حسن روحانی,دولت,آمریکا,تحریم,مکانیسم ماشه,

حسن روحانی,دولت,آمریکا,تحریم,مکانیسم ماشه,

SafiNews Agency

یکشنبه 30 شهريور 1399 - 16:47 شناسه خبر: 3176 بازدید : 141 توسط:

هشدار صریح روحانی به آمریکا

هشدار صریح روحانی به آمریکا

صافی نیوز / رئیس جمهور درباره تلاش‌های نافرجام آمریکا علیه ایران گفت: آمریکا امروز به نقطه شکست حتمی خود رسید و اگر بخواهد از قلدری خودش استفاده بکند، و در مقام عمل برای بازگرداندن تحریم ها بخواهد اقدامی انجام دهد با پاسخ قاطع ما روبرو می‌شود.

به گزارش صافی، اهم اظهارات روحانی در جلسه هیات دولت را بخوانید:

۳۰ شهریور سال ۱۳۹۹ بعنوان یک روز به یاد ماندنی در تاریخ دیپلماسی کشور ما خواهد بود.
آمریکا به عنوان یک کشور زورگو تلاش سرسختانه ای را برای تحمیل مجدد تحریم های شورای امنیت علیه ملت ایران آغاز کرد اما امروز به شکست حتمی خود رسید
امروز ما می توانیم بگوییم فشار حداکثری علیه ملت ایران در بخش سیاسی و حقوقی تبدیل به انزوای حداکثری آمریکا تبدیل شده است
امروز در جهان دیپلماسی همه شاهدند که آمریکا سه بار به صورت پیاپی در شورای امنیت دچار شکست شد. 

آمریکا در یک ماه گذشته سه بار دچار شکست شد

فکر می‌کردند در شورای امنیت سازمان ملل شکست نمی‌خورند

ما همواره گفتیم در برابر ملت ایران یک راه بیشتر وجود ندارد و ان احترام به حقوق ملت ایران و با زبان تکریم با مردم سخن گفتن است.
هرکس بخواهد با قلدری با مردم ایران روبرو شود شکست می‌خورد
اگر امریکا بخواهد از قلدری خودش استفاده بکند، و در مقام عمل برای بازگرداندن تحریم ها بخواهد اقدامی انجام دهد با پاسخ قاطع ما روبرو می‌شود.
ایران در هیچ مقطعی زیر بار قلدری امریکا نرفته است

آمریکا تلاش کرد یک ائتلاف جهانی علیه ایران ایجاد کند و از وقتی از برجام خارج شد فکر می کرد می تواند اتحادیه اروپا را به سمت خود بکشاند.
آمریکایی ها فکر می کردند که ایران اقداماتی انجام می دهد تا آنها بهانه لازم برای بازگرداندن تحریم ها را به دست آورند.
امروز می توانیم بگوییم که فشار حداکثری امریکا علیه ایران در بخش سیاسی و حقوقی تبدیل به انزوای حداکثری امریکا شده است.

به ۱+۴ اعلام میکنم در صورتی که این پنج کشور به همه توافق و اصول متعهد شده در توافق عمل بکنند، ایران به طور کامل به تعهد خود باز می گردد.
یک سال صبر کردیم و این پنج کشور در زمینه اقتصادی به ایران پاسخ مثبت نداد و ایران هم کمی از تعهدات خود عقب نشست.
هر زمانی که این پنج کشور به همه تعهدات برجامی خودشان بازگردند، ایران هم به تعهدات برجامی خود باز می گردد.

از اندونزی، رئیس قبلی و نیجر، رئیس فعلی شورای امنیت و همچنین از روسیه و چین که با قدرت در برابر بی منطقی آمریکا ایستادگی کردند تشکر می کنم.

مشروح سخنان رئیس جمهور در جلسه هیات دولت به شرح ذیل است:

حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز (یکشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به شکست آمریکا در بازگرداندن قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران، اظهار داشت: امروز ۳۰ شهریور سال ۱۳۹۹ یک روز به یاد ماندنی در تاریخ دیپلماسی کشور ما خواهد بود. آمریکا به عنوان یک کشور زورگو در سطح جهان از دو سال و نیم قبل تلاش سرسختانه‌ای را برای تحمیل مجدد تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ملت ایران آغاز کرد.

