حسن روحانی,رئیس جمهور,نفت,بودجه,ایران,

حسن روحانی,رئیس جمهور,نفت,بودجه,ایران,

SafiNews Agency

دوشنبه 15 دي 1399 - 17:34 شناسه خبر: 4759 بازدید : 140 توسط:
رئیس جمهور:

نفت سرمایه بین نسلی است پول آن هم باید بین النسلی باشد

نفت سرمایه بین نسلی است پول آن هم باید بین النسلی باشد

صافی نیوز / رئیس جمهور ضمن اشاره به این نکته که امروز ۶۰ میلیون نفر از حمایت معیشتی برخوردارند، گفت: نفت سرمایه ای بین نسلی است و برای همیشه نیست و سرمایه ای است که از زیرزمین خارج می شود و در اختیار قرار می‌گیرد و پول آن هم باید بین النسلی باشد که مقرراتی هم در این زمینه وجود دارد.

به گزارش صافی به نقل از ایرنا، حسن روحانی عصر امروز در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات اظهار کرد: یکی از مسائل مورد اهتمام این دولت این بوده که مردم بدون اینکه زحمت سفر را به خود هموار کنند و بدون مراجعه به دستگاهها خدمات مورد نیاز را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه سلامت برای مردم حائز اهمیت است، گفت: در این دوره‌ای که مبتلا به کرونا بودیم، ‌جایگاه سلامت بیشتر روشن شد. امروز بحث این است که مردم خدمات مربوط به سلامت را در فرایند دولت الکترونیک با یک کارت و یا شماره ملی دریافت کنند. حتی موضوع نسخه‌پیچی و اینکه مردم چقدر به آن نیاز دارند و بیمه‌گرها در چه مواردی باید وارد عمل شود و چه هزینه‌هایی را متقبل شوند، باید الکترونیکی شود.

روحانی تصریح کرد: با الکترونیکی شدن بخش سلامت، هم مردم مورد در رفاه قرار می‌گیرند و هم مراکز درمانی راحت‌تر خدمت را ارائه می‌کنند و هم پول را راحت‌تر دریافت می‌کنند. یعنی وقتی پزشک فردی را معاینه کند یا در بخش تشخیصی، بیمه‌گر پول را پرداخت می‌کند.

اهم اظهارات او به نقل از ایرنا از این قرار است: 

*در بخش سلامت همه اقداماتی که لازم است باید تا پایان سال این اقدامات انجام شود و تا ۲۰ اسفند خدماتی که در بخش سلامت به صورت الکترونیک ارائه شود، تکمیل شود تا مردم در رفاه بیشتری قرار بگیرند.

*{ با اشاره به بررسی موضوع رفاه ایرانیان در جلسه امروز و تصویب مقررات ‌مربوط به آن } برخی بخش‌ها و اقشار نیازمند حمایت هستند که البته این حمایت به طرق مختلف مانند یارانه سال‌هاست انجام می شود.

* حمایت‌های معیشتی که از سال ۹۸ شروع شد و این ادامه پیدا کرد. البته افرادی که خیلی نیازمند نبودند در این سامانه قرار نگرفتند و امروز ۶۰ میلیون نفر از حمایت معیشتی برخوردارند. حتی در دوره کرونا در ماه‌های اخیر هم دولت در ستاد کرونا و هم مجلس به این نتیجه رسید که اقشاری نیاز به حمایت دارند. هماهنگی بین این دو مصوبه دولت و مجلس نیاز بود که این هماهنگی را انجام دادیم.

*در چهارماه پایانی سال به حدود ۳۵ میلیون نفر از  کسانی که به دلیل کرونا از کسب و کار و فعالیت بازماندند، کمک می شود که البته یک ماه این کمک را دریافت کردند و سه بار دیگر  دریافت می‌کنند. بنابراین در حال حاضر در هر ماه سه نوع حمایت ارائه می‌شود، یک بار برای یارانه، یک بار برای  حمایت معیشتی و یک بار برای موردی که ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوب کرده است.  

*امسال در بحث کرونا مشخص شد که دولت الکترونیک چقدر اهمیت دارد. چون بیماری‌های اپیدمی به گونه‌ای است که تماس افراد می‌تواند مشکل به وجود بیاورد. در بحث کرونا مساله فاصله اجتماعی و کاهش تردد از موارد بسیار مهم بوده است.  

* اگر بخواهیم وامی به افراد مشمول پرداخت کنیم و اگر بنا بود همه اینها به بانک‌ها مراجعه ‌کنند، چقدر وقت تلف می‌شد و چقدر تجمعات به وجود می‌آمد. دیدیم که همه افرادی که خواستند این وام را دریافت کنند به راحتی این وام را دریافت کردند.

* ۷۶ میلیون جمعیت یارانه بگیر و همه آنهایی که متقاضی برای وام بودند، توانستند از طریق این سامانه‌ها بتوانند وام خود را  دریافت کنند و از طریق همین سامانه‌ها آن را بازپرداخت کنند. این کار و خدمت بزرگی است که دولت الکترونیک امروز به مردم می‌دهد و می‌بینیم که امروز خود این خدمت الکترونیک چه مقدار به بحث سلامت جامعه کمک می‌کند.

