کرونا,ستاد مبارزه با کرونا,بازگشایی مدارس,بازگشایی تالارها,حسن روحانی,

کرونا,ستاد مبارزه با کرونا,بازگشایی مدارس,بازگشایی تالارها,حسن روحانی,

SafiNews Agency

شنبه 24 خرداد 1399 - 11:10 بازدید : 116 توسط:

مصوبات جدید ستاد کرونا برای بازگشایی تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها و کتابخانه‌ها

مصوبات جدید ستاد کرونا برای بازگشایی تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها و کتابخانه‌ها

صافی نیوز / رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه اگر مجبور شویم همه (محدودیت‌ها) را بر می‌گردانیم، گفت: امروز تصویب شد نمایشگاه‌های تخصصی بازگشایی شود به شرط آنکه در چارچوب مصوب افراد را دعوت کنند. تالار پذیرایی در نقاطی که قرمز نیست با رعایت ۵۰ درصد ظرفیت بازگشایی می‌شوند. قهوه‌خانه هم با حفظ پروتکل‌های مربوطه بازگشایی می‌شود.

به گزارش صافی،مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی به شرح زیر است:
* نگرانی درباره کرونا همچنان وجود دارد.
* نه به واکسن رسیده‌ایم، نه دارو پیش رویمان هست و نه به ایمنی جمعی رسیده‌ایم.
* دلیل پیک‌ها در استانها این هست که رفت آمد‌ها و مسافرت‌ها در دوران تعطیل افزایش پیدا کرد.
* مردم در اردیبهشت مراعاتشان در برابر اپیدمی 80 درصد بوده اما از اواسط خرداد به 20 درصد رسیده است!
* رعایت نکردن پروتکل‌ها و سفرهای غیر ضروری، دلیل اصلی ورود شهرها به پیک ابتلا به ویروس کرونا است.
* برخی استان ها همچنان در پیک اول ویروس کرونا هستند و پیش بینی این است که دیگر استان ها هم در نوبت باشند.
* خوزستان کم کم در حال عبور از پیک است.
* استان ها با یکدیگر متفاوت هستند، قرمز یا سفید بودن ثابت نیست و هر استان شرایط ویژه خود را دارد.
بازگشایی مشروط تالارهای پذیرایی در مناطق سفید/آغاز فعالیت کتابخانه ها و قهوه خانه با رعایت اصول بهداشتی
* بعضی از کسب و کارها بیمه نبودند و امروز مشمول کمک در شرایط کرونایی شدند تا دچار مشکل نشوند.
* نمایشگاه های تخصصی برای بازگشایی مجاز هستند اما به شرطی که تنها افراد خاص دعوت شوند و تالارهای پذیرایی در مناطق سفید با ۵٠ درصد ظرفیت بازگشایی می شوند. 
* کتابخانه‌ها و قهوه خانه با رعایت اصول بهداشتی می توانند فعالیت خود را انجام دهند.


مشروح اظهارات رئیس جمهور را در ادامه بخوانید
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با بیان اینکه نگرانی درمورد بیماری کووید 19 و ویروس ناشناخته کرونا هنوز وجود دارد، اظهار داشت: مردم عزیز همچنان باید توصیه های بهداشتی را مراعات کرده و از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند تا بار دیگر شاهد اوج گیری بیماری در کشور نباشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه هنوز برای این بیماری واکسن و داروی قطعی به دست نیامده است و به شرایط ایمنی دسته‌جمعی نرسیده‌ایم و وضعیت در استانها از نظر بیماری ثابت نیست، گفت: استان هرمزگان از وضعیت سفید برخوردار بود ولی در ایام عید سعید فطر و تعطیلات و به واسطه سفرها و رفت و آمدها این استان دچار مشکل شده است. لذا اگر دستورالعمل‌ها رعایت نشود، همچنان خطر وجود دارد.

روحانی اضافه کرد: کشور هر چه قدر هم پیشرفته باشد، تخت، امکانات و تجهیزات پزشکی و کادر درمانی محدود است، لذا باید همه نسبت به رعایت دستورالعمل‌ها همچنان همکاری داشته باشند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: براساس گزارشی که در جلسه ارایه شد مردم در اردیبهشت‌ماه نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی همکاری بیشتری داشتند و شاهد شرایط مطلوبی بودیم، اما از اواسط خردادماه از سطح این مراقبت‌ها کاسته شده به نحوی که از حدود 80 درصد رعایت اصول بهداشتی به 20 درصد رسیده‌ایم که می‌تواند نگران‌کننده باشد. همه باید توجه داشته باشند که برای عبور از این شرایط همچنان باید مراقبت‌ها و توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی را مد نظر قرار دهند.

روحانی تصریح کرد: دولت تمام اقدامات لازم را برای اینکه تخت‌های بیمارستانی و امکانات و تجهیزات پزشکی و حفاظتی برای پزشکان و پرستاران بیشتر شود را بکار گرفته و از شرایط خوبی در این زمینه برخوردار هستیم و مشکلی نداریم. البته باید همچنان آمادگی‌های خود را تقویت کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در کنار اینگونه آمادگی‌ها مردم هم همکاری‌های لازم را ادامه دهند،گفت: به وزارت صنعت، معدن و تجارت توصیه شد که ماسک ارزان و به اندازه کافی در اختیار مردم قرار دهند.

