و قطر امروز در مسیر قابل قبولی پیش می‌رود؛ هرچند که ظرفیت های همکاری های دو کشور بسیار بیشتر است و امیدواریم دو ملت بزودی بتوانند به حداکثر ظرفیت همکاری های دوجانبه دست پیدا کنند. 

وی اضافه کرد: روابط ایران و قطر الگوی موفقی از همسایگی خوب مبتنی بر احترام متقابل به تمامیت سرزمینی و جایگاه برابر حقوقی در ارتباطات بین المللی است که امیدواریم روزی به مناسبات همه کشورهای منطقه تسری پیدا کند.
 
ربیعی گفت: آنچه در اینجا می توانم بگویم این است که جمهوری اسلامی ایران همواره از کاهش تنش های منطقه ای حمایت کرده و تلاش داشته است تا امنیت منطقه توسط کشورهای حوزه خلیج فارس تامین شود. 

سخنگوی دولت تصریح کرد: در این مسیر پیشنهاد طرح های مفیدی از جمله: تشکیل مجمع گفتگوهای منطقه ای، پیمان عدم تجاوز، پویش صلح هرمز، طرح چهارماده ای وزیر امورخارجه برای حل بحران یمن و ایفای نقش فعال در مذاکرات صلح یمن از سوی ایران ارائه شده است. 

وی افزود: ما از حسن نیت قطر در نقش آفرینی سازنده در منطقه و همینطور در مناسبات ایران و سایر کشورهای عربی استقبال می کنیم و به رایزنی های نزدیک با دوحه در این خصوص ادامه خواهیم داد.

سخنگوی دولت در پاسخ به آن سوال که با توجه به رخداد های اخیر آمریکا به نظر شما عقل و درایت سیاسی فردی مثل ترامپ بیشتر است یا نامزد شکست خورده انتخابات ۸۸ در ایران  گفت: این موضع شما ارتباطی با جایگاه سخنگویی دولت ندارد زیرا قرار است من در این جایگاه به تبیین نقطه نظرات دولت در خصوص مهمترین اقدامات، تصمیمات و عملکردها بپردازم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که اخیرا اظهاراتی از سوی مقام‌های عالی دولت مبنی بر بازگشت آمریکا به برجام صورت گرفته است برخی معتقد هستند که این نوع اظهارات ارسال پالس‌هایی ناامید کننده از دولت به طرف‌های مذاکره در برجام است ... از سوی دیگر مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیرشان بر رفع کامل تحریم‌ها تاکید داشته و آن را شرط بازگشت آمریکا به برجام عنوان کردند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که اخیرا اظهاراتی از سوی مقام‌های عالی دولت مبنی بر بازگشت آمریکا به برجام صورت گرفته است اما برخی معتقد هستند که این نوع اظهارات ارسال پالس‌هایی ناامید کننده از دولت به طرف‌های مذاکره در برجام است گفت: در سوال شما معلوم نیست که اظهارات مقام های دولتی برای چه کسی ناامید کننده بوده اما به هر حال موضع ما کاملاً روشن است و بارها از سوی رییس جمهور محترم و بنده از این تریبون نه تنها در بعد از پیروزی آقای بایدن در انتخابات بلکه قبل از آن هم خطاب به دولت ترامپ اعلام شده است. 

وی ادامه داد: موضع ما تحت تاثیر انتخابات آمریکا نبوده و همواره در یک چارچوب اصولی طرح شده است. البته عده ای هم همیشه دوست داشتند به گون های دیگر صحبت کنند اما بریا دولت منافع ملی واجرای مصوبات بوده است.

ربیعی تصریح کرد: ما همیشه تکرار کرده ایم که هرگاه طرف آمریکایی، به تعهدات خود عمل کند، ما نیز آماده ایم که بطور کامل تعهدات خود را اجرا کنیم. تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض، پایه مواضع ما درباره برجام است. ما حتی در دوره دولت ترامپ گفتیم که اگر نسبت به برجام حساسیت دارید، به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کنید که در اینصورت مکلف به لغو همه تحریم ها هستند. این تنها پیام واحدی است که متفقاً از ایران به ایالات متحده فرستاده می شود.