روحانی افزود: مخصوصاً روندی که در ماه‌های اخیر و در یک ماهه گذشته دنبال می‌کرد و امروز در واقع به نقطه شکست خود رسید. آمریکایی‌ها در طول این دو سال و نیم تلاش کردند یک بار دیگر یک ائتلاف جامعه جهانی را علیه جمهوری اسلامی ایران به وجود بیاورند. از روزی که از توافق هسته‌ای و برجام خارج شدند، فکر می‌کردند که در زمان کوتاهی می‌توانند اتحادیه اروپا را هم به سمت خودشان بکشانند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آنها حتی فکر می‌کردند با تحریکاتی که انجام می‌دهند، جمهوری اسلامی ایران اقداماتی را انجام خواهد داد تا آنها بتوانند بهانه لازم را برای بازگشت قطعنامه‌های شورای امنیت پیدا کنند. خوشبختانه آمریکا در تمام مراحل در طول این مدت مواجه با شکست و پاسخ منفی جامعه جهانی حتی متحدان سنتی خودش شد.

وی گفت: آمریکا نتوانست ائتلافی علیه ما به وجود بیاورد و در طول یک ماه گذشته تلاشی که انجام داد تا جلوی لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران بایستد و نگذارد که در یک ماه آینده تحریم تسلیحاتی ایران لغو شود، در این زمینه هم دچار شکست شده است. ما امروز می‌توانیم بگوییم که فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران در بخش سیاسی و در بخش حقوقی تبدیل به انزوای حداکثری آمریکا شده است.

روحانی اظهار کرد: امروز در جهان دیپلماسی همه شاهدند که در یک ماه گذشته، آمریکا سه بار پیاپی دچار شکست در شورای امنیت سازمان ملل شد، یعنی همان جایی که آمریکایی‌ها همیشه فکر می کردند به دلایل تاریخی و دوستان سنتی که دارند، نقطه قوت آنهاست.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند حداقل در شورای امنیت سازمان ملل شکست نمی‌خورند البته در مجمع عمومی سازمان ملل شکست زیاد خورده اند. ما شاهد این بودیم که در شورای امنیت، ۱۳ عضو از ۱۵ عضو در برابر آمریکا ایستادند و از برجام حمایت کردند و نظر آمریکا را نپذیرفتند و قبول نکردند.

آمریکا در مقام عمل بخواهد اقدامی انجام دهد، حتماً با پاسخ قاطع مواجه می‌شود
رئیس‌جمهور گفت: کاری که اخیراً آمریکا از یک ماه پیش در زمینه استفاده از مکانیزم ماشه شروع کرده بود، یک حرف نامعقولی بود که برای هیچکس در دنیا دنیا قابل پذیرش نبود، کسی که از یک جمعی به طور رسمی خارج شده و گفته من در این جمع نیستم دو مرتبه بگوید که من می خواهم از حقوق عضویت در این جمع استفاده کنم. کسی که عضویت در آن جمع را به عنوان یک حادثه تاریخی بسیار بد علیه دولت قبلی سخن گفته است، حالا می‌خواهد برگردد به این جمع و از حقوق آن استفاده کند مثل ادمی که از تابعیت یک کشور خارج شده است و حالا در یک روز بخواهد برگردد و از حقوق تابعیت آن کشور استفاده کند.

روحانی گفت: کاملاً روشن بود که آمریکا در این زمینه دچار شکست حتمی خواهد شد اما در عین حال شیوه‌ای که شورای امینت سازمان ملل اتخاذ کرد، یک شیوه بسیار ارزشمندی بود یعنی شیوه بی‌اعتنایی به تقاضای آمریکا، شیوه بی اعتنایی به نامه آمریکا و اینکه شورای امنیت هیچ جلسه‌ای برای درخواست آمریکا تشکیل نداد. این بهترین شیوه‌ای بود که شورای امنیت سازمان ملل در برابر آمریکا اتخاذ کرد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما همواره گفته‌ایم که در برابر ملت ما یک راه بیشتر وجود ندارد و آن احترام به حقوق ملت ایران و با زبان تکریم سخن گفتن است، هرکسی بخواهد با قلدری با مردم ایران مواجه شود، پایان آن راه قطعاً شکست خواهد بود و پاسخی نخواهد گرفت.