روحانی با تاکید بر تقویت و توسعه دولت الکترونیک، افزود: امروز در جلسه توصیه شد که هم دولت و هم مردم حتی‌الامکان امور و اقدامات خود را بدون سفر انجام دهند و دولت نیز خدمات خود را تا جایی که امکان دارد با استفاده از امکانات دولت الکترونیک و بدون مراجعه مردم انجام دهد و در این راستا هر هفته یک خدمت بزرگ به حوزه خدمت الکترونیک تبدیل می‌شود تا مردم نیازی به مراجعه به ادارات نداشته باشند.

روحانی با اعلام اینکه سطح تولیدات صنعتی، کشاورزی و خدمات الکترونیک در فروردین و اردیبهشت افزایش یافته است، اظهار داشت: امروز وضعیت تولید نسبت به 2 ماه اول سال گذشته به طور متوسط 10 الی 12 درصد افزایش یافته است و تولیدات صنعتی نیز از جایگاه خوبی برخوردار است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: صادرات غیرنفتی در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت بخاطر مواجه شدن با ویروس کرونا با مشکل مواجه شده بود ولی در 2 هفته اخیر بسیاری از دروازه‌ها با کشورهای همسایه گشایش یافته است و شرایط بانک مرکزی و ارزآوری کشور بهتر شده است.

روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امروز شاهد حکمرانی بهتری در کشور هستیم و با وحدت و انسجام، به جای مچ گیری دست همدیگر را گرفتن ،تقویت شده است، اظهار داشت: امروز همه قوا و نیروهای مسلح و ارکان کشور در کنار هم قرار دارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر بتوانیم امسال را سال پیوند و پیروزی قرار دهیم و بیش از گذشته متحد باشیم، دستاورد بزرگی است که می‌تواند از مؤلفه‌های تبدیل تهدیدات و مشکلاتی که این بیماری ایجاد کرده به فرصت باشد.

روحانی تصریح کرد: امروز شاهد ائتلاف ملی برای سلامت و معیشت و در حقیقت ائتلاف ملی برای زندگی هستیم و این دستاورد بزرگی است که نباید از دست بدهیم.

رئیس جمهور تأکید کرد: تجربه چند ماه اخیر نشان می‌دهد که اگر در مقابله با مشکلاتی مانند کرونا و تحریم دست به دست هم دهیم، پیروز خواهیم بود و باید حکمرانی ماه‌های اخیر را به ائتلاف ملی برای زندگی، معیشت، سلامت و پیشرفت تبدیل کنیم و آن را تا پیروزی نهایی ادامه دهیم.

روحانی در ادامه با بیان اینکه ویروس کرونا برای افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، خطرناک‌تر است، گفت: باید نسبت به این دو گروه حساس باشیم و در مناطقی که وارد پیک بیماری می‌شوند، بایستی اولین هشدارها را نسبت به افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، اعلام شود.

رئیس جمهور با اشاره به بازگشایی اماکن مقدس و لزوم مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی در این اماکن، تصریح کرد: براساس گزارشی که در جلسه امروز داده شد، وضعیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در برخی از اماکن مقدس از جمله حرم عبدالعظیم حسنی و همچنین در قم و جمکران بسیار خوب و عالی بوده است، ولی بعضی از اماکن مانند حرم رضوی شرایط مناسبی ندارند و گزارشاتی که در این زمینه ارایه شده، ‌امیدوارکننده نیست، لذا از تولیت آستان قدس رضوی، استاندار و دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌خواهیم که تلاش کنند با مراعات موارد بهداشتی، استان خراسان رضوی وارد پیک بیماری نشود.

روحانی خاطر نشان کرد: گشایش‌ها مشروط بر این بوده که همه باید همکاری کنند، در غیر این صورت اگر سلامت مردم به خطر بیفتد ناچار خواهیم بود محدودیت‌ها را مجدداً اعمال نماییم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: در جلسه امروز مصوب شد افرادی که در 3 ماه اخیر بخاطر بیماری کرونا مشمول بیماری شده‌اند و همچنین به کسب و کارهایی که پرونده بیمه ندارند و بخاطر کرونا دچار مشکل شده‌اند، کمک شود.

روحانی اضافه کرد: در این جلسه همچنین مصوب شد تا نمایشگاه‌های تخصصی مجاز به فعالیت باشند به شرط اینکه افراد خاصی برای بازدید از آن دعوت شوند. همچنین تالارهای پذیرایی در نقاطی که شرایط قرمز ندارد در چارچوب دستورالعمل‌ها بازگشایی شود به نحوی که بیشتر از 50 درصد ظرفیت آن پذیرش نداشته باشد. در این راستا همچنین کتابخانه‌های عمومی و قهوه‌خانه‌ها در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی که اعلام خواهد شد، مجاز به فعالیت هستند، ولی برخی فعالیت‌های فرهنگی از جمله اردوهای تابستانی فعلاً ممنوع است.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به درخواست برخی از استان‌هایی که در وضعیت قرمز قرار دارند، برای برخورداری از اعمال محدودیت‌ها، اظهار داشت: در این زمینه مقرر گردید چارچوب‌ها، زمان و چگونگی این اختیارات به استان‌هایی که در شرایط قرمز قرار دارند، تا زمانی که از شرایط پیک بیماری خارج شوند در جلسه پنج‌شنبه مورد بررسی قرار گرفته و در دستور کار هفته آینده جلسه ستاد مقابله با کرونا قرار بگیرد.

روحانی خاطر نشان کرد: درخصوص مرخصی تیرماه زندانیانی که آزادی آنها خطری برای امنیت جامعه ندارند، نیز با توجه به اینکه هماهنگی‌ها به طور کامل انجام نشده بود، مقرر گردید هفته آینده تصمیم‌گیری شود.

انتهای پیام/


منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

 

تبلیغات