رد صلاحیت,علی مطهری,نماینده مجلس,شورای نگهبان,ردصلاحیت کاندیداها,انتخابات مجلس یازدهم,انتخابات 98,انتخابات اسفند,

رد صلاحیت,علی مطهری,نماینده مجلس,شورای نگهبان,ردصلاحیت کاندیداها,انتخابات مجلس یازدهم,انتخابات 98,انتخابات اسفند,

SafiNews Agency

دوشنبه 23 دي 1398 - 15:59 بازدید : 136 توسط:
علی مطهری نماینده رد صلاحیت شده مجلس:

نماینده مجلس نباید نگران بیان نظر و عقاید خود باشد

نماینده مجلس نباید نگران بیان نظر و عقاید خود باشد

صافی نیوز: علی مطهری نماینده مجلس دهم که یکی از کاندیداهای ردصلاحیت شده مجلس یازدهم است درباره رد صلاحیتش گفت: ردصلاحیت نمایندگان مجلس اگر به دلیل فساد مالی یا اخلاقی قابل توجه، صورت گیرد موجه است، اما وقتی ردصلاحیت به خاطر اظهار نظرات یک نماینده است، کار درستی نیست.

به گزارش صافی، علی مطهری نماینده مجلس دهم که یکی از کاندیداهای ردصلاحیت شده مجلس یازدهم است درباره رد صلاحیتش گفت: ردصلاحیت نمایندگان مجلس اگر به دلیل فساد مالی یا اخلاقی قابل توجه، صورت گیرد موجه است، اما وقتی ردصلاحیت به خاطر اظهار نظرات یک نماینده است، کار درستی نیست.

 

وی افزود: «اگر نمایند‌ه‌ای اظهار نظری خلاف نظر رسمی کشور کرد، رد صلاحیت او کار درستی نیست.»

این نماینده مجلس اذعان داشت: «اگر کسی قانون اساسی را قبول دارد و فساد مالی و اخلاقی قابل توجهی ندارد، باید تأیید صلاحیت شود.»

او ادامه داد: «ولی متأسفانه برخی نمایندگان را به خاطر اظهار نظرات‌شان رد می‌کنند که کار درستی نیست. چون اظهار نظر باید آزاد باشد تا نماینده حریت و آزادگی خود را حفظ کند و نگران بیان نظر و عقاید خود نباشد.»

مطهری افزود: «وقتی نماینده‌ای نگران از اظهار نظر خود باشد، نمی‌تواند به وظایف نمایندگی‌اش عمل کند و این باعث تضعیف مجلس می‌شود و احیاناً موجب رواج تملق و چاپلوسی می‌شود که این به ضرر کشور است.»

نماینده مجلس دهم گفت: «نماینده باید در اظهار نظر خود آزاد باشد حتی گاهی ممکن است نظری مخالف نظر مقام رهبری داشته باشد. در این صورت هم باید بتواند نظر خود را بیان کند.»

وی افزود: «همانگونه که رهبری هم گفتند اگر کسی نظری مخالف نظر من دارد باید در اظهار نظرش آزاد باشد. ولی گاهی افراط می‌شود و به خاطر برخی اظهارنظرات، افراد ردصلاحیت می‌شوند که باید این روش اصلاح شود.»

مطهری اظهار کرد: «ردصلاحیت نمایندگان مجلس بر مبنای اعمال صلاحیت نمایندگی‌شان، توجیه قانونی ندارد. چون نظارت استصوابی شامل اظهار نظرات نمی‌شود مگر آن‌که حاکی از قبول نداشتن قانون اساسی باشد.»

او توضیح داد: «یعنی به گونه‌ای باشد که فرد بگوید من قانون اساسی را قبول ندارم. در این صورت شورای نگهبان می‌تواند او را رد کند، اما غیر از آن امکان ندارد. ولی در عمل آن را شامل اظهارنظراتی غیر از این کردند.»

این نماینده افزود: «درباره تعداد نمایندگانی که همچون من به دلیل عدم التزام به نظام رد صلاحیت شده باشند، آماری ندارم و باید بررسی شود، اما برخی از نمایندگان بر این مبنا، ردصلاحیت شدند.»

انتهای پیام/

انتهای پیام/


منبع: فرارو

 

تبلیغات