سید ناصر قوامی,شورای نگهبان,سیداحمد خاتمی,اصلاح طلب,

سید ناصر قوامی,شورای نگهبان,سیداحمد خاتمی,اصلاح طلب,

SafiNews Agency

جمعه 16 آبان 1399 - 14:26 شناسه خبر: 3496 بازدید : 115 توسط:

واکنش روحانی اصلاح‌طلب به یک تغییر در شورای نگهبان

واکنش روحانی اصلاح‌طلب به یک تغییر در شورای نگهبان

صافی نیوز / یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: شورای نگهبان اختیاراتی در حیطه چارچوب قانونی دارد و تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی باید در چارچوب قوانین حقوقی باشد اما به عقیده من برخی از تفاسیر شورای نگهبان در چارچوب حقوقی نیست.

به گزارش صافی به نقل از ایلنا، سید ناصر قوامی، فعال سیاسی اصلاحطلب در گفتوگو با ایلنا، درباره تغییر ترکیب اعضای شورای نگهبان، اظهار کرد: طبیعتاً در شورای نگهبان اشخاصی که مواضع اصول‌گرایی دارند، منصوب می‌شوند، برای همین هم به نظر من هیچ چیزی در شورای نگهبان عوض نمی‌شود.

وی افزود: آقای یزدی سوابق بیشتری در انقلاب داشتند و چندین بار تبعید شدند؛ ایشان یکی از چهره‌های با سابقه در انقلاب است و اشراف بیشتری بر مسائل شورای نگهبان داشتند، در مجموع آقای خاتمی و آقای یزدی چه از نظر علمی و چه از نظر سوابق مبارزاتی قابل مقایسه نیستند.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ششم در خصوص اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اعمال نظارت بی‌طرفانه و بر مبنای عدالت در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: ما درباره مسأله عدالت نمی‌‌توانیم صحبتی کنیم و قضاوت نمی‌کنیم اما در برخی موارد به نظر می‌رسد اعضای شورای نگهبان اصولگرایی را حق می‌دانند و از آن طرفداری می‌کنند، بنابراین به نظر من بحث عدالت مطرح نیست بحث این است که آنها تفکرشان اصولگرایی است و به نظر خودشان این غرض‌ورزی نیست.

قوامی گفت: در میان فقها ولو اصولگرایان، افراد معتدل‌تری هستند که مواضع تند ندارند و می‌توانند در جایگاه فقهای این شورا قرار گیرند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار کرد: شورای نگهبان اختیاراتی در حیطه چارچوب قانونی دارد و تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی باید در چارچوب قوانین حقوقی باشد اما به عقیده من برخی از تفاسیر شورای نگهبان در چارچوب حقوقی نیست؛ به عنوان مثال در یک از اصل‌های قانون اساسی آمده است که مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمامی امور کشور را دارد که این احتیاجی به تفسیر ندارد و تفسیر برای زمانی است که واژه‌ای از نظر حقوقی مبهم باشد؛‌ در این اصل هیچ واژه مبهمی وجود ندارد؛ اینها این اصل را تفسیر کردند که مجلس حق تحقیق و تفحص در امور برخی نهادها را ندارد یعنی در واقع یک اصل دیگری بر این اصل اضافه کردند؛ تفسیر باید در چارچوب حقوقی باشد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین جایگاه شورای نگهبان جایگاه مهمی است اما اینکه این جایگاه چگونه مستقلاً‌ حفظ شود، جای بحث دارد.

انتهای پیام/


منبع: ایلنا

 

تبلیغات اختصاصی

 

 

تبلیغات

 

تبلیغات اختصاصی