وی گفت: تاکنون به طور روشن همین  پیام را گفته ایم و مجدد بیان می کنیم. البته شاید برخی تمایل به این پیام نداشته باشند یا علاقه مند به ادامه تحریم ها باشند که آن موضوع دیگری است.

سخنگوی دولت در پاسخ  به این سوال که ظرفیت تولید داخلی کشدر در خصوص واکسن چقدر است و چرا دولت بجای سرمایه گذاری بیشتر در این بخش کماکان بر واردات اتکای اصلی خود را گذاشته است؟ گفت:این گذاره که دولت سرمایه گذاری بیشتر بر واردات واکسن داشته صحیح نیست.

وی افزود: همواره تکرار کرده‌ایم که تولید واکسن و واردات آن همزمان و در موازات هم پیش می روند و هیچ کدام خللی در روند انجام دیگری ایجاد نمی کند و سیاست دولت حمایت از سلامت مردم است. خوشبختانه هم در زمینه خرید و هم در زمینه تولید توفیقات خوبی بدست آمده است. 

ربیعی گفت: فرآیند قیمت گذاری واکسن و داروی تولید داخل مشخص و مبتنی بر ریال است.البته دولت برای توسعه خطوط تولید واکسن های داخلی که تایید لازم را دریافت کنند حمایت کرده و در صورت نیاز تسهیلات ارزی ارائه خواهد کرد.

وی اظهار داشت: براساس اعلام مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت ، ظرفیت تولید داخلی واکسن پس از تایید واکسن کرونا در تابستان ۱۴۰۰ حداقل ماهیانه بیش از ده میلیون دوز خواهد بود و حتی این عدد قابل افزایش نیز است.

ربیعی تصریح کرد: سرمایه گذاری و اعتماد دولت به تولید داخلی حداکثری بوده و شاید جزو نادر کشورهایی باشیم که به نسبت جمعیت و سهم در اقتصاد جهانی، این تعداد پلت فرم ساخت واکسن کرونا همزمان فعال شده باشد. بارها اعلام کرده ایم که تولید واکسن داخلی از ۴ مسیر که  ۳ مسیر داخلی و تولید مشترک در حال پیگیری است. مجدد تاکید می‌کنم که سلامت مردم برای دولت اولویت اول است و برای آن تلاشهای همه جانبه انجام می شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که دولت چه اقدامات حمایتی از بورس خواهد داشت؟ گفت: اتفاقا همه فعالان بازار سرمایه و کارشناسان اقتصادی خواهان حفظ استقلال بورس هستند. نهاد بورس در فلسفه وجودی خود یک نهاد مستقل از مداخله های دولتی است که در مقطع کنونی نشان داده می تواند محل مناسبی برای سرمایه گذاری مردم و نیز جهت گیری سالم اقتصادی و همچنین تأمین منابع مالی بنگاه های دولتی، عمومی و خصوصی باشد. دولت کماکان در سطح حمایت از بازار سرمایه، حرکت می کند.

وی ادامه داد: همه ناظران و کارشناسان اقتصادی بارها تاکید کرده اند که بازار سرمایه، یک بازار زودبازده نیست و هیچ سرمایه گذاری نباید با هدف سوددهی در کوتاه مدت وارد این بازار بشود و قبل از انجام هرکاری باید از مشورت کارشناسان بهره ببرد. در عین حال، این نیز وظیفه مدیریت بازار سرمایه است تا سازوکاری تدوین کند که اشخاص حقیقی با آگاهی در این زمینه اقدام کنند.

ربیعی تصریح کرد: در این میان، وظیفه دولت هم ، تقویت، حمایت و عدم مداخله در قوانین و سازوکارهای بورس و همچنین حمایت از تصمیمات شورای عالی بورس است.  هرگونه قوانینی هم که در دولت و مجلس تدوین می شود، باید به مسایل بازار سرمایه توجه کامل داشته باشد. نباید اقدامی انجام شود که بر سرنوشت ده‌ها میلیون سهامدار حقیقی و خرد، تأثیر منفی بگذارد. کماکان بدون مداخله، از ابزارهای حمایتی غفلت نمی‌کند.

سخنگوی دولت در خصوص نتایج جلسه معاون اول رئیس جمهوری با حقوقی های بورس گفت: بازار سرمایه در همه دوران ها، یک بازار بدون ریسک نبوده و در عین حال، یک بازار بلندمدت برای سرمایه‌گذاری محسوب میشود؛ سود و زیان این بازار هم ، نه در کوتاه مدت بلکه در بلندمدت مشخص میشود.

وی خاطر نشان کرد: بورس سازوکارهای ویژه خود را دارد. رسالت بورس، کشف قیمت واقعی محصولات این بازار است و سیاست گذاری های آن هم باید از طریق شورای عالی بورس انجام شود و از هرگونه مداخلات غیر کارشناسی در بورس باید پرهیز شود. سیاست های دولت نیز لحاظ‌ کردن حساسیت های بازار سرمایه در تصمیمات و وضع مقررات است. 

ربیعی بیان داشت: زیرا بازار بورس یک نهاد اصلی در ایجاد و حفظ تعادل در اقتصاد کشور است. دولت نیز همواره در پی تقویت و حمایت از بازار بورس بوده است. ضمن آنکه حضور حقوقی ها در بورس منفی نیست. 

وی ادامه داد: اما این نکته را هم مد نظر دارد که مبادا برخی از حقوقی ها همکاری لازم را نداشته و رفتاری انجام بدهند که سرمایه گذاری افراد حقیقی خرد را با تنش مواجه کند. که در این زمینه اختیارات لازم به سازمان بورس داده شده است.

ربیعی گفت: بازار سرمایه در همه دوران ها، یک بازار بدون ریسک نبوده و در عین حال، یک بازار بلندمدت برای سرمایه‌گذاری محسوب میشود؛ سود و زیان این بازار هم ، نه در کوتاه مدت بلکه در بلندمدت مشخص می‌شود.

وی تاکید کرد: بورس سازوکارهای ویژه خود را دارد. رسالت بورس، کشف قیمت واقعی محصولات این بازار است و سیاست گذاری های آن هم باید از طریق شورای عالی بورس انجام شود و از هرگونه مداخلات غیر کارشناسی در بورس باید پرهیز شود.

ربیعی با اشاره به اینکه سیاست های دولت نیز لحاظ‌ کردن حساسیت های بازار سرمایه در تصمیمات و وضع مقررات است، اظهار داشت: بازار بورس یک نهاد اصلی در ایجاد و حفظ تعادل در اقتصاد کشور است. دولت نیز همواره در پی تقویت و حمایت از بازار بورس بوده است. ضمن آنکه حضور حقوقی ها در بورس منفی نیست. 

وی ادامه داد: اما این نکته را هم مد نظر دارد که مبادا برخی از حقوقی ها همکاری لازم را نداشته و رفتاری انجام بدهند که سرمایه گذاری افراد حقیقی خرد را با تنش مواجه کند. که در این زمینه اختیارات لازم به سازمان بورس داده شده است.

ربعی اضافه کرد: اتفاقا همه فعالان بازار سرمایه و کارشناسان اقتصادی خواهان حفظ استقلال بورس هستند. نهاد بورس در فلسفه وجودی خود یک نهاد مستقل از مداخله های دولتی است که در مقطع کنونی نشان داده می تواند محل مناسبی برای سرمایه گذاری مردم و نیز جهت گیری سالم اقتصادی و همچنین تأمین منابع مالی بنگاه های دولتی، عمومی و خصوصی باشد. دولت کماکان در سطح حمایت از بازار سرمایه، حرکت می کند.

