سخنگوی وزارت بهداشت,بهداشت و درمان,سخنو,سیما سادات لاری,واکسن ایرانی کرونا,کرونا,واکسن کرونا,

سخنگوی وزارت بهداشت,بهداشت و درمان,سخنو,سیما سادات لاری,واکسن ایرانی کرونا,کرونا,واکسن کرونا,

SafiNews Agency

دوشنبه 24 آذر 1399 - 12:9 شناسه خبر: 4328 بازدید : 131 توسط:
سخنگوی وزارت بهداشت:

واکسن ایرانی کرونا تیرماه آماده می‌شود

واکسن ایرانی کرونا تیرماه آماده می‌شود

صافی نیوز / سخنگوی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: در صورتی که نتایج آزمایش بالینی واکسن ایرانی کرونا در دی‌ماه امسال مثبت باشد، پیش‌بینی می‌شود که تزریق و استفاده عمومی واکسن از تیرماه سال آینده آغاز شود.

به گزارش صافی به نقل از ایسنا، سیما سادات لاری بیان کرد: هم اکنون چهار شرکت داخلی برای تولید واکسن ایرانی کرونا فعال هستند که تولیدات یک شرکت مرحله آزمایش بالینی واکسن خود را اوایل دی ماه سال جاری شروع می‌کند.

وی اضافه کرد: در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش بالینی واکسن ایرانی، پیش‌بینی می‌شود که اوایل تیرماه سال جاری (تابستان) بر روی افراد مشمول که گروههای با ریسک بالاست، استفاده شود.

معاون وزیر بهداشت همچنین گفت: علاوه بر پیگیری دریافت واکسن از کواکس (یک برنامه جهانی واکسن کرونا با هدایت سازمان بهداشت جهانی) که حدود ۱۸۶ کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی عضو آن هستند، از سه کشور دیگر نیز رایزنی برای خرید واکسن در دست اجراست.

دکتر لاری کشورهایی که وزارت بهداشت و درمان در حال رایزنی برای خرید واکسن کووید ۱۹ از آنهاست را شامل هندوستان، روسیه و چین اعلام کرد و اظهارداشت : به دلیل تحریم آمریکا، مبادلات ارزی برای خرید این واکسن ها و حتی واریز حق مشارکت ایران در کواکس نیز با مشکل مواجه است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت و درمان با وجود مشکلات پیشرو برای مبادلات ارزی جهت خرید واکسن ، با همکاری برخی دستگاهها پیگیری های خود را ادامه خواهد داد و  در روزهای اخیر گزارشات امیدوار کننده ای برای به نتیجه رسیدن رایزنی ها جهت خرید واکسن داده شد.

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان گفت: به هرحال وزارت بهداشت و درمان مصوبه قانونی و منابع ارزی مورد نیاز را برای خرید واکسن کرونا در اختیار دارد ، ولی به دلیل تحریم تبادل ارزی این خرید تاکنون به تاخیر افتاده است.

دکتر لاری افزود: براساس برنامه ریزی در صورت خرید واکسن و حتی تولید داخلی آن، واکسن در مرحله نخست بر روی حدود ۲۰ درصد از جمعیت ایرانی انجام می شود که اولویت با گروههای پرخطر و سایر افرادی که در معرض خطر بالایی از ابتلا به ویروس قرار دارند خواهد بود.

وی همچنین تاکید کرد: در شرایط فعلی که تاکنون واکسن داخلی و یا حتی خرید خارجی آن به نتیجه نرسید، رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها در دستور کار ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا قرار دارد و اجرای برخی محدویت ها از جمله طرح شهید سلیمانی نیز برای کنترل بیماری کووید-۱۹ در حال اجرا است.

انجام ۵۰ هزار تست روزانه کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان گفت: حال حاضر روزانه به طور میانگین ۵۰ هزار تست کرونا در مراکز دولتی و خصوصی سراسر کشور انجام می شود و بزودی آمار تست کرونا رپید (تست سریع) کشور نیز به ۱۰۰ هزار نفر می رسد.

دکتر لاری میانگین هزینه تست کرونا اعم از پی سی آر ( PCR) را با احتساب دفترچه شرکت‌های بیمه‌ای در مراکز دولتی و غیردولتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای هر نفر اعلام کرد و افزود: تست سریع کرونا در تمام  دانشگاههای علوم پزشکی کشور توزیع شد و با تکمیل مراحل آموزشی چگونگی تست‌گیری به مجریان، این برنامه در سطح استان ها با سرعت بیشتری اجرایی خواهد شد.

وی در مورد طرح تردد با کارت ملی در اماکن عمومی در سطح کشور نیز گفت: براساس این طرح تمام افراد باید برای حضور در اماکن عمومی و سفرها کارت ملی به همراه داشته باشند و با نهادینه شدن این طرح امکان بازگشایی اماکن متبرکه نیز می تواند در دستور کار قرار گیرد.

معاون وزیر بهداشت و درمان  هدف از اجرای این طرح را کنترل هوشمند افرادی عنوان کرد که تست ابتلا به ویروس کرونا آنها مثبت اعلام شد و نیازمند رصد و پایش هستند تا زنجیره انتقال قطع شود.

انتهای پیام/


منبع: ایرنا

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی