کرونا,سلول های قرمز,سلول,ویروس کرونا,کرونا ویروس,

کرونا,سلول های قرمز,سلول,ویروس کرونا,کرونا ویروس,

SafiNews Agency

سه شنبه 13 آبان 1399 - 21:36 شناسه خبر: 3426 بازدید : 13 توسط:

ویروس کرونا به سلول‌های قرمز خون آسیب می‌زند

ویروس کرونا به سلول‌های قرمز خون آسیب می‌زند

صافی نیوز / پژوهشگران دریافتند کروناویروس جدید به غشاهای سلول‌های قرمز خون که وظیفه انتقال اکسیژن را به عهده دارند، آسیب می‌زند.

به گزارش صافی به نقل از رویترز به گفته این پژوهشگران این آسیب به سلول‌های قرمز خون در ایجاد افت غلظت اکسیژن خون که علامتی شایع در کووید-۱۹ است، دخالت دارد.

دانشمندان دانشگاه کلرادو در دنور آمریکا در بررسی نمونه‌های خون به دست آمده از بیماران کووید-۱۹ و افراد سالم دریافتند که ظاهرا ویروس به توانایی سلول‌های قرمز در جذب اکسیژن و انتقال آن به سراسر بدن تاثیری نگذاشته است.

اما غشاهای سلول‌های قرمز خون بیماران کووید-۱۹ «آسیب‌هایی واضحی» داشتند، به خصوص آسیب به یک پروتئین غشایی که مسئول کمک به بقای سلول پس از صدمات است. سلول‌های قرمز بیماران ممکن است آسیب‌پذیری بیشتری در برابر عوامل صدمه‌زننده‌ای پیدا کنند.

سلول‌های قرمز خون ۱۲۰ روز در رگ‌ها گردش می‌کنند و سپس بدن آنها را با سلول‌های جدید جایگزین می‌کند. سلول‌های قرمز خون بدون هسته هستند و نمی‌تواند اجزای آسیب‌دیده‌شان را بازسازی کنند.
به گفته این پژوهشگران، این یافته ممکن است تا حدی توضیح دهد چرا علائم برخی از بیماران کووید-۱۹ پس منفی شدن آزمایش برای ماه‌ها به طول می‌انجامد.

انتهای پیام/

 

تبلیغات