وی بیان داشت: همه ناظران و کارشناسان اقتصادی بارها تاکید کرده اند که بازار سرمایه،یک بازار زودبازده نیست و هیچ سرمایه گذاری نباید با هدف سوددهی در کوتاه مدت وارد این بازار بشود و قبل از انجام هرکاری باید از مشورت کارشناسان بهره ببرد. در عین حال، این نیز وظیفه مدیریت بازار سرمایه است تا سازوکاری تدوین کند که اشخاص حقیقی با آگاهی در این زمینه اقدام کنند.

ربیعی گفت: در این میان، وظیفه دولت هم ، تقویت، حمایت و عدم مداخله در قوانین و سازوکارهای بورس و همچنین حمایت از تصمیمات شورای عالی بورس است. 

سخنگوی دولت اظهار داشت: هرگونه قوانینی هم که در دولت و مجلس تدوین می شود، باید به مسایل بازار سرمایه توجه کامل داشته باشد. نباید اقدامی انجام شود که بر سرنوشت ده‌ها میلیون سهامدار حقیقی و خرد، تأثیر منفی بگذارد.

۹میلیون نفر یارانه ۱۲۰ هزار تومانی دریافت کردند

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس در مورد اینکه گزارشاتی رسیده که  برخی مردم و بخصوص محرومان از یارانه ۱۲۰ هزار تومانی که توسط مجلس مصوب شده است، اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند و یا اصلا به آنها پرداختی هم صورت نگرفته است، دولت چگونه دارد این یارانه را پرداخت می‌کند  و اصلا جای اعتراضی هست و دولت به چند نفر دارد این یارانه را پرداخت می‌کند؟ گفت: با توجه به محدودیت منابع ناچار شدیم که طرح دولت و مجلس را درهم تلفیق کنیم.

 وی ادامه داد: در مصوبه مجلس برای افرادی که در دهک‌های پایین بودند،پرداخت یارانه ۱۲۰ هزارتومانی پیش بینی شده بود. ما به ۹ میلیون نفر از شهروندان که مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند یارانه ۱۲۰ هزارتومانی پرداخت کردیم که سایت آن موجود است و می‌توان به آن مراجعه کرد.

ربیعی افزود: حدود ۴۰ میلیون نفر باقی مانده هم مشمول یارانه صدهزارتومانی شدند و همه به موقع این یارانه را دریافت کردند. مابقی افراد این یارانه را نگرفتند و قرار نبوده است که به همه پرداخت شود. این یارانه بر اساس اطلاعات بانک رفاه ایرانیان به دهک‌های پایین، دریافت کنندگان حمایت‌های معیشتی، حقوق بگیران و کسانی که درآمدی از جایی نداشتند پرداخت شد.

وی ادامه داد: خیلی‌ها شاید خود را مستحق دریافت این یارانه بدانند که استحقاق آن را ندارند و از طرف دیگر عدد محدود است. دیدم که دوستان رفتند از کسانی که در تهران زندگی می‌کنند سوال کردند که یارانه دریافت کردند در حالی که شما باید به استان‌های مرزی بروید چرا که افراد مشمول بیشتر در استان‌هایی بودند که محرومیت بیشتری دارند.  

سخنگوی دولت با بیان اینکه این یارانه براساس بانک اطلاعاتی پرداخت شده است، گفت: براساس مقدار پول و مقدار جمعیتی که مشخص شده است کاملا مشخص است و شایسته است که برای ارزیابی با افرادی که در میدان عمل هستند مکاتبه و از آنها سوال شود و پاسخ دقیق را دریافت کنند.

انتهای پیام/


منبع: فارس

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی