مکانیسم ماشه,سازمان ملل,آمریکا,روسیه,چین,شرکای تجاری,برجام,

مکانیسم ماشه,سازمان ملل,آمریکا,روسیه,چین,شرکای تجاری,برجام,

SafiNews Agency

جمعه 31 مرداد 1399 - 9:37 شناسه خبر: 3147 بازدید : 113 توسط:

موضع صریح چین، روسیه و شرکای اروپایی برجام علیه ماجراجویی جدید آمریکا

موضع صریح چین، روسیه و شرکای اروپایی برجام علیه ماجراجویی جدید آمریکا

صافی نیوز / آمریکا در اقدامی که با مخالفت تمامی کشورهای عضو برجام مواجه گردید، خواستار فعال شدن مکانیزم بازگشت تحریم ها علیه ایران شد.

به گزارش صافی، به نوشته خبرگزاری رویترز، آمریکا در اقدامی یکجانبه گرایانه با ارسال نامه ای به ۱۵ عضو شورای امنیت سازمانملل،  ایران را به عدم پایبندی به توافق هسته‌ای برجام متهم کرد و خواستار بازگشت مکانیزیم بازگشت خودکار تحریم های ایران شد.

 

این در حالی است که این سازوکار تنها از سوی کشورهای عضو توافق هسته‌ای قابل اجرا خواهد بود.

 

ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام آمریکا با ارسال نامه‌ای رسمی به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد، با یادآوری «لغو مشارکت ایالات متحده در برجام»، نوشته است: «رئیس‌جمهور ایالات متحده رسما لغو یکجانبه مشارکت ایالات متحده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام کرد که این نقض فاحش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، که برجام ضمیمه‌شده به آن را تأیید کرده، بود. بر همین اساس، دولت ایالات متحده اقدامات غیرقانونی گسترده‌ای را برای لغو مشارکت ایالات متحده در برجام و بازاعمال تمام تحریم‌های لغوشده ایالات متحده در ارتباط با برجام اجرایی کرده و از این طریق مرتکب موارد متعددی از «عدم اجرای عمده» تحت برجام شد که در تضاد فاحش با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بود.»

 

مخالفت روسیه و چین

 

«واسیلی نبنزیا»، نماینده روسیه در سازمان ملل، قبل از درخواست رسمی پامپئو از سازمان ملل برای فعالسازی مکانیسم ماشه گفت: «ما معتقدیم آمریکا از هیچ حق قانونی یا دلیلی برای آغاز این روند برخوردار نیست. ما البته با آن مخالفت خواهیم کرد.»

 

زاخارووا در نشست خبری روز پنجشنبه گفت: «طرح آمریکا برای بازگرداندن قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران که بعد از حصول توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برای حل و فصل اختلافات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران ملغی شده بودند فاقد وجاهت قانونی هستند و ناگزیر، شکست خواهد خورد.» 

 

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در واکنش به تلاش آمریکا درخصوص فعال‌سازی مکانیسم بازگشت تحریم ها گفت: تقاضای آمریکا فاقد اساس حقوقی و منطق است. این چیزی جز نمایشی سیاسی که توسط آمریکا طراحی شده نیست. 

 

طرف های اروپایی برجام به شورای امنیت نامه دادند

ساعتی پس از تسلیم نامه رسمی آمریکا به رئیس شورای امنیت سازمان ملل، تروئیکای اروپایی شامل رهبران سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه نامه‌ای را در مخالفت با این تصمیم ایالات متحده به شورای امنیت ارسال کرده‌اند.

 

در بیانیه این سه کشور خطاب به شورای امنیت سازمان ملل، ضمن اشاره به لزوم ادامه تلاش برای یافتن راه‌حل مناسب جهت خروج از شرایط فعلی، بر مخالفت این سه کشور با تصمیم آمریکا و همچنین پایبندی هر سه کشور اروپاییِ طرف برجام به توافق هسته‌ای تاکید شده است

انتهای پیام/

 

تبلیغات