وی ادامه داد: من در اینجا لازم می دانم به عنوان رئیس جمهور ایران اعلام کنم که اگر آمریکا بخواهد از قلدری خود استفاده کند و حرف نادرستی که می‌گوید «من توانستم قطعنامه‌ها را برگردانم» که هیچکس هم این حرف را قبول ندارد و در مقام عمل بخواهد اقدامی انجام دهد، حتماً با پاسخ قاطع ما مواجه می‌شود.

روحانی تصریح کرد: کاملاً روشن است که ایران زیربار قلدری آمریکا در هیچ مقطعی نرفته و در این مقطع هم در برابر قلدری آمریکا ایستادگی خواهد کرد. وقتی آمریکا یک درخواست غیر حقوقی مطرح کرده و اکثریت قاطع شورای امنیت سازمان ملل آن را رد کرده است، دیگر از این به بعد حرف زدن آمریکا چیزی جز یاغی‌گری معنای دیگری نخواهد داشت و کسی زیر بار این حرف نخواهد رفت و عواقب این حرف‌ها نیز به خود آمریکا برمی‌گردد.

ایران همواره به تعهدات بین‌المللی خود عمل کرده است
رئیس جمهور گفت: لازم میدانم از اعضای شورای امنیت که در برابر درخواست غیرقانونی و غیر منطقی آمریکا در این یک ماه ایستادگی کردند، تشکر کنم. از ارئیس شورای امنیت قبلی یعنی اندونزی، از رئیس شورای امنیت فعلی یعنی نماینده نیجر تشکر و قدردانی کنم به خاطر ایستادگی در برابر حرکت‌های غیرقانونی آمریکا و همچنین از روسیه و چین که با استحکام و با قدرت در برابر بی منطقی آمریکا هم در مقاطع قبلی و هم در این مقطع ایستادگی کردند تشکر کنم بعنوان کشورهای دوست؛ همچنین از سایر اعضای شورای امنیت، کشورهای اروپایی و سایر کشورها و همه ۱۲و ۱۳ کشوری که از ایران حمایت کردند و در برابر آمریکا ایستادند باید قدردانی کنم.

وی افزود: یک بار دیگر به ۱+۴ اعلام کنم که ما در صورتی که ۵ کشوری که امروز در توافق هسته ای باقی ماندند به همه توافق و اصولی که در این توافق متعهد شدیم آنها عمل کنند ما هم به طور کامل به تعهد خود باز می‌گردیم؛ اینکه ما تعهدات برجامی را کاهش دادیم و کنار گذاشتیم بخاطر این بود یکسال صبر کردیم و ۱+۴ پاسخ مثبت در زمینه اقتصادی نداد اگرچه مواضع خوبی از لحاظ سیاسی و حقوقی اتخاذ کردند؛ اما چون در زمینه اقتصادی نتوانستند یا نخواستند بطور کامل عمل کنند ما هم از تعهدات برجامی خودمان کنار رفتیم اما هر زمانی که ۵ کشور آمادگی داشته باشند و به همه تعهدات برجامی خودشان برگردند ما هم به تعهدات برجامی خودمان بازمی گردیم.

روحانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات بین‌المللی خود عمل کرده اما هیچ زمانی حاضر نبوده در یک توافقی که توازن آن به هم می خورد بار آن توافق را یکجانبه بر عهده بگیرد. همه موفقیت‌هایی که تا امروز در این دو سال و نیم ما داشتیم مرهون ایستادگی و مقاومت ملت بزرگ ایران است. آنها فکر می‌کردند با فشار بر مردم، مردم در برابر زورگویی های آنها تسلیم می شوند.

رئیس جمهور در پایان تصریح کرد: موفقیت هایی که ما بدست آوردیم علیرغم فشاری که بر روی مردم و زندگی مردم بود ایستادگی و مقاومت مردم بود؛ امروز هم موفقیتی که از لحاظ دیپلماسی به دست آوردیم و دیپلمات‌های ما توانستند در صحنه بین المللی این موفقیت ارزشمند را کسب کنند در سایه مقاومت ملت و هدایت مقام معظم رهبری بوده و تا زمانی که این هدایت و مقاومت مردمی هست ما می توانیم بخوبی در برابر سخنان غیر منطقی و اقدامات غیرمنطقی آمریکا ایستادگی کنیم. بی تردید پیروزی نهایی از آن ملتی است که با استواری برای حقوق خود ایستادگی کرده و ایستادگی خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی