تحقیقات جدید,کرونا ویروس,کرونا,ویروس کرونا,نور خورشید,خورشید,تابش خورشید,

تحقیقات جدید,کرونا ویروس,کرونا,ویروس کرونا,نور خورشید,خورشید,تابش خورشید,

SafiNews Agency

سه شنبه 06 خرداد 1399 - 12:51 بازدید : 114 توسط:

کروناویروس در چه مدت‌زمانی با نور خورشید غیرفعال می‌شود؟

کروناویروس در چه مدت‌زمانی با نور خورشید غیرفعال می‌شود؟

صافی نیوز / بر اساس نتایج تحقیقات جدید محققان هنگ‌کنگ در شرایط آزمایشگاهی و با شبیه‌سازی نور خورشید مشخص شد، افزایش دما موجب کاهش فعالیت کروناویروس جدید شده و این ویروس به مدت 30 دقیقه در دمای 56 درجه سلسیوس و به مدت پنج دقیقه در دمای 70 درجه سانتی‌گراد غیرفعال می‌شود.

به گزارش صافی به نقل از ایسنا، تحقیق جدید محققان مرکز ملی تجزیه‌وتحلیل و پیشگیری بیودفنس (Biodefense) نشان می‌دهد که نور طبیعی خورشید می‌تواند به‌سرعت عامل بیماری کووید-19 را روی سطوح غیرفعال کند.

در این تحقیق برای ارزیابی تاثیر نور خورشید بر عامل بیماری کووید-19 از شبیه‌سازی نور خورشید بر سطوح آلوده شبیه‌سازی با بزاق انسان با غلظت بیشتر ویروس و همچنین محیط کشت ویروس استفاده‌شده است. این موارد آلوده بر روی سطح استیل در محیط شبیه‌سازی‌شده نور خورشید در مدت‌زمان‌های متفاوت از دو تا 18 دقیقه قرار گرفتند تا مدت‌زمان غیرفعال شدن کروناویروس مشخص شود.

در این تحقیق برای مقایسه تاثیر نور خورشید بر غیرفعال کردن ویروس کووید-19، نمونه‌های آلوده در خارج از محیط شبیه‌سازی‌شده با نور خورشید نیز به مدت 60 دقیقه قرار گرفتند.

نتایج نشان داد بزاق خشک‌شده روی سطح استیل در محیط شبیه‌سازی‌شده با آفتاب نیمروز تابستانی 90 درصد عفونت ویروسی را در 6.8 دقیقه و در محیط کشت ویروسی در مدت‌زمان 14.3 دقیقه غیرفعال می‌کند. اما در مدت‌زمان 60 دقیقه، آلودگی ویروسی سطوحی که در معرض نور خورشید قرار نداشتند، صفر بود.

میزان غیرفعال سازی ویروس کووید-19 در بزاق شبیه‌سازی‌شده دو برابر بیشتر از محیط کشت بود. بااین‌حال، محققان می‌گویند مشخص نیست که غلظت ویروسی در بزاق شبیه‌سازی‌شده بیانگر میزان آلودگی در بزاق فرد آلوده است یا خیر.

محققان هشدار دادند، این نتایج خبر خوبی است اما تصور نکنید ماه‌های تابستان امن‌تر خواهد بود.

محققان خاطرنشان کردند: نور خورشید به دلیل اینکه منبع طبیعی ویتامین D است در سلامت افراد ازجمله افزایش مقاومت در برابر بیماری‌های عفونی نیز مهم است.

به دلیل اندک بودن تحقیقات در زمینه بیماری کووید-19 آزمایش‌های بالینی در اسپانیا و فرانسه آغاز شدند تا میزان تاثیرگذاری ویتامین D را در مقابله با بیماری همه‌گیر کنونی بیابند.

انتظار می‌رود نتایج قطعی هر دو تحقیق در جولای 2020 ارائه شود.

در حال حاضر، همچنان باید مراقب سلامت خود و اطرافیان خود باشیم.

انتهای پیام/


منبع: ایسنا

 

تبلیغات