*مالیات مساله بسیار مهمی است و ما در این دولت، بار اداره کشور و منابع مورد نیاز آن را از روی دوش نفت برداشتیم و بیشتر روی دوش مالیات و عوارض و امثال آن گذاشتیم.

*{درباره دلایل روی آوردن دولت تدبیر و امید به تقویت درآمدهای مالیاتی} یک مقدار به خاطر اینکه شرایط به گونه‌ای بود که مجبور بودیم این کار را انجام دهیم و اساسا بسیار مهم است که کشور از طریق خود مردم و مالیات آنها اداره شود.

* نفت سرمایه ای بین نسلی است و برای همیشه نیست و سرمایه ای است که از زیرزمین خارج می شود و در اختیار قرار می‌گیرد و پول آن هم باید بین النسلی باشد که مقرراتی هم در این زمینه وجود دارد و بر اساس این مقررات، بخشی از پول نفت به صندوق توسعه ملی بر میگردد تا شرکت‌های غیردولتی از آن برای بهبود فعالیت های اقتصادی خود بهره‌برداری کنند.

*{ با اشاره به اهمیت روز افزون مالیات} در دنیا مساله مالیات به عنوان یک ارزش است و اینکه فرد مالیاتش را درست و به موقع پرداخت می‌کند و اظهاراتش دقیق باشد، به عنوان یک ارزش مهم اخلاقی و ملی مطرح است.

*نمی شود که یک نفر فعالیت‌هایش را درست اظهار و مالیات آن را پرداخت کند و دیگری درست اظهار نکرده و مالیات پرداخت نکند و از این طریق جامعه را از خدمتی محروم کند و هزینه ای که قانونا برای گرفتن خدمات موظف به پرداخت آن است را نپردازد.  

وضع درآمدهای مالیاتی دولت امسال خوب بود

*مالیات از لحاظ اخلاقی و قانونی یک ارزش مهم است، مالیات از این لحاظ که بار اداره کشور روی دوش آن است نیز اهمیت دارد. خوشبختانه در سالی که رو به اتمام است وضع درآمد مالیاتی دولت خوب بوده و سازمان مالیاتی ما به خوبی فعال بوده است.

* امروز، مسئول سازمان مالیاتی خبر خوشی دادند و آن اینکه در سال آینده ترتیبات به گونه ای است که ۷۰ درصد آنهایی که باید مالیات پرداخت می‌کنند، دیگر نیازی نیست به جایی مراجعه کنند و خودشان باید اظهاراتشان را از طریق همین سامانه های مالیاتی اعلام و اظهار کنند و به این ترتیب، سازمان مالیاتی خواهد توانست روی ۳۰ درصد باقی مانده متمرکز شود.

* یکی از آثار دولت الکترونیک مبارزه با فساد است و این مبارزه با فسادی که گفته می‌شود و مهم است که گفته شود، از طریق شفافیت امکانپذیر است؛ بخش بزرگی از مساله فساد از طریق بحث دولت الکترونیک و الکترونیک شدن خدمات امکانپذیر است.

* اگر ارائه خدمات مربوط به سلامت از طریق الکترونیک باشد،  مشکلات آن خود به خود رفع و خیال ما راحت می‌شود؛ در بخش مالیات هم مشکلاتی را احساس می‌کنیم که وقتی همه سامانه های ما الکترونیکی شوند این نگرانی‌ها رفع می شود و ما به نقطه ای می‌رسیم که جامعه ما به سمت سلامت حرکت می‌کند.

*همه مقرراتی که در شورای اجرایی فناوری تصویب می کنیم برای این است که فعالیت مردم و تلاش آنها راحت‌تر شود و وقتی هم میخواهند خدمات را از دولت یا از جاهای دیگر دریافت کنند خدمات را ساده تر و راحت‌تر دریافت کنند بدون اینکه نیاز باشد با کارمندان مربوطه به صورت چهره به چهره روبه‌رو شوند زیرا ارتباطات چهره به چهره شدن کارمندان و ارباب رجوع مشکلات و مسائلی را دارد و مقررات وضع شده می‌تواند به سلامت و رفاه جامعه کمک شایانی کند.

* در جلسات قبل درباره سامانه جامع تجارت قدم‌های مهمی را برداشتیم، اظهار کرد: ۹ آذرماه مصوبات مهمی داشتیم که این مصوبات باید در جلسات بعدی ما تکمیل شود. همه انبارهای کشور، بخش گمرکات و همه صادرات و واردات، ثبت سفارشات و همه دریافت‌هایی که از بانک مرکزی انجام می‌گیرد، باید در داخل این سامانه قرار گیرد.

*قدم‌های بسیار خوبی در سامانه تجارت برداشته شده و خیال مردم و مسئولین راحت می‌شود. یعنی برخط و به‌روز همه مسئولینی که باید مطلع باشند، به خوبی مطلع می‌شوند که چه مقدار ارز مصرف شده، کجا مصرف شده، چه چیزهایی سفارش داده شده و چه زمانی وارد می‌شود.

* برای امنیت جامعه و امنیت قضایی و امنیت زندگی مردم بسیار مهم است که بدانند کالایی که در بازار مورد نیاز آن‌هاست همیشه در اختیار آنها خواهد بود. کامل کردن همه بخش‌های آن سامانه هم جزو وظایف شورا قرار دارد و انشاالله آن را دنبال و نهایی خواهیم کرد.

انتهای پیام/


منبع: ایرنا

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی